Napravili ste svoj prvi izlet u web development tako što ste kod vašeg cloud providera instalirali preko pripremljenog sučelja svoj prvi wordpress portal.
Umjesto maltretiranja s razvojem svog php ili html portala s puno javascript dodataka kako bi poboljšali svoj search engine, zaboravili ste da vam je input validation u php skripti ostao otvoren.
Međutim i ne samo to, nego je vaš portal, javno objavljeni preko google tražilice već okarakteriziran kao ranjiv, te pogodan za postavljanje command injection skripte ili virusa. Praktički gledano vaš server je kao takav nezaštićen u borbi protiv napadača koji će vas pronaći preko jednostavne pretrage u google.
Stoga je vaš odabir besplatni hosting wordpress portal, koji sadrži dio veće potpore ovog servisa, umjesto da se brinete o plaćanju troškova hosting ili tražite pomoć od nekog trećeg. Pitate se zašto bi to vas uopće zanimalo?
Upravo iz sljedećih razloga: ako imate mali obiteljski posao, a želite proći što jeftinije, ako ne znate hoće li vam i u kojoj mjeri taj posao osigurati budućnost, a u isto vrijeme voljeli biste zaštititi svoje klijente i svoje poslovanje. Dakle izbor je jasan, WordPress.
Što je to što WordPress nudi kao portal? Što je to drugačije i jednostavnije od nekakve web aplikacije za koju niste ni sigurni je li vam uistinu potrebna? U nastavku teksta pokušati ćemo vam pobliže objasniti što je to WordPress.
Pozadina portala je na platformi MySQL dok je sam portal moguće postaviti na bilo koji hosting i povezati, s drugim bazama podataka, a na taj način je i WordPress kao platforma jednostavnija i dinamičnija u opcijama od Microsoft SharePoint ili drugih skupljih i profesionalnijih rješenja. Sama wordpress aplikacija je hostana na Apache web poslužitelju ili na Microsoftovom IIS.
Nakon otvaranja prvog logina na nekom od wordpressovih pripremljenih platformi (primjerice, https://wordpress.com/), sve ostalo je stvar formalnosti: otvaranje i publiciranje javnog DNS-a, IP addrese, firewall-a, IDs i IPs. Nema nikavih dodatnih troškova održavanja, a domena se nalazi (hostana) na wordpress.com.
Opcija dva je vjerojatno malo izazovnija i kompleksnija u tehničkom smislu, jer zahtjeva poznavanje aplikacija koje mogu podržati wordpress platformu na kućnom Win 7/10 računalu.
Aplikacije kao Wamp ili Xampp već dugi niz godina imaju stabilnost, i provjereni integrirani database engine, koji podržava laku instalaciju i dugogodišnju stabilnost ovakvih servisa.
Opciju dva prati dodatni trošak održavanja i kupnje javne domene, što bi bio naziv kućnog biznisa (mojamalakuhinja.com). Kupnja takve domene u modernom dobu globalizacije, moguća je u bilo kojoj zemlji na svijetu, naravno do jeftinije je domene moguće doći u nekoj od razvijenijih zemalja svijeta. Jedna od opcija je i kupnja lokalne domene, ovisno o vašim željama.
Treća opcija bi bila zakup nekog od javnih poslužitelja s dovoljnom količinom memorije da bi se wordpress platforma lagano pokretala, a takav servis podrazumijeva bolji stupanj zaštite od kućne varijante i pritom je potrebno znanje File Transfer Protocol-a, koji bi se koristio da bi se aplikacija prenjela s vašeg kućnog računala .
Nakon svih opcija i varijacija, vaša aplikacija postaje dosupna svima na webu, a obzirom na sadržaj i tematiku i potencijalno zanimljiva vašim budućim korisnicima.
Dnevna rutina
A sada malo o svakodnevnoj rutini održavanja. Naime nije dovoljno samo aktivirati je, potrebno je i održavati istu. WordPress login na aplikaciju omogućuje lagani pristup svim vašim već objavljenim sadržajima, koje možete dalje nadopunjavati kad god imate vremena i volje za to.
“Dobro sada je stvarno sve završeno, sve sam shvatio i na kraju krajeva nije to ni toliko teško”. Netko vas upita: “Nego, imaš li ti backup u slučaju da aplikacija prestane s radom”? “Kakav sada backup, je li mi to zaista potrebno” Pitate se.
WordPress backup je vjerojatno posljednji korak koji je potrebno napraviti kako bi se osigurao eventualni nastavak poslovanja, u slučaju otkazivanja aplikacije. “Hm, backup što li mu sada to dodje”? “Čekaj, ako skinem sve fajlove preko FTP-a, hoće li mi to nešto pomoći”?
Slabo ako nije uhvaćena baza podataka i uključena u backup. U opcijama koje su navedene bar dvije nemaju fizički dodir s bazom podataka, što znači da se moraju tražiti druga rješenja.
WordPress u sebi sadrži dio, pod nazivom “plugin” ili dodaci, u kojem developeri mogu prilagoditi i ponuditi svoje pluginove, besplatno ili uz plaćanje, a svaki plugin ima oznaku broja downloada i ocjene korisnika, tako da lakše ocijenite koliko su drugi korisnici zadobvoljni sa njim.
Backup plugin je vjerojatno najkompleksniji dio vježbe iz razloga što se, ne može uvježbavati nakon preuzetog backupa, i ne može se pouzdano provjeriti vjerodostojnost backupa, osim da sa njime prebrišete svoju trenutnu verziju sajta.
Duplicator plugin je možda najjednostavnije rješenje za obiteljski biznis jer zahtijeva minimalno tehničko znanje, besplatan je, i nudi mogućnost daljinskog preuzimanja kompletnog vašeg sajta u jednoj datoteci, koju je kasnije tehnički moguće raspakirati i napraviti kopiju vašeg postojećeg weba.
WordPress platforma u sebi ima search engine i engine za ažuriranja. Ažuriranja na wordpresu su neophodna, jer sa ažuriranjima radite i na sigurnosti svog weba, kao i na novim tehničkim mogućnostima. S vremena na vrijeme dobivate obavijesti i o ažuriranju same wordpres platforme, koja je jako preporučljiva (“jer vrag nikad ne spava”), kao i samih dodataka, tj. pluginova.
Prema službenim informacijama Wordpresa 27% svih internet stranica je na Wordpresu. Prvobitno zamišljen kao platforma za blogere, svojim razvojem i jednostavnošču je prihvaćen od praktički trećine sveukupnih web stranica na svijetu. A kao takav je i idealan za bilo koji privatni biznis ili vaš osobni blogerski izražaj u javnost.
Piše: R.N.