PočetnaKriptovaluteŠto su „meme“ kriptovalute i radi li se samo o šali?

Što su „meme“ kriptovalute i radi li se samo o šali?


Zbog popularnosti kriptovaluta određeno nazivlje iz te domene sve je više prisutno u medijima s kojima smo u doticaju svaki dan. Možemo čuti razne izraze koji određuju elemente digitalnih transakcija kriptovaluta ili sudionike u cijelom procesu, a nerijetko do nas dopiru i brojni nazivi kriptovaluta kojih je s vremenom sve više.

Svima je najpoznatija kriptovaluta bitcoin i za mnoge predstavlja osnovu svih digitalnih transakcija. Bitcoin je sigurno i najprepoznatljivija kriptovaluta jer se na sve više mjesta s njom može kupovati. Ostale kriptovalute također će mnogi prepoznati, no u zadnje vrijeme popriličnu zbunjenost stvaraju tzv. „meme“ kriptovalute.

Dogecoin
dogecoin

Čuli ste za dogecoin ili shiba inu? Mislite da se radi o nekoj šali jer ove kriptovalute prikazuju psa kao maskotu? Da, radi se o šali, ali opet ne u potpunosti.

Kriptovalute temeljene na memeovima poput dogecoina u zadnje su vrijeme stekle masovnu popularnost, ali zanimljivo je da su s time stvorile i svoje derivate kao što su shiba inu, dogelon mars, samoyedcoin, ili doge dash.

shiba inu
shiba inu

Iako su često stvorene kao šala, ove kriptovalute mogu postati mainstream i steći dovoljno popularnosti da ih ljudi počnu kupovati. Primjerice, dogecoin je imao veliki porast u vrijednosti tijekom svibnja ove godine dok nije počeo lagano padati, ali trenutno drži jedanaestu poziciju na tržištu.

Ako u slučaju dogecoina pokazatelji mogu sugerirati kako „meme“ kriptovaluta drži vrijednost, treba li se slobodno ulagati u „meme“ kriptovalute?

Savjetujemo da se svatko o njima jako dobro informira prije odluke o ulaganju.

„Meme“ kriptovalute inspirirane su raznim memeima i internetskim šalama. Nastanak dogecoina je, primjerice, bio inspiriran poznatim Doge memeom iz 2010. s prikazom japanske vrste psa shiba-inu koja je tijekom kraja 2013. postala viralna.

shiba inu pasmina
shiba inu pasmina

Ponekad njihov nastanak može biti potpuno slučajan. Tijekom prosinca ove godine mongoose coin nastao je nakon što je jedan član Kongresa smislio to ime tijekom razgovora o kriptovalutama.

Suština „meme“ kriptovaluta je da ih se ne bi trebalo shvaćati ozbiljno, no u slučaju da ulove zamah i članovi raznih zajednica ulože u njih šala se nastavlja i priča se mijenja.

Kad pojedina „meme“ kriptovaluta postane popularna i poraste joj cijena, mogu se pojaviti ulagači koji će dodatno podignuti njenu vrijednost. Često se događa da „meme“ kriptovalute steknu popularnost nakon što ih poznate osobe iz javnog života kupe ili spominju na društvenim mrežama. Elon Musk je vjerojatno najpoznatiji po tome.

„Meme“ kriptovalute su već duže vrijeme prisutne na tržištu i vuku svoje korijene iz tzv. „meme stock“ ratova s kraja 2020. godine kada je Reddit zajednica WallStreetBets previše „napuhala“ cijene dionica GameStopa, tvrtke koja je vodeća u svijetu po maloprodaji videoigara i gejming opreme.

Izraz „meme stock“ se po definiciji odnosi na dionice pojedine kompanije koje su stekle visok status putem online kanala i društvenih mreža. Online zajednice kod ove vrste dionica mogu stvoriti tzv. „hype“ putem narativa i razgovora koji su elaborirani na platformama kao što su Reddit, Twitter ili Facebook. „Meme stocks“ nemaju tzv. „pump-and-dump“ shemu, već se obično radi o njihovoj kupnji i čvrstom držanju kupljene vrijednosti čak i nakon što ona doživi pad.

Izvor iz kojeg dolaze „meme“ kriptovalute može olakšati njihovo shvaćanje.

Reddit je bio platforma na kojoj su se, osim „meme stock“ ratova, događali i ratovi vezani uz kriptovalute. Zajednica na Redditu pod nazivom SatoshiStreetBets počela je sa svojim kripto projektom sličan rat trgovanja vrijednostima protiv „mainstream“ kriptovaluta kao što su bitcoin i ethereum tijekom 2021. godine.

Elon-Musk-preporučio Dogecoin

Poznate osobe s interneta, a posebno Elon Musk, ukrcale su se na taj „meme“ vlak i jednostavno je popularnost „meme“ kriptovaluta porasla. Njihova prvotna namjena bila je šala ili prkos trendovima u svijetu kriptovaluta, a na kraju su potaknule ostale ljude i zajednice na stvaranje sličnih inačica.

Neke „meme“ kriptovalute su već daleko od obične šale. Stvaratelji floki inu meme coina, u partnerskom su odnosu s Million Gardens Movementom, zakladom kojoj je suosnivač Muskov brat Kimbal.

 

Koja su obilježja „meme“ kriptovaluta?

Opskrba „meme“ kriptovalutama često je vrlo velika ili neograničena. Za razliku od bitcoina koji je programiran da ima konačne brojke jedinica koje su dostupne za rudarenje, „meme“ kriptovalute često će u opticaju imati milijarde jedinica. „Meme“ kriptovalute također neće imati tipični mehanizam izgaranja coinova ili njihovo micanje iz opticaja, već će se njihove brojke stalno povećavati.

safemoona

Upravo je zbog toga njihova inicijalna vrijednost po jedinici jako mala. Trenutno se s jednim dolarom može kupiti šest dogecoinova, a neke druge „meme“ kriptovalute poput safemoona vrijede još i manje (0.0000014 dolara).

Tako niska cijena “meme” kriptovaluta pridonosi njihovoj popularnosti i minimalni trud koji se u njih ulaže omogućuje da se one brzo prilagode novoj temi koja je u određenom vremenu popularna.

 

Kakvi su rizici investiranja u “meme” kriptovalute?

Pošto “meme” kriptovalute često zavise o sentimentu i proizvoljnosti zajednice izvan influencerskih tweetova, objava ili viđenosti na online platformama, može se reći kako je određivanje njihove vrijednosti ili cijene nestalno i promjenjivo.

Iako ovo može značiti kako vrijednost određene meme kriptovalute može naglo porasti (npr. slučaj dogecoina), također se može dogoditi i potpuno obrnut trend koji vodi prema tome da zajednica za njih potpuno izgubi interes.

Squid-game kripto
Squid-game kripto

Ovdje svakako treba upozoriti na činjenicu kako su neki pojedinci i zajednice stvorili viralne “meme” kriptovalute kako bi se “navuklo” ljude da ih kupuju i ulože svoj novac. Vrlo zanimljiv primjer za to je iskorištavanje popularnosti Netflixove serije “Squid game” i produkcija Squid-game kriptovaluta kojima je iznimno porasla vrijednost koja je došla na 2.000 dolara po coinu. Naravno, sljedeće što se dogodilo je da su njeni stvaratelji prodali svoje jedinice i udjele te nestali s većinom novca.

Sve “meme” kriptovalute također nisu u tehnološkom smislu etablirane kao, na primjer, bitcoin i nemaju razvijeni sustav koji ih podržava. Od svih “meme” kriptovaluta koje su trenutno popularne samo dvije imaju testirane blockchain sustave – dogecoinov protokol koji je baziran na litecoinu te shiba inu koja je izgrađena na blockchainu ethereuma.

Izvan kripto svijeta većina “meme” kriptovaluta je bezvrijedna. Nitko vam sigurno neće prihvatiti, primjera radi,  safemoon ili samoyedcoin kao oblik plaćanja za proizvode i usluge.

Jednostavno se može zaključiti kako većina “meme” kriptovaluta neće biti u opticaju nakon određenog vremena zbog svoje promjenjive prirode, a mnoge čak više neće ni postojati.

Za kraj treba reći kako je potrebno biti vrlo oprezan kod ulaganja u “meme” kriptovalute jer često nemaju definiranu pozadinu i teško je doći do informacija o njima. Čak i one “meme” kriptovalute koje su najviše prisutne na online platformama mogu biti obična prevara pa se preporuča veliki oprez prilikom odluke o potencijalnom ulaganju.

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular