PočetnaMobyNetbookoviSamsung Galaxy Book 2 Pro 360 recenzija

Samsung Galaxy Book 2 Pro 360 recenzija


Samsung Galaxy Book 2 Pro 360 ultra-tanak je prijenosnik odličnih performansi, ali i izdašne cijene. Kada se sve zbroji i oduzme, dobili smo jedno jako dobro ažuriranje prošlogodišnje iteracije i jedno od najboljih 2-u-1 prijenosnih računala u ovoj godini!

Kao i prošlogodišnji Samsung Galaxy Book Pro 360, ova iteracija ima prekrasan AMOLED zaslon koji je savršen za uživanje u multimedijskom sadržaju. Također je idealan za rad, zahvaljujući brzim performansama. Iako je ovo Windows prijenosno računalo u svojoj srži, Samsung Galaxy Book 2 Pro 360 dolazi s mnoštvom Samsungovog softvera. To može biti dobro ili loše, ovisno o tome koliko ste spremni koristiti Samsungov ekosustav.

Ako jeste, tada ćete otkriti da se ovaj 2-u-1 lijepo slaže s vašim Samsung tabletima i telefonima. Inače, sve ove aplikacije su zapravo bloatware, zbog čega je silan broj istih zapravo minus za sve one koji ne žele koristiti sve te aplikacije. Koji su sve plusevi, a koji su minusi ovog 2-u-1 prijenosnog računala te isplati li se izdvojiti ovoliku svotu novca za ovaj uređaj, saznajte u nastavku recenzije.

 

Samsung Galaxy Book2 Pro 360 recenzija

Samsung Galaxy Book 2 Pro 360: Dizajn i izgled

Što se ističe?

  • Ultra tanko kućište s tankim okvirima
  • Lijepa grafitna završna obrada može se lako zaprljati i jako lako ”pamti” mrlje
  • Velika tipkovnica i touch pad

S dimenzijama od 35.48 x 22.8 x 1.2 cm, Galaxy Book 2 Pro 360 jedno je od najtanjih prijenosnih računala koji su danas dostupni na tržištu. Iako je malo težak s masom od 1.5 kg, još uvijek je dovoljno lagan za nošenje, gdje god pošli. Osim malog, gotovo neprimjetnog Samsung logotipa, poklopac na našoj grafitnoj jedinici za pregled je potpuno crn. Unutrašnjost je jednako ukusna kao i eksterijer, s potpunom tipkovnicom, prostranim touch padom i velikim zaslonom s tankim okvirima.

Gornji okvir je otprilike dvostruko deblji od bočnih okvira za smještaj ugrađene web kamere, dok je donji okvir deblji za oko 1.2 cm. Grafitna završna obrada daje uređaju dojam elegancije. Iako je kućište glatko i robusno, lako se može zaprljati i uhvatiti one neželjene mrlje, čak i ako su vam ruke čiste. Ovo nije problem, ali bilo je razočaravajuće vidjeti otiske prstiju po cijelom laptopu nakon svake upotrebe.

Samsung Galaxy Book2 Pro 360 zaslon

Samsung Galaxy Book 2 Pro 360: Zaslon i prikaz slike

Što se ističe?

  • Prekrasan 15,6-inčni 1080p AMOLED zaslon
  • Žive boje i duboki kontrasti
  • Filmovi i bilo kakvi multimedijski sadržaji općenito izgledaju fantastično

Zaslon od 15,6 inča Galaxy Book 2 Pro 360 savršen je i za rad i za uživanje u multimedijskom sadržaju. Bez obzira na to kako postavite prijenosno računalo, imat ćete idealno iskustvo gledanja i uživanja u onome što gledate na njemu.

Samsung Galaxy Book2 Pro 360 ekran

AMOLED zaslon pruža snažan kontrast između crne i bijele boje i pomaže da boje izgledaju živopisnije. To se posebno odnosi na sadržaje filmova i trailera koji su bogati kontrastima boja, gdje ste bombardirani nizom boja i efekata čestica. Unatoč svom kaosu na ekranu, sve dolazi kristalno jasno. Najnoviji trailer sezone 4 Stranger Things također izgleda zapanjujuće na ovom zaslonu.

Prema našem testu kolorimetra, Galaxy Book 2 Pro 360 proizveo je 123,6% sRGB raspona boja (što je bliže 100%, to bolje). Ovo je tek nešto iznad svog prethodnika (120%) i znatno manje od Yoga 9i Gen 7 (197%). Razlučivost zaslona dostiže 1080p. Iako bih više volio minimalnu rezoluciju od 1440p za prijenosno računalo od 15 inča, bogata kvaliteta slike AMOLED zaslona učinila je manji broj piksela zanemarivim. Iako bi 2K ili 4K zaslon bio bolji, Full HD zaslon je dovoljno dobar.

 

Samsung Galaxy Book 2 Pro 360: Mogućnosti utora

Što se ističe?

  • 3 USB-C porta, uključujući Thunderbolt 4
  • Nema USB-A priključka

Kao i njegov prethodnik, ovaj 2-u-1 ima par USB-C utora i USB-C/Thunderbolt 4 utor. Također ima čitač microSD kartica i utor od 3.5 mm za slušalice.

Priključci se nalaze s obje strane prijenosnog računala. Budući da su smješteni blizu stražnje strane uređaja, nećete morati brinuti o tome da će vam kabeli smetati. Nažalost, ako imate USB-A dodatnu opremu, morat ćete koristiti adapter.

 

Samsung Galaxy Book 2 Pro 360: Performanse

Što se ističe?

  • Dovoljno moćan za obavljanje više zadataka odjednom
  • Nadmašuje svog prethodnika i neke konkurente
  • Ne može se reći da je ovo stroj za igranje igara (iako na njemu možete odigrati neke igre na nižim detaljima)

Galaxy Book 2 Pro tanak je što se tiče svog dizajna, ali ne i što se tiče njegovih performansi. Zahvaljujući procesoru Core i7 i 16 GB RAM, prijenosno računalo je dovoljno snažno za vaše svakodnevne potrebe računala; bilo da se radi o poslu, multimediji, pa čak i igranju nekih igara, premda treba imati na umu da ovo nikako nije računalo namijenjeno za igranje zahtjevnih igara.

Samsung Galaxy Book2 Pro 360 time spy

Što se tiče benchmarka, pogotovo Geekbench 5.4 testiranja za mogućnosti rada više jezgri, Galaxy Book 2 Pro 360 postigao je 9.043 boda. Ovo ne samo da premašuje 5.575 koliko je postigla prethodna iteracija, već i nadmašuje impresivnih 7.150 bodova, koliko je postigao model Yoga 9i Gen 7.

Galaxy Book 2 Pro 360 je prekodirao 4K video u 1080p koristeći Handbrake za 9 minuta i 34 sekunde. Ovo lako nadmašuje 16 minuta i 24 sekunde koje je njegov prethodnik trebao za obavljanje istog zadatka. Surface Laptop Studio (11:24) i Yoga 9i Gen 7 (12:18) su blizu, ali su još uvijek preko deset minuta. Iako je ovo solidno radno prijenosno računalo, Galaxy Book 2 Pro 360, kao što sam već napomenuo, nije računalo namijenjeno za igranje zahtjevnih igara.

Samsung Galaxy Book2 Pro 360 benchmark

U testiranjima računalo je moglo pokrenuti samo grafički benchmark putem Sid Meier’s Civilization VI: Gathering Storm pri prosječnoj brzini od 24 sličica u sekundi, što je nešto ispod minimuma od 30 fps, koje bismo željeli vidjeti. To ne znači da na njemu nećete moći ništa odigrati; starije igre ići će sasvim OK, dok ćete s novim igrama koje su izašle ove, prošle ili pretprošle godine, morati biti spremni na raznorazne kompromise, od igranja na niskim detaljima, do snižavanja rezolucija.

Samsung Galaxy Book2 Pro 360 tipkovnica i touchpad

Samsung Galaxy Book 2 Pro 360: Mogućnosti tipkovnice i touch pada

Što se ističe?

  • Prostrana tipkovnica
  • Touch pad dosta dobro reagira

Tipkovnica je dovoljno prostrana da na njoj možete udobno tipkati, bez ikakvih smetnji. Tipke pružaju zadovoljavajuću količinu otpora, čak i ako ste navikli na mehaničke tipkovnice. Također mi se sviđa kako mogu prilagoditi pozadinsko osvjetljenje, kako bi se prilagodilo uvjetima ambijentalnog osvjetljenja.

Veliki touc hpad je intuitivan i jednostavan za korištenje, kao i tipkovnica. Odgovara dobro na interakciju, točan je i nikada nije propustio pravilno pročitati sve moje poteze i geste.

Samsung Galaxy Book2 Pro 360 stražnja strana

Samsung Galaxy Book 2 Pro 360: Mogućnosti zvuka

Što se ističe?

  • Sve u svemu zvučnici daju dosta dobru kvalitetu zvuka
  • Bas je malo manjkav, ali ne previše

Prijenosna računala ne pružaju često puta baš visoku kvalitetu zvuka, no nasreću to ovdje nije slučaj. Kod ovog uređaja zvučnici su više nego dobri. Visoke, niske i srednje vrijednosti prolaze lijepo i ništa se nikada ne miješa. Bas je jedino malo slabašan, no to nije toliko veliki problem da bi vas trebao odbiti od ovog modela uređaja.

 

Kamera uređaja

Web kamera od 1080p ugrađena u Samsung Galaxy Book2 Pro 360 je poboljšanje u odnosu na kameru od 720p koja se nalazi na prošlogodišnjem modelu. To je otprilike jedino što mogu reći, jer je kvaliteta u najboljem slučaju OK. Morat ćete biti u prostoriji s boljim od prosječnih uvjeta osvjetljenja kada koristite web kameru. Inače ćete izgledati isprano i pomalo zamućeno.

Samsung Galaxy Book2 Pro 360 test

Mogućnosti zaslona osjetljivog na dodir i olovka

Što se ističe?

  • Odzivni zaslon osjetljiv na dodir
  • Čini kompetentan tablet
  • S Pen je dobar za korištenje

Zaslon osjetljiv na dodir iznimno je osjetljiv, bez obzira na to koristite li prste ili priloženu S Pen. Kao što inače radim s 2-u-1 prijenosnim računalima, često sam izmjenjivao korištenje touch pada i dodirnih kontrola, dok sam koristio uređaj i sve je funkcioniralo fantastično. Budući da su aplikacije za Windows 11 i Samsung prilagođene dodiru, Galaxy Book 2 Pro 360 čini održiv, iako nezgodan, tablet.

Samsung Galaxy Book2 Pro 360 olovka

Poput ogromnog Samsung Galaxy Tab S8 Ultra, može biti teško koristiti Galaxy Book 2 Pro 360 kao tablet dulje vrijeme. Ali sve dok ga držite s dvije ruke, to ne bi trebao biti problem. S Pen funkcionira jednako dobro kao što biste očekivali od digitalne olovke. Sve u svemu radi se o jednoj vrlo dobroj olovci, koja će koristiti svima umjetnički orijentiranima.

 

Samsung Galaxy Book 2 Pro 360: Softver i baterija

Kao i najbolji Samsung telefoni, ovaj prijenosnik dolazi s predinstaliranim nizom Samsungovih aplikacija. Vjerojatno ćete zanemariti veliku većinu njih. Međutim, postoji nekoliko korisnih aplikacija za one koji ulažu u Samsungov ekosustav. Unatoč svom Samsungovom softveru, ovo je još uvijek Windows 11 prijenosno računalo.

Galaxy Book2 Pro 360 izdržao je 11 sati i 59 minuta na testu trajanja baterije, koji uključuje pregledavanje interneta putem Wi-Fi spojivosti, dok je zaslon postavljen na 150 nita svjetline, što je sve u svemu jako dobro.

Samsung Galaxy Book2 Pro 360

Zaključak

Kao i prošlogodišnji model, Samsung Galaxy Book 2 Pro 360 predstavlja odličan model Samsungovog prijenosnog računala. Ovaj 2-u-1 uređaj dolazi sa gotovo svim značajkama koje ljudi žele od radnog i svakodnevnog prijenosnog računala, uključujući veliki i živopisan zaslon, prostranu tipkovnicu i brze performanse. Ravnopravan je s drugim 2-u-1 uređajima i namjenskim prijenosnim računalima. Cijena je visoka, ali kada se sve zbroji i oduzme, može se reći da se barem djelomično isplati. No moramo biti svjesni da se radi o Samsungovom uređaju, što znači da je uređaj barem malo precijenjen.

 

Samsung Galaxy Book 2 Pro 360 specifikacija:

Veličina zaslona – 39,6 cm (15,6″), Rezolucija – 1920 x 1080 piksela (Full HD)
LED pozadinsko osvjetljenje – Da, OLED – Da, Svjetlina – 500 nita
Zaslon osjetljiv na dodir – s prstom i olovkom
procesor: Intel® Core™ i7 (12. generacija) 1260P procesor, jezgre/niti – 4/8
4 performanse / 8 učinkovitih jezgri, Frekvencija takta – 2,10 GHz, Turbo pojačanje do – 4,60 GHz, Cache – 18MB

Grafička kartica – Iris® Xe Graphics
RAM memorija Veličina – 16 GB DDR5 4800MHz
tvrdi disk Veličina – M.2 Iznos: 1
Kapacitet (ukupno) – 512 GB
Kapacitet (SSD) – 512 GB
sučelja
USB 3.2 (Type-C) – 2 x USB 3.2 Type-C
Thunderbolt – Da
Thunderbolt – Thunderbolt™ 4
Čitač kartica – MicroSD
Čitač pametnih kartica – Da
komunikacija
Bežična mreža (WLAN) – Intel® Wi-Fi 6E AX210 2×2 (802.11a/b/g/n/ac/ax)
Bluetooth – 5.1
zvuk
Line in – Da
Audio izlaz – Da
ugrađeni mikrofon – Da
Značajke – Kombinirani audio/mikrofonski priključak (3,5 mm)
Ostale značajke – Audio sustav s dva zvučnika
integrirati Web kamera – HD web kamera
Čitač otiska prsta – Da
Raspored tipkovnice – njemački
Pozadinsko osvjetljenje tipkovnice – Da
Numpad – Da
uključujući napajanje – Da
operativni sustav/softver Operativni sustav – Windows 11 Home
Trajanje baterije – do 68 sati
Širina – 22,78 cm
Visina – 35,49 cm
Dubina – 1,19 cm
Težina – 1,41 kg

 

Plusevi:

  • Prekrasan 15,6-inčni AMOLED zaslon
  • Izuzetno tanak dizajn
  • Izuzetno prenosiv
  • Odlične performanse
  • Prostrana tipkovnica i osjetljiv touch pad

 

Minusi:

  • Samsungove aplikacije djeluju kao bloatware
  • Maksimalna rezolucija mogla je biti viša

Cijena uređaja u hrvatskim trgovinama: između 10.600 i 15.600 kuna

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular