ChromeBookovi su danas postali vrlo popularni uređaji u određenim djelovima tržišta poput obrazovanja. Može li Microsoft iskoristiti dio tog tržišta s vlastitim modelom WinBook?
Sve do nedavno, netbookovi nikad nisu bili interesantni Microsoftu, pa se nije previše niti bavio njima. Međutim stvari se odnedavno drastično mjenjaju, tako da je Microsoft najavio svoju verziju OS -a pod nazivom Windows 10 S, pa je sasvim logički nastavak ove inicijative i plasiranje takvog hardvera na tržište. Dosadašnji Netbookovi su bili realtivno sigurni za korištenje uz vrlo niske prodajne cijene, no njihove loše performanse su odbijale mnoštvo kupaca.
Niske cijene ovih prijenosnih računala ipak su izazvale interes na nekim tržištima, naročito kod obrazovanja. Ali tu se postavljaju neki drugačiji zahtjevi, nego samo klasične performanse, a to su aplikacije za obrazovanja uz nadzor sigurnosnog upravljanja, kao i robustnost samih uređaja. Stoga bi WinBook sa Microsoftovim iskustvom u ovim područjima mogao postati vrlo dobro prihvaćena alternativa Chromebook-u.
Premda Windows Cloud možda nije direktna konkurencija za Chrome, Windows 10 je mnogo “teži” OS nego Chrome, to bi ipak mogao biti pametan potez za Microsoft. Zato je nedavno i najavljena light verzija Windowsa 10 sa oznakom “S” koja ne dopušta dodavanje bilo kakvih aplikacija, osim onih specifičnih, koje Microsoft nudi i dopušta putem trgovine Windows Store.
Ovo može postati respektabilna konkurencija naspram dosadašnjih Chromebookova. To bi u osnovi značilo da dobivate OS besplatno (ili za vrlo male novce), a uz njega na tkzv. OEM osnovi i hardver tj. netbook, kojem je cijena usporediva s klasičnim Chromebookom, a sve to za nekakvih 150$. Tko nebi poželio računalo sa windowsima za 150$?
Naravno da su takve kombinacije vrlo interesantne školama i obrazovnim institucijama. A to se odnosi i na djecu koja su na početku školovanja, kao i na studente koji su pri kraju školovanja, kao i na sve varijante privatnih i specijaliziranih obrazovnih institucija. Osim toga, mnogi su korisnici već upoznati s operativnim sustavom Windows 10 tako da sa korištenjem novog sučelja ne bi bilo problema.
I s tolikim brojnim cloud aplikacijama, Edge preglednik, iako ne bez svojih specifičnih mana, može dobro poslužiti kao pristupna točka, za mnoge korisničke i komercijalne aplikacije.
Microsoft je razgovarao i o stvaranju pune verzije sustava Windows 10 za ARM procesore, posebno za Qualcommov SnapDragon 835, koji ima dovoljno snage i performansi za pokretanje pune verzije operativnog sustava Windows.
Druga opcija je da se WinBookovi također mogu napraviti na jeftinim x86 procesorima kao što je Intel Atom. Ovo je u svakom slučaju pametan potez iz Microsofta, jer Chromebook na nekim tržištima kao što su obrazovanje, ima eksplozivni rast prodaje.
Bez vjerodostojne alternative Chromebook-u, Microsoft riskira izgubiti veliki dio mlađe populacije, tj novih generacija korisnika, koji bi na taj način bili uskraćeni za Windows iskustvo od najranije dobi. Jer ti mladi ljudi će kasnije lakše odabrati Windows računala, sa kojima imaju već iskustvo od prije, a uz to i svi će njihovi podaci biti kompatibilni.
Naravno, ovo su samo nagađanja. Mnoga pitanja ostaju otvorena. Kako će Microsoft ograničiti upotrebu, kako ne bi negativno utjecalo na prodaje redovnih Windows računala? Hoće li Edge preglednik stvarno pokrenuti sve programe potrebne za Winbook u svim situacijama? Koliko će biti konkurentno obzirom na postojeća Chromebook računala? Dali u svoje uređaje ugraditi jači procesor i više memorije.
Na sva ova pitanja, Microsoft vjerovatno već ima odgovore, i nadamo se da će ih uskoro predstaviti i javno.
Piše: D.Ž.