WhatsApp je trenutno jedna od najpopularnijih aplikacija za komunikaciju na svijetu, a koristi je oko milijardu i pol korisnika diljem svijeta. Zanimljivo je vidjeti podatak da najveći broj korisnika dolazi iz Indije, gdje je aktivno oko 200 milijuna korisnika. No, posljednjih je mjeseci WhatsApp postao veliki problem u očima čelnika Indije jer je izazvao mnogobrojne probleme. Naime, putem ove aplikacije počele su se širiti razne lažne vijesti, što je uzrokovalo masovne tučnjave, ali čak i smrt nekoliko osoba.
Problem se pojavio zbog prosljeđivanja poruka koje stižu na uređaje korisnika. U tim se porukama pojavljuju informacije o potencijalnim otmičarima djece, zbog čega su napadnuti mnogi ljudi (vrlo vjerojatno bez razloga). Iako bi u većini zemalja ovakvo prosljeđivanje poruka imalo puno manje razmjere, u Indiji je situacija potpuno različitija. Naime, Indija je zemlja u kojoj se prosljeđuje najviše poruka na svijetu, što sugerira koliko je sustav informiranja putem poruka na značaju. No, kada se u ‘prometu’ pojave lažne vijesti, tada to postaje veliki problem jer korisnici samostalno dijele lažni sadržaj i tako štete sami sebi.
Zbog veliki problema koje su uzrokovale proslijeđene poruke i Indiji, tamošnje je ministarstvo zatražilo od WhatsApp da pokrene neke radnje kojima će smanjiti ovo masovno širenje lažnih poruka. Prvi korak koji je WhatsApp učinio jest plasiranje oglasa u medije u kojima obavještava o lažnim porukama i poziva da se smanji broj proslijeđenih poruka. No, s obzirom na to da je efekt takvog oglasa upitan, iz WhatsAppa su odlučili testirati opcije kojima će ograničiti broj slanja poruka.
Dakle, putem aplikacije zabranit će se neke radnje koje su trenutno moguće te će se ograničiti broj slanja poruka na maksimalno 5 različitih razgovora istovremeno. Također, uklonjen će biti i gumb za brzo prosljeđivanje medijskih poruka. Sve navedene aktivnosti trebale bi rezultirati smanjenjem broja prosljeđivanje poruka, što bi u konačnici trebalo spriječiti gore spomenute incidente koji su nastali zbog WhatsAppa, odnosno lažnih poruka.
Piše: M.Ž.