Pogledamo li na brzinu u povijest mobilne telefonije lako se može zaključiti kako je za implementiranje nove generacije mobilnih mreža uglavnom trebalo oko 10 godina. Naime, iako se tehnologija prijenosa podataka razvija iznimno brzo, postavljanje odašiljača i osiguravanje kvalitetnog sustava prijenosa podataka – sasvim je druga priča. Danas puno prašine u svijetu pa i Hrvatskoj diže postavljanje novih 5G odašiljača koji će korisnicima osigurati iznimno brzi internet – odnosno prijenos podataka. No, paralelno s implementiranjem nove 5G mreže, stručnjaci već rade na razvoju nove generacije mreže – 6G.
Implementacija nove 5G mreže bit će dugotrajni postupak koji će u Hrvatskoj zasigurno trajati preko 2025. godine, a ništa bolja situacija neće biti ni u svijetu. Dodatan problem predstavljanja trenutno aktualni koronavirus, ali i veliki otpor dijela građana prema postavljanju novih 5G odašiljača. Otpor prema uvođenju nove mreže je uvijek bio aktualan, ali su se u končanici nove mreže ipak pojavile – i danas ih svih koriste (čak i oni koji su protiv 5G odašiljača). Bilo kako bilo, dok se 5G ne rasprostrani Hrvatskom i svijetom, nama preostaje da sanjamo o novim brzinama, ali i budućnosti.
Budućnost bi nam trebala donijeti nevjerojatno velike brzine prijenosa podataka koje će biti moguće zahvaljujući inovativnim 6G mrežama i odašiljačima. Nova 6 generacija mobilnih mreža bazirat će se na mnoštvu malih radio odašiljača koji će biti povezani širokopojasnim komunikacijskim vezama. Istraživači s Instituta za tehnologiju Karlsruhe (KIT) uspjeli su razviti inovativne i jeftine THz prijamnike koji uspješno prenose podatke ekstremnom brzinom, a mogli bi se iskoristiti u stvaranju 6G mreže. Sam prijemnik je tehnološki iznimno jednostavan pa je itekako pogodan za masovnu proizvodnju u budućnosti.
Koliko su ovi prijemnici zapravo moćni jasno pokazuje podatak brzine prijenose koju su uspjeli postići prije spomenuti znanstvenici. Naime, postignuta je brzina prijenosa od čak 115 Gbit/s – što je enormna brzina za današnje prilike. Frekvencija na kojoj je izvršen prijenos iznosila je 0,3 THz, a udaljenost između odašiljača bila je 110 metara. Nova 6G mreža signale će prenositi na manjim udaljenostima, a zahvaljujući jeftinim odašiljačima uređaji bi se mogli postavljati na razne krovove, rasvjetna stupove, itd. Uz nisku cijenu, ovi se inovativno odašiljači mogu pohvaliti malom elektromagnetskom emisijom, kao i minimalnom potrošnjom energije potrebne za rad.
Piše: M.Ž.