Što je SpaceX Starlink i može li promijeniti način na koji danas koristimo internet? Što nam novo donosi satelitski internet i tko će ga moći koristiti? Hoće li Muskova ideja promijeniti svijet i kada će prvi korisnici uživati u novoj vrsti interneta?
Elon Musk jedan je od najvećih vizionara današnjice čije ideje naprosto oduševljavaju. Jedna od tih fantastičnih ideja jest i SpaceX Starlink, odnosno satelitski internet dostupan svima. Uspije li Musk u realizaciji ovog projekta (a za sada mu ide dobro) na tržištu bi se trebao pojaviti “novi” internet – koji će biti dostupan svima i svugdje u svijetu, zahvaljujući novoj tehnologiji koja ne ovisi o kablovima, optici i odašiljačima.
Ako se pitate u kojoj je fazi SpaceX Starlink internet i kada kreću prva testiranja ove mreže – današnji članak je upravo za vas. Istražili smo kako napreduje SpaceX Starlink projekt i koje će sve segmente obuzimati kada se krene s aktivnim korištenjem. Također, u nastavku teksta saznat ćete kako funkcionira SpaceX Starlink internet i koje brzine prijenosa podataka može postizati.
Muskova ideja za internet dostupan svima
Iako današnji moderni internet često percipiramo kao odašiljanje signala putem zraka, činjenica je da svi ti odašiljači moraju biti spojeni bilo standardnim, bilo optičkim kablovima. Kontinenti su preko oceana povezani kablovima – kako bismo mogli pristupati podacima čitavog svijeta. Elon Musk želi u potpunosti izmijeniti tu tehnologiju mrežne komunikacije – globalno implementirajući ideju koja zapravo već postoji.
Da budemo jasni, satelitski internet već postoji – ali je ograničen na jako mali broj ljudi, točnije organizacija. Pristup takvom internetu imaju samo određene organizacije – kojima je to od strateškog značaja. Muskove ekipe posljednjih su godina ostvarile ogroman napredak u razvoju svemirske tehnologije – pa je tako osmišljen i satelit koji može bez velikih troškova i potpuno sigurno izgraditi satelitski internet.
Ono što je glavna prednost satelitskog interneta definitivno jest izostanak lokacijskih barijera. Konkretno, puštanjem dovoljnog broja satelita u svemir – može se izgraditi internet čiji signal mogu hvatati korisnici u gotovo svim predjelima svijeta. Bez potrebe za razvlačenjem kablova i razne druge opreme – satelitski internet čini se kao sjajno rješenje. Muskova ideja jest omogućiti vezu na internet svima u svijetu – nudeći tako priliku za razvoj čitavog čovječanstva.
Čak 12 tisuća satelita za kvalitetan rad
Istraživači iz SpaceX Starlink-a izračunali su kako im za kvalitetan internet signal koji će biti dostupan gotovo pa čitavom čovječanstvu treba minimalno 12 tisuća satelita u svemiru. Prva faza projekta vezana je upravo uz tu brojku i važno je naglasiti da je lansiranje satelita već započelo. Druga faza projekta trebala bi omogućiti još bolji i brži internet te iznimno stabilnu vezu, a za to će SpaceX Starlink trebati čak 30 tisuća satelita u svemiru. Nedavno je podnesen zahtjev centralnim tijelima kako bi se došlo do odobrenja za drugu fazu projekta – odnosno za sveukupno lansiranje 30 tisuća satelita.
SpaceX u projekt Starlink planira investirati vlastitih 10 milijardi dolara, dok će ostatak potrebnog iznosa probati nabaviti od država – koje bi u ovoj vrsti interneta također trebale prepoznati potencijal. Radi se o iznimno velikom projektu koji zahtjeva rad prema najvećim sigurnosnim standardima jer postoji mnoštvo neželjenih scenarija – koje se želi izbjeći. Prema dostupnim podacima, sateliti trebaju biti opremljeni tehnologijom kako ne bi došlo do sudara – a bit će smješteni u dio orbite u kojoj neće smetati ostalim tijelima u svemiru.
Lansiranje satelita je već u tijeku
SpaceX Starlink svoje je prve satelite već lansirao u svemir i već se stvaraju osnovni preduvjeti za ograničeno funkcioniranje satelitskog interneta. U lipnju ove godine pošiljke satelita ubrzano odlaze u svemir jer SpaceX ima rokove kojih se mora pridržavati – želi li dobiti pomoć države u sufinanciranju ovog projekta. Konkretno, na kraju lipnja u svemiru se već nalazi preko 500 aktivnih Starlink satelita. Iako je to još uvijek daleko od željenih 12 tisuća (odnosno 30 tisuća), činjenica je da projekt napreduje prema planu.
Američki FCC obećao je da će pomoći u razvoju ovog projekta, ali stručnjaci iz SpaceX-a moraju do 15. srpnja dokazati da mogu ostvariti internet vezu zadovoljavajuće brzine. Rok za ostvarivanje tog zadatka je iznimno kratak i već sredinom srpnja mogli bismo saznati hoće li SpaceX Starlink zaista zaživjeti prema planovima. Uspije li Musk na čelu sa svojim timom ostvariti zadovoljavajuću brzinu internetske veze, SAD je u ovaj projekt spreman uložiti čak 16 milijardi dolara. Ogroman je to novac i stoga je potvrda kvalitetnog funkcioniranja testnih modela itekako važna. Ono što je ohrabrujuće jest činjenica da SpaceX već ima aktivnu testnu internetu vezu u svojem sjedištu – pa vjerojatno neće biti velikih problema oko ispunjavanja navedenog uvjeta.
Brzina, dostupnost i sigurnost kao najvažniji kriteriji
Kada pričamo o internet vezama koje danas koristimo – svima je jasno da se povezujemo na odašiljače koji se nalaze svega nekoliko metara ili kilometara od nas. Stoga, kod takvog prijesno brzina ne bi trebala predstavljati problem – jer smo relativno blizu odašiljača. No, spajanje na satelit je nešto sasvim drugo i tu može doći do određenog kašnjenja – koje Musk sa svojim timom mora eliminirati.
FCC koji smo prije spominjali koji bi trebao odobriti sufinanciranje projekta, kao gornji limit postavio je latenciju od 100 milisekundi. Dakle, kašnjenje signala u trenutku kada korisnik klikne na neki link i kada dobije prve podatke – ne bi trebalo biti veće od 100 milisekundi. Pita li se Elona Muska, i to je znatno prevelika latencija – te on želi puno manje kašnjenje.
Ono što Muskov tim želi postići je kašnjenje manje od 20 milisekundi. S obzirom na to da će to biti iznimno teško ostvarivo, nadaju se kako će u prvoj fazi projekta uspjeti ostvariti barem 25-35 milisekundi. Druga generacija trebala bi u orbitu poslati puno više satelita i tada je očekivana latencija svega 8 milisekundi – što nikome ne bi trebalo predstavljati problem. Zanimljivo je da svako novo lansiranje satelita mreži dodaje 1 Tb/s propusnosti – pa je stoga jasno zašto se ubrzano želi stići do 2. generacije mreže.
Kao što smo već nekoliko puta rekli – ideja satelitskog interneta je dovesti brzu internetsku vezu u svaki kutak Zemlje. Povećanjem broja satelita, omogućit će se i nešto slabije razvijenim sredinama da dobiju kvalitetnu internetsku vezu. Kod tog masovnog slanja satelita u svemir jako je bitno ne narušiti sigurnost svemirskog prostora.
SpaceX Starlink dobio je odobrenje u kojoj zoni svemira može postaviti svoje satelite kako ne bi narušavao sigurnost ostalih satelita i tijela u svemiru. Također, sateliti koje šalju u svemir moraju biti u stalnoj vezi sa središnjim bazama – kako bi se maknuli leti li pored njih neki važan objekt. Sve u svemu, puno je tu parametara koji moraju biti zadovoljeni – a čini se da SpaceX za sada radi odličan posao po tom pitanju.
Kako će funkcionirati SpaceX Starlink internet?
Da bi se ostvarila kvalitetna internet veza najprije je potrebno međusobno povezati satelite, a nakon toga te satelite povezati na računala na zemlji. Što se tiče satelita, radi se o zaista inovativnim napravama koje su opremljene mnoštvom opreme i mogućnosti. Satelit u pravilu teži oko 260 kilograma i opremljen je tehnologijom koja mu osim sigurnog lansiranja u svemir, omogućava i siguran povratak iz svemira – kada više ne radi zadovoljavajuće. Opremljen je snažnim antenama koje omogućuju brzi protok podataka – čime se postiže vrlo brza i stabilna brzina interneta. Napaja se putem solarnih panela koji su poprilično slični onima koje koristimo ovdje na zemlji. Opremljen je raznim senzorima i sustavima kako bi se prije svega kvalitetno pozicionirao u svemiru, ali i kako bi se autonomnim odlukama maknuo i spriječio potencijalne sudare s drugim objektima u svemiru.
Što se tiče načina na koji ćemo primati signal ovdje na zemlji, Muskova ekipa trebala bi maksimalno olakšati način spajanja na satelitski internet. Trenutno je aktualna priča kako će za spajanje na satelitski internet korisnik trebati antenu (tanjur na štapu) promjera do 50 centimetara koji će biti potrebno usmjeriti prema nebu. Navodno će biti dovoljno samo uštekati antenu u struju i sustav će automatski proraditi – donoseći vam novo iskustvo korištenja interneta. Kada se osposobi prijemnik na zemlji i korisnik počne surfati internetom – sateliti će međusobnom komunikacijom slati podatke prema korisniku na Zemlji. Iako poprilično komplicirano za implementaciju, za krajnjeg bi korisnika sve trebalo biti poprilično jednostavno (osim prenošenja velikog odašiljača).
Kada možemo očekivati SpaceX Starlink u Europi?
Prva faza projekta lansiranja 500 satelita već je iza SpaceX-a, što znači da je sve spremno za beta testiranje sustava. Kao što smo već rekli, novi satelitski internet već se koristi u sjedištu Muskove kompanije, a uskoro izlazi i šire. Već u kolovozu ove godine novi satelitski internet trebao bi se pojaviti u SAD-u i Kanadi, a u ostatak svijeta (vjerujemo i u Europu) stiže u studenom. Na službenim stranicama projekta moguće se prijaviti kako biste na vrijeme bili obaviješteni, ali i kako biste među prvima isprobali novi satelitski internet.
Ogroman projekt koji tek treba kvalitetno testirati – mogao bi tako zaživjeti puno prije nego što su mnogi mislili. Dakako, Muska pritišću s raznim rokovima – želi li odobrenje sufinanciranja projekta. Prema trenutnim planovima, u 2021. godini novim satelitskim internetom trebali bi biti pokriveni gotovo svi naseljeni dijelovi svijeta. Ovo zvuči zaista obećavajuće i ambiciozno – a hoće li se u tome uspjeti vidjeti ćemo vrlo brzo. Dakako, satelitski internet najprije će se pojaviti u većim mjestima, da bi se kasnije širio i na manje regije. To vjerojatno znači da Hrvatska neće biti među prvima koji će dobiti novi satelitski internet, no ni 2021. godina ne zvuči loše. Želimo puno sreće Musk-u i njegovom timu.
Piše: Marko Županić