Umjetna inteligencija već danas igra zapaženu ulogu u svijetu tehnologije, no s godinama će njezina važnost i popularnost samo rasti. Mnogi se užasavaju pomisli na to koliko će važnu ulogu, ali i odgovornost imati umjetna inteligencija jednog kada se počne naširoko upotrebljavati. Primjera i crnih scenarija je mnogo, a danas vam donosimo kratku priču o inteligenciji koja stvara lažne priče.
Neprofitna organizacija OpenAI koja se bavi istraživanjem umjetne inteligencije prije nekoliko mjeseci predstavila je AI sustav GPT-2 koji je samostalno mogao stvarati tekstove. Ubrzo nakon predstavljanja tog sustava digle su se mnoge polemike i mnogi su zaključili kako je taj sustav iznimno opasan jer olakšava stvaranje lažnih vijesti – protiv kojih se sve žešće borimo biljem interneta. Shvatili su to i u samoj organizaciji te su sustav ubrzo povukli sa scene i krenuli u daljnja istraživanja i dorade.
Iako je GPT-2 tada povučen iz fokusa javnosti, ovih je dana predstavljena nova verzija tog sustava, ali sa znatno oskudnijim i kontroliranim mogućnostima. Konkretno, sustav više nije u mogućnosti stvarati toliko točne i duge tekstove, no može se iskoristiti za pripremu tekstova. Iza cijele priče stoji inženjer Adam King koji je izradio posebnu aplikaciju u čijoj se pozadini nalazi navedeni sustav.
Želite li isprobati kako sustav radi, najbolje je da se zaputite na web stranicu talktotransformer.com. Ono što vi kao korisnik trebate napraviti jest zadati temu i upisati nekoliko ključnih riječi, a na temelju toga ‘robotski kreator’ stvorit će zanimljiv tekst. Za sada je sustav dostupan samo za engleski jezik, no korak po korak približavamo se sve raznovrsnijoj upotrebi umjetne inteligencije.
Mnogi se pitaju hoće li time nestati veliki broj zanimanja – a na to pitanje teško je dati odgovor. Nakon ovih pokušaja i predstavljanja web aplikacije zabrinuti bi trebali biti pisci i novinari jer sustav usavršavanjem može postati iznimno kvalitetan alat za stvaranje vijesti – za sada tek lažnih.
Piše: M.Ž.