PočetnaInternetKorisne aplikacijeZašto Google Chrome koristi toliko puno RAM i može li se to...

Zašto Google Chrome koristi toliko puno RAM i može li se to smanjiti?


Ako ste koristili, osim Googleovog Chromea i neke druge internetske preglednike onda vam je vrlo poznato to da Chrome troši jako puno radne memorije kod računala. Samo pokrenite Chrome i nakon toga pokrenite Task Manager i vidjet ćete koliko samo jedan prozor ovog preglednika ”troši” RAM.

No zbog čega Google Chrome troši toliko puno radne memorije (pogotovo u usporedbi sa svim drugim internetskim preglednicima)? Možemo li nešto učiniti po tom pitanju? Na ova pitanja odgovorit ću u nastavku članka.

 

Koliko zapravo Chrome koristi radne memorije?

Google Chrome troši jako puno radne memorije i spada u sam vrh aplikacija i programa po potrošnji ovog računalnog resursa. To je barem bilo mišljenje koje je prevladavalo među korisnicima i stručnjacima do ove godine. Naime, detaljnija istraživanja otkrila su kako Google Chrome u usporedbi s drugim preglednicima, ipak ne troši toliko puno radne memorije, a i kada troši da to ne čini baš uvijek. Ustvari, preglednici kao što su Mozilla Firefox, Microsoftov Edge, Opera ili Safari koriste više radne memorije od Google Chromea.

Iako ovo zvuči nevjerojatno, ipak je istina. Novi rezultati dobiveni su nakon istraživanja koje su stručnjaci obavili koristeći različite internetske preglednike za otvaranje i pokretanje raznih internetskih stranica, usluga i slično. Ti rezultati pokazali su kako je Chrome tek na sredini i to između Firefox-a i Safarija (koji troše više radne memorije) i Opera-e i Microsoft Edgea (koji troše manje).

U čemu je točno stvar? Znamo da postoji više nego dovoljno dokaza da je Chrome itekakav ”potrošač” radne memorije, tako da su ovi dokazi više anegdotski. Sve u svemu, Google Chrome je jedan od najbržih internetskih preglednika koji postoje na svijetu i kao takav za svoj učinkovit rad treba što je moguće više radne memorije.

chrome potrošnja ram memorije

Zašto Chrome koristi toliko puno RAM?

Kako bismo razumjeli zašto Chrome troši toliko puno RAM najprije trebamo razumjeti kako uopće moderni internetski preglednici rade i na koji način funkcioniraju.

Svaka aplikacija i svaki program kojeg korisnik pokrene na svome računalu, nakon pokretanja se ”lomi” u više različitih procesa koji onda koriste radnu memoriju računala. RAM ili radna memorija računala je privremeno mjesto za pohranu različitih vrsta podataka. Stvar kod RAM jest ta što je RAM memorija jako brza. Svaki procesor može vrlo lako i u vrlo kratkom vremenu ostvariti pristup podacima koji se nalaze u radnoj memoriji (štoviše, procesor će ostvariti pristup tim podacima s radne memorije puno brže nego sa bilo kakvog čvrstog ili SSD diska).

Svak internetski preglednik, nakon što ih korisnik pokrene i nakon što otvori prozore i kartice unutar njih, svaku od tih kartica, prozora, plugina i ekstenzija pohranjuje kao različite procese unutar radne memorije. Ovaj postupak se naziva izolacija i služi spriječavanju toga da jedan proces bude ”prepisan” preko nekog drugog.

Zato će vam se dogoditi svaki puta da nakon što ste pokrenuli Chrome i nakon što pokrenete Task Manager da vidite kako je Chrome ”razlomljen” u nekoliko odvojenih procesa (vidjet ćete da nekoliko puta piše ”chrome.exe”). Svaki pd tih procesa odvojeno koristi jako malo radne memorije, no zajedno ti procesi troše puno RAM.

Na koji način Chrome koristi i upravlja radnom memorijom uređaja?

Moderni internetski preglednici (kao što je i Chrome) koriste radnu memoriju ne bi li korisnicima omogućili maksimalnu stabilnost i najveću moguću brzinu. Samim time što je svaki proces kod Chromea pokrenut zasebno, kada se i ako se jedan od njih sruši to neće ništa utjecati na rad preglednika. Chrome će i dalje raditi normalno. Ponekad se recimo može dogoditi da neki plugin ili ekstenzija zakažu što može zahtijevati osvježavanje kartice ili njezino zatvaranje. Ako je u isto vrijeme pokrenuta svaka kartica ako je ekstenzija radila unutar tog procesa korisnik će možda morati restartirati cijeli preglednik (a ne jednu karticu).

Ovdje je dobro recimo spomenuti prerenderiranje. Prerenderiranje je postupak koji omogućuje Chromeu započinjanje učitavanja internetskih stranica za koje Chrome predviđa da će ih korisnik iduće otvoriti. Prerenderiranje treba resurse i s obzirom na to ono koristi više radne memorije. No, kada prerenderiranje funkcionira onako kako bi trebalo ono će drastično ubrzati iskustvo pregledavanja internetskog sadržaja. Ako pak ono ne radi dobro, onda će prerenderiranje dovesti do  toga da se sve značajno uspori (iz razloga što aplikacija koja pokušava koristit prerenderiranje zapravo koristi ”previše” radne memorije).

 

Problem korištenja RAM kod Chromea

Koliko točno radne memorije Chromeu treba za normalan rad? Postoji li nekakvo ograničenje u smislu radne memorije koju Chrome treba? Odgovori na ova pitanja leže u tome koliko RAM na raspolaganju ima računalo.

Korištenje puno RAM ne znači automatski da će to biti problem. Znate kako se kaže: „prazna radna memorija je beskorisna radna memorija“. Zapravo ima jako puno istine u ovoj tvrdnji. Ako sustav ne koristi dostupnu radnu memoriju to zapravo ne služi ničemu i tada će računalo koristit RAM samo kako bi ostvario pristup podacima i kako bi ubrzao procesuiranje istih. Ako korisnik drži RAM što je moguće ”čišćim” to nije dobro jer korisnik tako ne iskorištava RAM potencijal svog računala. Sve u svemu, nema ničeg lošeg u iskorištenoj radnoj memoriji, ako je ona iskorištena na ”dobar” način. Problem se javlja ako aplikacije jednostavno koriste ”previše” RAM.

Kako možemo znati troši li Chrome previše radne memorije? Ako recimo imate računalo sa 8 GB RAM, otvorili ste Chrome i u njemu imate otvorenih nekih 20-ak kartica koje troše oko 2 GB RAM, to nije puno. No ako imate otvorenih 5 kartica i ako vidite da vam Chrome troši 5 GB RAM, to je onda problem. Evo kako ”smanjiti” potrošnju radne memorije kod Chromea, ukoliko do prevelike potrošnje dođe.

CHROME ekstenzije

Smanjivanje potrošnje RAM kod Google Chromea

Ovdje će nam najvažniji alat biti Chromeov Task Manager. Slično kao i Windowsow Task Manager i Task Manager kod Chromea pokazuje performanse i potrošnju svake kartice i ekstenzije. Chromeov Task Manager možete koristiti kako biste otkrili što je ono što troši najviše RAM i onda to jednostavno zatvorite. Ako koristite Windows OS pritisnite Shift i Escape kako biste otvorili Task Manager.

Još jedan način uštede radne memorije jest ako isključite određene enstenzije za koje sumnjate da troše više RAM nego što bi trebale. Kliknite desnim klikom miša na ekstenziju i nakon toga kliknite na opciju ”Manage extensions”. Ovdje ćete vidjeti opciju ”Allow this extension to read and change all your data on websites that you visit” koju možete namjestiti da bude ”On click” ili ”On specific sites”.

 

Chrome ili ne Chrome pitanje je sad?

Korištenje radne memorije kod Google Chromea je oduvijek bio ”problem”. No, s obzirom na to da se radi o jednom od najbržih internetskih preglednika, postoje razlozi zbog kojih Chrome koristi više RAM od nekih drugih preglednika. Trebate li koristiti Chrome ili ne? Opet, to isključivo ovisi od korisnika do korisnika. No imajte na umu da će vam kod nekih drugih preglednika internetske stranice kao što je recimo YouTube raditi sporije nego na Chromeu. Sve ima svoje prednosti i nedostatke.

Piše: I.H.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular