Ako ste jedan od sretnika koji ima neograničenu količinu Internet prometa na mobitelu, ovaj tekst nije za vas. Nedavno smo pisali o Tele2 ponudi u kojoj imate neograničene pozive, poruke i Internet promet. Ako ga niste pročitali, možete ga naći ovdje.
U svim drugim slučajevima, ovaj tekst bi vam mogao biti zanimljiv jer ćemo vam pokazati koliko sadržaja možete “skinuti” sa određenom količinom Internet prometa. Danas smo svi na mobitelima cijeli dan – surfamo webom, čitamo postove na društvenim mrežama, dopisujemo se s prijateljima, slušamo glazbu … no, to troši dosta Internet prometa. Malo po malo i skupi se na dnevnoj bazi bez problema i nekoliko stotina MB.
Sva sreća da mnogi od nas gdje god dođu imaju WiFi mrežu. Od posla do kafića gdje ponekad boravimo, iako treba paziti na sigurnost tih mreža, ali o tome nekom drugom prilikom. Pa pogledajmo koliko što troši i kako se zaštititi od prekomjerne potrošnje prometa.
Multimedija je svuda oko nas
Moderni, pametni telefoni i multimedija čine jednu kompaktnu cjelinu. Većina nas kupuje mobitele sa velikim ekranom kako bismo mogli lakše čitati vijesti, gledati slike, gledati videe itd. Zato ti isti mobiteli i imaju sve kvalitetnije ekrane sa više piksela i kvalitetniji zvuk. Nije to ništa slučajno. Netflix, Spotify, Facebook, YouTube – krcati su sadržajem kojeg želimo gledati, a mobiteli nam to omogućuju.
Prvi s time je počeo iPhone davne 2007.-e godine, a zatim su došli Googleov Android i ostali uređaji. Danas je život nezamisliv bez pametnog telefona. Osim ako tehnički niste ostali u 20.-om stoljeću. Problem je u paketima Internet prometa koji ne prate tu dinamiku.
Ne samo u Hrvatskoj nego i u svijetu, I danas možete uzeti određenu tarifu koja u sebi ima 500 ili 1000 MB. Nažalost to je premalo za “preživjeti” mjesec. 10-ak i više GB je nešto što bi trebalo biti normalno, no telekomi na tome i zarađuju novac pa nije čudno da se ti paketi presporo povećavaju. Zato ih je potrebno optimizirati i pametno ih trošiti.
Slušanje (“streamanje”) glazbe
Iako neki glazbeni servisi nude HQ kvalitetu zvuka, većina ih nudi tri razine kvalitete zvuka: low, normal i high. I većiha ih koristi isti bitrate (broj bitova po sekundi koji se prenose digitalno) kako bi definirali spomenute skupine kvalitete. To izgleda otprilike ovako:
– Low kvaliteta najčešće nudi 96 kbps. U prosjeku, takvo slušanje ili streamanje glazbe troši 0.72 MB po minuti, odnosno 43.2 MB po satu slušanja.
– Normalna kvaliteta je oko 160 kbps. To znači oko 1.2 MB po minuti, odnosno 72 MB po satu. Barem u prosjeku, jer ti brojevi mogu malo varirati.
– High kvaliteta se najčešće streama u 320 kbps – 2.4 MB po minuti, odnosno 115 MB po satu.
Ovdje je ključna riječ “u prosjeku”. Nitko ne može točno izračunati vašu potrošnju, no ovo su vam okvirni brojevi koji vam mogu dati sliku o potrošnji. Recimo za 2 i pol sata zvuka u low (niskoj) kvaliteti jednaka je jednom satu u visokoj kvaliteti. Ako uzmete u obzir da na posao putujete pješke i tramvajem i pri tome slušate glazbu cca. Sat vremena dnevno, ovo je bitno za uzeti u obzir.
Gledanje (“streamanje”) videa
Kao što možete pretpostaviti, konzumacija videao uzima mnogo više prometa od samog zvuka. Jednostavno se na vaš uređaj prenosi mnogo više informacija, pa je tako YouTube jedan od glavnih “potrošača” Internet prometa mnogim korisnicima.
Opet morate uzeti u obzir kvalitetu videa kojeg gledate. Nije isto gledati nešto u 320p rezoluciji i u FullHD-u ili 4K. Sva sreća, mobiteli su danas dovoljno pametni da vas na to upozore i pitaju vas jeste li sigurni u to da želite gledati video u najvećoj mogućoj rezoluciji.
Potrošnja izlgeda u prosjeku ovako:
– Low kvaliteta videa (240 ili 320p) će vam uzeti otprilike 300 MB u sat vremena
– SD kvaliteta (480p) – otprilike 700 MB u sat vremena
– HD kvaliteta (između 720p i 2K) – između 900 MB (720p) i 3 GB (2K) u sat vremena
– UHD kvaliteta (sve iznad 2K do 4K) – oko 7.2 GB u sat vremena
Tu veliku ulogu igra i kompresija videa i još neki drugi segmenti, no opet ponavljamo – ovo je nekakva prosječna potrošnja prometa kako biste mogli okvirno vidjeti koliko trošite.
Zato savjetujemo da ako nemate WiFi pri ruci, uvijek kvalitetu spustite na minimum, makar to ponekad zna biti problem. Pogotovo sa videom koji postaje jako “zrnat” i crna boja se čudno prikazuje.
No, to je jedini način da sačuvate svoj Internet promet što duže.
Također vam savjetujemo da u mobitelima podesite granicu potrošnje, odnosno limit. Ako imate paket od 2 GB, onda si stavite da vas mobitel upozori na 1.8 GB, te da vam blokira Interenet na 1.9 GB.
Ti “mjerači” nisu uvijek 100 posto sigurno, pa samo zato stavili mali otklon kod upozorenja i blokiranja prometa. Tako ćete biti sigurni da vam Internet neće “pojesti” cijeli bon ili još gore – nabiti ogroman račun za pretplatu na mobitelu.
Piše: B.P.