Nova ZenFone 3 obitelj iz Asusa ima brojne članove, uključujući i ovaj ZenFone 3 koji stoji pored ZenFone 3 Max, ZenFone 3 Laser, ZenFone 3 Ultra i ZenFone 3 Deluxe. Dostupan je s 5.2 ili 5.5-inčnim zaslonom, 3- ili 4 GB RAM-a, i 2650 ili 3000 mAh baterijom. Testirali smo model ZE552KL s 5.5-inčnim zaslonom, 4 GB RAM-a, 64GB prostora za pohranu i baterijom od 3000 mAh, a sve to će vas koštati oko 3600kn.
Iako ovaj model nudi mnogo više od ZenFone 2, Asus sada prelazi na drugo tržište. Ovom cijenom ZenFone 3 izaziva slične modele konkurencije pogonjene Snapdragonom 625, Huawei Nova Plus i Moto Z Play koji se prodaju po cijeni od oko 3000kn. Ne štedeći na hardveru ZenFone 3 predstavlja vrlo konkurentnu alternativu spomenutim smartfonima.
Asus ZenFone 3: Dizajn
Ako ste vlasnik ZenFone 2, nećete prepoznati ZenFone 3. Dostupan je u bijeloj boji, sjajnoj zlatnoj, morskoplavoj i safirnoj crnoj boji, a mi smo recenzirali potonji model kojem boja pod određenim osvjetljenjem prelazi u privlačnu boju plave tinte.
Asus ima plosnatu vanjštinu i ugrađene 2.5D staklene ploče s prednje i stražnje strane telefona, što rezultira dizajnom ne pretjerano različitim od Samsung Galaxya, te veoma dobro pristaje ruci. Ova zrcalna površina lijepo odbija svjetlo od senzora otisaka i kamere i to lijepo izgeda, no istovremeno čini ZenFone 3 vrlo skliskim i otisci prstiju ostaju vidljivi po cijelom mobitelu.
Novi ZenFone 3 je opremljen Gorilla Glass 3 koji bi trebao čuvati svo to blještavilo od slučajnih udaraca i padova. Baterija se ne prazni previše brzo tijekom normalne uporabe, i još u prilog tome, standby funkcija vrlo dobro štedi energiju na ovom smartfonu.
Pjeskareni metalni rub s prednje i stražnje strane čini ZenFone vizualno još privlačnijim, a iako nam se obojani rubovi šasije sviđaju, ipak nekako izgledaju više kao plastika nego metal.
Primjetiti ćete neke očite promjene u izgledu novog ZenFone-a 3. Brzi i osjetljivi skener otiska prsta sada se nalazi na mjestu gdje su prije bile stražnje kontrole, a tipke za paljenje i glasnoću su premještene na desni rub. Stražnji zvučnik je isto tako premješten pokraj novog USB tip C utora na donji rub telefona, a iako je se još uvijek radi o zvučnom mono modelu, ZenFone 3 sada ima 192kHz/24-bit audio sustav visoke kvalitete, zvučnik s konstrukcijom od pet magneta, metalnu zvučnu zavojnicu i rastezljivu zvučnu komoru pogonjenu Smart Ampom.
Stražnja kamera je jedan od ključnih razloga za dobru prodaju ZenFone 3 modela, zbog povećanja od 13 Mp kod ZenFone 2 na 16 Mp kod ZenFone 3, i bljeskalice s 3 LED-ice. Prednja selfi kamera je isto nadograđena s 5 na respektabilnih 8 Mp.
Sviđa nam se i 5.5-inčni Super IPS+ zaslon na prednjoj strani telefona. Zaslon je oštar i čist (s punom HD rezolucijom od 1920 x 1080, 401ppi), bogatih boja i velikih kutova gledanja. Filter plavog svjetla je odličan za upotrebu u mraku, a zbog približavanja zime je korisno znati da je zaslon osjetljiv na dodir rukavicom.
Vidjeli smo i tanje okvire, ali omjer širine ekrana i kućišta od 80% bi mogao biti i gori. ZenFone 3 se lako može držati jednom rukom, kao što je navedeno, ali je izdužen, tj. viši nego bismo htjeli, s tipkama postavljenim ispod ekrana. Iako cijenimo što fiksne tipke čine telefon lakšim za korištenje dok se još privikavate na kontrole, one odudaraju od sveukupnog dizajna kad je zaslon telefona zatamnjen.
Asus ZenFone 3: Hardver i performanse
Kao cjelina, ZenFone 3 je oku ugodan telefon, ali mnogo je stvari promijenjeno ispod pokrova. Upravo to je ono što najviše zadivljuje kod ovog mobitela iz srednjeg cjenovnog ranga.
Pročitajte još i Najbolji mobiteli u 2017.
Asus je nadogradio Intel Atom Z3590 procesor ZenFona 2 i Power VR 6430 grafiku na Snapdragon 625 procesor i Adreno 506 grafiku, koji se koriste kod skupljih telefona Huawei Nova Plus i Moto Z Play. Nismo mogli podrobno ocijeniti performanse Moto Z Playa, ali u slučaju Huawei telefona, Asus pobjeđuje u performansama. Dodatni RAM ovdje bi mogao biti odlučujući čimbenik, jer model koji smo testirali dolazi s 4GB LPDDR3 RAM-a.
Ovo je možda telefon srednje klase, ali performanse su mu vrlo pristojne. ZenFone 3 je dostatan za obavljanje većine dnevnih zadataka, te bi trebao zadovoljiti većinu zahtjevnih korisnika. Jedina stvar koja usporava korištenje Asusa je prilična količina suvišnog softvera kroz koji se morate probijati kako biste našli ono što ste i tražili.
Kako bismo izmjerili opće performanse obrade podataka, koristili smo Geekbench 4 i AnTuTu, i ZenFone 3 se dobro predstavio kroz oba testa osvojivši 4,904, odnosno 62,355 bodova.
Grafika se također pokazala dobro na ZenFone 3, prilikom isprobavanja igrica nije bilo nikakvih probelma, što nam pokazuju da je prilično sposoban za prikaz i zahtjevnije grafike kod mobilnih igara. Što se tiče pregledavanja web stranica, nismo naišli na nikakve zamjerke, stranice se učitavaju brzo i ne muči se sa raznoraznim JavaScript-ama.
Kapacitet pohrane podataka je najistaknutiji dio ZenFone 3, a naš primjerak telefona je stigao s impresivnih 64GB ugrađene memorije i mikroSD utorom za kartice kapaciteta do 2 TB. Tek nekoliko korisnika će trebati toliku količinu memorije, no s druge strane Asus koristi hibridni Sim konektor koji vas prisiljava da odaberete između mikroSD podrške i dual-SIM funkcionalnosti. Ovaj problem je kompenziran činjenicom da s telefonom dobivate 100GB besplatnog Google Drive prostora na dvije godine.
Prema našem iskustvu trajanje rada s jednim punjenjem baterije od 3000 mAh je prilično velika, pogotovo ako se ne iscrpljuje sa igricama i gledanjima filmova, nego normalnom svakodnevnom uporabom. Ovisno o količini korištenja telefona, imati ćete negdje između jednog i dva dana trajanja baterije prije punjenja. Sviđa nam se i podatak da baterija podržava brzo punjenje preko USB-C, koji dopušta Asusovom telefonu da se napuni od nule do 100% u sat i pol vremena. Proizvođač tvrdi i da će vam samo 5 minuta punjenja dati čak 2 sata telefonskog razgovora.
Asus ZenFone 3: povezivost
ZenFone 3 dolazi sa dual-SIM opcijom koja može biti izuzetno korisna ako posjedujete osobni i poslovni telefonski račun, ali se želite koristiti samo jednim telefonom, ili ako putujete u inozemstvo, pa biste htjeli kupiti lokalnu SIM karticu kako biste smanjili troškove telefoniranja u inozemstvu.
Asus pokriva većinu opcija za povezivanje, ali nedostatak povezivosti s NFC-om je pomalo inzenačujuči, kad se zna da je i ZenFon 2 imao tu mogućnost. Zašto je Asus maknuo ovu opciju ostaje misterija, jer NFC bi mogao biti dodatak koji biste htjeli koristiti u budućnosti. Postoji i podrška za najnoviji 802.11ac Wi-Fi, Bluetooth 4.2, GPS, GLONASS i OTG.
Asus ZenFone 3: kamera
ZenFone 3 se reklamira kao telefon odličan za fotografiranje, i Asus je očigledno uložio mnogo truda na tom polju. Tamo gdje je prije stajao 13 Mp Largan objektiv sa 6 elemenata i LED bljeskalicom sada imamo 16 Mp Largan objektiv sa 6 elemenata, zaštitom za objektiv od safirnog stakla i dvojnom LED real tone bljeskalicom.
To je ono što Asus navodi kao PixelMaster 3.0 kameru. Diči se f/2.0 aperturom, 1.12µm pikselima, TriTech (laserskim, detekcijom faze i neprekidnim) autofokusom, optičkom stabilizacijom slike, izolacijom dubokih “rovova” (koja sprečava protjecanje svjetlosti između piksela), HDR-om i 4K snimanjem pri brzini od 30fps. Rezoluciju možete pojačati i do 64 Mp pomoću Super Resolution dodatka.
Prilikom testiranja smo otkrili da je ZenFone 3 sposoban za pristojne fotografije pri danjem svjetlu, s dobrim detaljima i sjajnim, prirodnim bojama, ali ne briljira pri slabom osvjetljenju, što je boljka mnogih smartfona srenje klase, te su rubovi fotografija malo zamućeni kada se zumiraju na punu veličinu. Asus je opremljen i 8 Mp selfie kamerom, vrlo dobro u odnosu na 5 Mp kameru kod ZenFone 2.
Asus ZenFone 3: softver
ZenFone 3 pokreće Android 6.0.1 Marshmallow, koji se preklapa s ZenUI sustavom samog telefona. Lako se koristi, ali se čini prenatrpanim, s previše instaliranih nepotrebnih aplikacija (ipak manje nego na ZenFone 2) i nema mnogo slobodnog prostora. Čak je i padajući izbornik s obavijestima pretrpan s toliko mogućnosti da je teško brzo pronaći željenu opciju.
Uz normalni način rada imate i laki način, te način rada za djecu, a možete koristiti i veliki izbor dodataka u izborniku Postavke. ZenMotion nudi mnogo mogućnosti prilagodljivih poteznih i pokretnih naredbi prstima, kao i način rada jednom rukom, koji smanjuje zaslon na dimenzije prikladnije za rad jednom rukom. Tu su i postavke potrošnje energije, memorije i prilagodbi korisniku, plus pozadine, odvojeni izbornik za postavke screenshotova, te čak dva načina nadogradnje – sistemske nadogradnje i ZenUI nadogradnje. Mnogo toga je natrpano u ovom telefonu.
Zaključak
ZenFone 3 je odličan smartfon srednjeg cjenovnog ranga s pristojnim performansama i nekim zanimljivim dodacima a sve to za manje od 3000kn za 32Gb verziju ili 3600kn za 64Gb verziju. Možda najveća mana je što su ga pretrpali znatnom količinom nepotrebnog softvera. Sve u svemu prilično je poboljšanje u odnosu na ZenFone 2, i defitivno ga je vrijedno razmotriti kao njegovu nadogradnju.
ZA: dobre performanse, elegantan izgled, trajanje baterije
PROTIV: prenatrpan softver – bloatware, kamera kod slabog osvjetljenja
USTUPIO: Mircoline
CIJENA: 3600kn za model 64Gb
ZenFone 3 tehničke specifikacije:
Zenfone 3 (ZE552KL)
• Dimenzije: 152.59 x 77.38 x 7,69 mm
• Masa: 155 g
• Operativni sustav: Android ™ 6.0 s potpuno novim ASUS ZenUI 3.0
• Procesor: 64-bitni Qualcomm® Octa-Core CPU Snapdragon ™ 625 @ 2.0GHz
GPU: Adreno ™ 506
• Ekran: 5,5-inčni, FHD (1920 x 1080) IPS zaslon, 600nits svjetlina, Corning® Gorilla® Glass2.5D oblikovana, 178˚širine-kut gledanja, otisak prsta i mrlja otporan oleophobic premaz, podrška za rukavice na dodir
• Memorija RAM 3GB / 4GB LPDDR3
• Kapacitet EMCP 32GB / 64GB
Micro SD: Micro SD kartica do 2 TB
• Baterija 3000mAh (neodvojive)
• Audio zvučnik: 5 magneta zvučnik za 40% bolje performanse
ASUS SonicMaster 3.0
Mic: Dvostruki interni mikrofon s ASUS Noise Zero Talk tehnologije, FM radio
• Video snimanje 4K Video, elektronska stabilizacija slike za shake-free video
• Bežična tehnologija 802.11b / g / n / ac, Bluetooth V 4.2, Wi-Fi
• Navigacija GPS / A-GPS / GLONASS / BDS
• Dual SIM kartica
SIM 1: 2G / 3G / 4G Micro SIM kartica
SIM 2: 2G / 3G / 4G nano SIM karticu
Koristite samo nano SIM karticu ili microSD kartice u isto vrijeme
Obje SIM utora za kartice podržava WCDMA 3G frekvencije mreže. Ali samo jedna SIM kartica može spojiti na 3G WCDMA usluga u isto vrijeme.
• Mreža standard UMTS / WCDMA / TD-SCDMA / LTE / TDD-LTE / FDD-LTE
Količina podataka:
DC-HSPA +: 5,76 UL / DL 42 Mbps
LTE CAT4: UL 50 / 150Mbps DL (WW verzija)
LTE Cat6: UL 50 / 300Mbps DL (TW / JP / HK verzija)
• Senzor: Accelerator / E-kompas / žiroskop / Senzor blizine Senzor / Hall senzor / ambijentalno svjetlo / RGB senzor / IR senzor (Laser Focus) / otiska prsta
• I / O Portovi: USB tip-C 2.0, 3.5mm audio jack (1 voditelj Tel / Mic-in)
• Fotoaparat: prednji: 8MP kamera, f / 2.0 otvor blende
Stražnji: 16 MP kamera, f / 2.0 otvor blende, 6 P Largan leća
• Adapter napajanja 5V 2A 10W
• Korisničko sučelje ASUS ZenUI 3.0
Piše: G.P.