PočetnaMobyNetbookoviGoogle Pixelbook: Računalo koje gleda u budućnost

Google Pixelbook: Računalo koje gleda u budućnost


Chromebook računala su iznimno popularna u Americi i među njihovim studentima, ali Google želi pobjeći iz tog “vlaka” i dati ljudima mnogo više. Sa Pixelbookom su odlučili svoju ideju pretočiti u stvarnost, a dobili smo komad hardvera koji estetski izgleda prilično dobro, te na sebi ima Internet-bazirani softver i OS kojeg mnogi vole. Posebice mlađa populacija koja je konstantno na Internetu.

Google je prestao prodavati originalni Chromebook Pixel, ali to je samo zato kako si sa starim laptopom ne bi poremetili prodaju novog kojeg sada guraju u prvi plan. Ovako nemaju distrakcija niti jeftinije alternative i sve je podređeno novom Pixelbooku koji košta oko 999 dolara. Nije jeftin, ali je konkurencija mnogo skupljim uređajima.

Ponekad se spominje u Macbook Pro, no to su dva različita svijeta – jedno je Appleovo računalo koje ima vojsku svojih sljedbenika i korisnika, a drugi je pomalo futuristički uređaj koji je u potpunosti baziran na Internetu preko svog Chrome OS-a.

Gleda li Google sa Pixelbookom u dalju budućnost? Odgovor je – da. Pitanje je hoće li uspjeti ili će im Pixelbook biti neuspješan u idućem razdoblju od 5-6 godina (op.a. 5 godina je na tržištu bio i Chromebook Pixel).

 

Specifikacija, izgled i osjećaj

Sam izgleda Pixelbooka je odličan i identičan je onome od Pixel 2 mobitela. Srebrno-bijela kombinacija je odlična i nema razloga da izmišljaju nešto novo. Mnogo je materijala korišteno da bi sam izgled bio takav kakav je (op.a. aluminij, staklo, guma …), te da bi bio dobar za korištenje. To možete vidjeti kada ga primite u ruke – uređaj je robustan, ima gumu na pravom mjestu, ugodno je staviti ruke na njega dok pišete i slično. Same pohvale imamo u tom segmentu. Što se tiče specifikacija, one izgledaju otprilike ovako:

Ekran: 12.3’’ 2400×1600 QHD LCD touchscreen
OS: Chrome OS
CPU: Intel Core i5-7Y57
RAM: 4-8 GB
HDD: 128-256 GB SSD
GPU: Integriran (Intel HD Graphics 615)
Mreža: 802.11 a/b/g/n/ac, 2×2 (MIMO), dual-band (2.4 GHz, 5.0 GHz), Bluetooth 4.2
Portovi: 2 USB-C, headphone jack
Veličina: 11.4 in x 8.7 in x 0.4 in
Težina: oko 1200 g
Početna cijena: 999+ dolara

Kao što vidite, sasvim solidne komponente u samom uređaju koje bi bez problema upogonile i Windowse 10, pa gdje neće lagani Chrome OS.
Ono što će mnogima biti mnogo zanimljivije je činjenica da je ovo 2-u-1 uređaj koji može biti tablet ili laptop. Ekran je lako skinuti što uređaj prebacuje u tablet mode, a isto tako ga je lako i vratiti nazad “na tipkovnicu”. No, o tipkovnici malo kasnije u tekstu.

Početni model ima 128 GB prostora što je sasvim dovoljno, mada možete uzeti i jači model koji ima 256 GB. Iako je Pixelbook orijentiran isključivo na Internet i pohranu podataka u cloud, ljudi u Googleu odlučili su da je dobro da korisnik ima i dosta lokalnog mjesta radi skidanja većih datoteka na isti, ali isto tako i za igranje igri, gledanje Netflixa …

Sve se to lokalno sprema i bitno je da vam ničega ne manjka. No, problem je što cijena Pixelbooka ide gore relativno brzo. Ako želite model s 8 GB RAM memorije, te 256 GB SSD-a, cijena je 200 dolara veća – 1199 dolara. Možete tu još nadoplatiti i dodatnu kameru, te Pixelbook Pen (99 dolara).

Izgleda da se Google ugledao na Apple i misli da će korisnici dati dodatnih 100 dolara za “posebnu olovku” kako biste mogli pisati po ekranu. Mi osobno, preferiramo tipkovnicu za pisanje, a ne olovku. No, tko voli …

 

 

Tipkovnica i olovka

Google Pixelbook ima jednu od najboljih tipkovnica koje ćete vidjeti danas na tržištu ovakvih hibridnih uređaja. Putanja tipki je prilično kratka i iznosi oko 8 mm, dok sam layout tipki nije nabijen i ugodan je za korištenje. Ako volite puno i brzo pisati, nećete imati nikakvih problema i rijetko ćete promašiti tipku.

Također, sviđa nam se što su tipke kvalitetno napravljene – matirane i blago osjetite teksturu samih tipki, dok ćete ruke odmoriti na gumenoj površini da vam se ne skližu kod dugotrajnih sesija pisanja. Kako izgleda uređaj i tipkovnica, pogledajte sliku uz tekst.

Tipkovnica ima i pozadinsko svjetlo ako planirate tipkati u kasne noćne sate bez drugog izvora svjetlosti. Super je što Pixelbook sam “prepoznaje” kada ste u mračnijoj sobi ili okolini i sam pali i pojačava pozadinsko svjetlo. Takve mogućnosti očekujemo na mnogo skupljim high-end uređajima, pa nas je ovo ugodno iznenadilo.

Moramo još spomenuti i tu famoznu olovku (op.a. pardon, Google Pen) koja košta 99 dolara. Kao što smo rekli, Google se ugledao na Apple kad očekuje da netko plati “digitalnu olovku” gotovo 600-700 kuna. Sama olovka je malo deblja od regularne olovke i također je srebrno-bijele boje – u skladu sa Pixelbookom. Ako je suditi po Googleovim objavama, olovka ima samo 10 ms lag, 60 stupnjeva kut pisanja, te preko 2000 razina pritiska koje može prepoznati. Olovka radi na AAAA baterije i ne morate ju upariti s računalom preko Bluetootha.

Što se samog pisanja tiče, ona je u nekom prosjeku i ako nemate potrebu za njom, ne savjetujemo vam da ju kupite. Jednostavno nemate potrebe. Ako se bavite skiciranjem, dizajnom, crtanjem … onda ju svakako probajte. Možda vam se i svidi. Mi nismo fanovi takvog pisanja. Ako nešto trebamo zapisati, imamo tipkovnicu, a ne olovku. Onda nam je lakše pisati po papiru.

 

Zaključak

Sve u svemu, Google Pixelbook je odličan uređaj, posebice za studente. Lagan je, možete ga koristiti kao tablet ili laptop, orijentiran je prema cloud uslugama i možete pisati po njemu, kao što smo maloprije rekli. Ono što je trenutačni problem sa Pixelbookom je da ga je teško nabaviti u Hrvatskoj, odnosno morat ćete ga naručiti iz inozemstva.

To znači da ćete platiti poštarinu, te porez + carinu ako naručite uređaj van EU. Naš savjet je da se strpite još malo, jer je velika šansa da će se moći nabaviti i u Hrvatskoj kroz koji mjesec.

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular