PočetnaInternetYoutubeYouTube uklanja više od milijun videozapisa koji šire dezinformacije o koronavirusu

YouTube uklanja više od milijun videozapisa koji šire dezinformacije o koronavirusu


Izvještaj o tome kako YouTube vodi rat protiv dezinformacija pojavio se na službenom YouTube blogu. Ispostavilo se da administratori svakodnevno uklanjaju na stotine videozapisa koji gledatelje dovode u zabludu o koronavirusu i svemu vezanom uz njega. Milijun videozapisa uklonjeno je od početka pandemije i tu nije kraj.

Kako znati što je istina, a što ne? U slučaju koronavirusa situacija je vrlo jednostavna jer se YouTube oslanja na mišljenja stručnjaka iz zdravstvenih organizacija poput CDC -a i WHO -a. Ako netko podijeli materijal koji iznosi činjenice koje se ne podudaraju s onim što kažu znanstvenici, snosit će posljedice. Autor posta i izvršni direktor YouTubea, Neal Mohan, također ističe da je u slučaju drugih tema mnogo teže prosuditi tko je u pravu, a tko laže. Može se ispostaviti da nepopularan stav o nekom pitanju ne znači da njegov autor ne iznosi istinu.

Dodao je da YouTube uklanja gotovo 10 milijuna videozapisa svaki kvartal, od kojih većina čak ne doseže 10 pregleda. “Brzo uklanjanje uvijek će biti važno, ali znamo da nije ni približno dovoljno. Umjesto toga, način na koji tretiramo sav sadržaj koji ostavljamo na YouTubeu daje nam najbolji put prema naprijed”, rekao je Mohan, autor posta.

Međutim, briga YouTube administratora  ne ide uvijek u korist kreatorima sadržaja i gledateljima. Posljednjih mjeseci dogodilo se barem nekoliko kontroverznih incidenata u kojima su popularni kanali zatvoreni navodno zbog kršenja pravila.

Primjer je slučaj kanala attention! Scientific Gibberish. U srpnju je blokiran i potpuno je nestao s mreže na nekoliko dana . Kako sam autor kaže, nema pojma što je uzrokovalo takvu odluku administratora YouTubea. Na kraju se uspio vratiti nazad. Slična situacija zadesila je i austrijskog redatelja dokumentarnih filmova Olivera Resslera. Odmah nakon uklanjanja svog kanala, oštro je komentirao ponašanje YouTubea, nazvavši to cenzurom. U ovom slučaju, sumnje u namjerno uklanjanje sadržaja mogle bi biti točne, jer Resslerovi filmovi često iznose stavove koji vlastima ne idu u prilog. U konačnici se ipak uspio vratiti na mrežu.

Piše: Marijan Živković


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular