Streaming servisi, u početku, nisu imali audiofile kao ciljanu skupinu korisnika, tako da se nisu previše ni zamarali kvalitetom glazbe. Barem ne u tom smislu. Spotify i Google Play Music/YouTube Music imaju maksimalni bitrate od 320 Kbps, dok je Apple Music imao samo 256 Kbps. Danas Apple Music nudi i glazbu visoke kvalitete, ali nije baš najpopularniji servis na tržištu.
Iako spomenuti brojevi zvuče kao dovoljno dobri – oni to nisu. Odnosno, za većinu populacije i jesu dovoljno dobri jer većinu korisnika “nije previše briga” za kvalitetu glazbe putem tih servisa. Ako pjesma nema nikakvih smetnji, većini je to “dovoljno dobro”. S druge strane, ako te brojeve usporedite sa, na primjer, CD-ima koji su “davali” 1411 Kbps – nije baš idealno. Kvaliteta samog zvuka može biti bolja na popularnim streaming servisima.
Ako se smatrate audiofilom, te ako imate dobru audio opremu i želite slušati glazbu u dobroj kvaliteti, onda “imate problem”. U tom slučaju, morate koristiti neke servise koji možda nisu “mainstream”. U nastavku teksta donosimo popis servisa koji bi vam mogli biti zanimljivi.
1) Tidal
Tidal je trenutno najpoznatiji glazbeni streaming servis koji nudi glazbu visoke kvalitete. Iza ovog servisa je stajao glazbenik Jay-Z (op.a. Koji trenutačno posjeduje 20% Tidala), a cjelokupna reputacija usluge izgrađena je na visokokvalitetnoj audio ponudi.
Tidal korisnicima nudi dva različita pretplatnička plana. Premium plan košta 9,99 dolara mjesečno i pruža brzinu prijenosa glazbe od 320 Kbps. Ako ste audiofil, onda vam je mnogo zanimljiviji Hi-Fi plan. On nudi glazbu CD-kvalitete “bez gubitaka” (lossless) od 1411 Kbps uz mjesečnu naknadu od 19,99 dolara. Oba paketa imaju dostupne obiteljske pakete.
Možda Tidal nema istu “privlačnost” kao što ju imaju Spotify, Apple Music i Google Play Music, ali ne brinite. U trenutku pisanja ovog teksta, Tidal je imao u svom katalogu oko 60 milijuna pjesama. Ako ne slušate neku opskurnu glazbu, velika je šansa da ćete naći nešto za slušanje na Tidalu. Samo ćemo napomenuti da od tih 60 milijuna pjesama, nisu sve dostupne u audiofilskoj kvaliteti.
2) Qobuz
Qobuz je, uz Tidal, jedan od vodećih audiofilskih streaming servisa. Sjedište ovog servisa je u Francuskoj, a kompaniju je pokrenuto poduzetnik Yves Riesel 2007. godine. Osim usluga streaminga glazbe, nudi i preuzimanje/skidanje iste.
Nažalost, aplikacija nema međunarodni doseg kao spomenuti konkurenti. Dok je Tidal trenutno dostupan u 54 zemlje svijeta, Qobuz djeluje u samo 12: SAD-u, Francuskoj, Njemačkoj, Ujedinjenom Kraljevstvu, Irskoj, Belgiji, Nizozemskoj, Luksemburgu, Švicarskoj, Španjolskoj, Italiji i Austriji. Ili ako imate VPN, od bilo kuda na svijetu, samo se morate “prilagoditi”.
Danas Qobuz posjeduje najveći katalog lossless glazbe i albuma visoke rezolucije na svijetu. Njihova “knjižnica”, koja obuhvaća 50 milijuna pjesama, ima i nova izdanja albuma koja dolaze na tržište i posebne žanrove koje nećete naći na drugim servisima.
Dostupna su dva plana pretplate, Studio Premier (15 dolara mjesečno) i Sublime+ (250 dolara godišnje). Kvaliteta zvuka ista je na oba plana, ali Sublime+ omogućuje jeftiniju kupnju (i skidanje) glazbe.
3) Deezer
Ako živite izvan zemalja koje podržava Qobuz, ali se ne želite pretplatiti na Tidal, Deezer bi mogao biti upravo ono što tražite.
Iako Deezer nije poznata kao HD audio aplikacija za streamanje glazbe, Deezer Hi-Fi za 20 dolara mjesečno nudi 16-bitni, 1411 Kbps FLAC audio. Za usporedbu, “obični” Premium plan nudi glazbu u 320 Kbps, a besplatni samo u 128 Kbps.
“Lossless” plan originalno je predstavljen 2014. godine zahvaljujući partnerstvu kompanije sa Sonosom. U to je vrijeme Deezer bio dostupan samo na Sonos zvučnicima. Danas, međutim, Hi-Fi pretplata radi na većini pametnih zvučnika, uključujući Bang i Olufsen, Harman/Kardon, Sony i Google Home uređajima.
4) Amazon Music HD
Amazon Music HD jedan je od najnovijih audiofilskih servisa za streamanje glazbe na tržištu, a došao je u drugoj polovici 2019. godine.
Na platformi je dostupno više od 60 milijuna HD pjesama. Otprilike 50 milijuna njih je u 850 Kbps i 16-bit/44,1 kHz, a dodatnih 10 milijuna dostupno je u 3730 Kbps i 24-bit/192 kHz. To je više od “10 puta kvalitenije” u odnosu na kvalitetu većine konkurentskih aplikacija, odnosno servisa.
Prije nego što se registrirate na ovaj servis, provjerite podržava li vaš uređaj 24-bitne pjesme. Ako posjedujete Android ili iOS gadget stariji od 2015. godine, vjerojatno nećete imati sreće. Ipak, vjerujemo da su takvi u manjini. S druge strane, svi Amazonovi Fire uređaji su podržani.
Pretplata na Amazon Music HD košta 15 dolara mjesečno (ili 13 dolara mjesečno ako ste pretplatnik Amazon Prime).
Piše: Boris Plavljanić
Prime Music zapravo nudi 100 miliona pjesama za 8,99EUR mjesecno.