PočetnaOstaloTechZašto baterije pametnih telefona eksplodiraju i kako to spriječiti?

Zašto baterije pametnih telefona eksplodiraju i kako to spriječiti?


Da, onaj mali uređaj u vašem džepu je potencijalna eksplozija, odnosno baterija u uređaju može eksplodirati. I ne – nije to limitirano samo na Samsung uređaje koji su obilježili prošlu godinu sa svojim eksplozijama. Svaka baterija u uređaju, posebice mobitelima, može eksplodirati ako se s njom ne rukuje kako treba ili ako ima tvorničku grešku. Posebice su veliki problem litij-ionske (engl. Lithium-ion) baterije koje svi imamo.
Koji su rizici tih baterija, te kako smanjiti potencijalni problem, čitajte u nastavku teksta.

Činjenice oko eksplozija baterija u pametnim telefonima

Iako nemamo toliko puno loših priča za vas, to ne znači da se takve stvari ne događaju. Mogli ste u novinama ili na web portalima čitati o uređajima koji su eksplodirali korisnicima u džepu, ruksaku, na stolu … To se nažalost događa, iako u jako malo slučajeva. Idealno bi bilo kada bi se to u potpunosti moglo spriječiti, ali nažalost, to je jako teško.

Moderne litij-ionske baterije koje ćete naći u gotovo svim prijenosnim uređajima, imaju kapacitet koji može uzrokovati veliku eksploziju. Pogledajte ovaj video gdje se namjerno “zlostavlja” dotična baterija dvije minute:

 

Kao što možete vidjeti eksplozija je trenutačna i postane jako vruće oko nje. Ovo je napravljeno u laboratoriju pod kontroliranim uvjetima, no slične stvari se događaju i u “stvarnom” svijetu. Kako? Ovako:

– Jedna zona baterije se počne pregrijavati uslijed kratkog spoja ili nekog vanjskog faktora
– Kemijska reakcija unutar užarenog područja počne također generirati toplinu/vrućinu, te se to proširi i na ostale regije baterije
– Naposljetku, dotična toplina i zagrijavanje uzrokuje eksploziju koja raznosi stijenke baterije
– Vrlo zapaljiva i vruća tekućina izlazi van i prži mobitel, okolinu oko sebe i sve što se nađe pokraj nje. Posebice je problem ljudska koža kojoj takva eksplozija može ozbiljno naštetiti.

Dobra stvar je što moderne litij-ionske baterije imaju hrpu sigurnosnih mehanizama koji sprječavaju takve stvari da se dogode. Odnosno, svedu ovakve situacije na minimalnu razinu.

Sigurnosni mehanizmi litij-ionskih baterija

Neki od sigurnosnih mehanizama su:

– Elektrolitima u bateriji se dodaju nezapaljivi aditivi kako bi se smanjio požar ako baterija eksplodira
– Ugrađena zaštita koja štiti od kratkog spoja baterije
– Baterija sprječava uređaje da ju koriste ako je pritisak u bateriji prevelik i prelazi sigurnosne razine
– Baterije ispuštaju plinove ako dođe do prevelikog pritiska i previše plinova u bateriji kako ne bi eksplodirala
– Kada temperatura baterije postane prevelika, također se aktiviraju mehanizmi kako bi baterija prestala raditi i “ohladila se”

Stoga, ako se i dogodi tzv. “thermal runaway” velika je šansa da će se vaš telefon ugasiti i/ili da će baterija prestati raditi i da se neće ništa dogoditi opasno po vaše zdravlje. Ipak, postoje neke situacije koje uzrokuju da baterija eksplodira. Evo što vi možete napraviti da taj rizik smanjite na minimum i što uzrokuje eksplozije baterije.

1) Udarci i oštećivanje baterije

Kao što smo rekli, baterija ima mehanizme da se sama pobrine za sebe da ne eksplodira u ekstremnim situacijama. Ono što često uzrokuje eksplozije baterije su udarci kojima baterija može biti izložena.

Pri tome mislimo na često ispadanje mobitela. Svima nam je mobitel ispao barem jednom. I kada se to dogodi, svi ćemo požuriti u servis promijeniti ekran koji nam je napuknuo, ali nećemo dati par stotina kuna tom servisu da otvori mobitel i provjeri bateriju. Posebice ako telefon radi i “samo” je polomljeno prednje staklo.

Nažalost, udarci mobitela o tvrdu površinu može uzrokovati unutarnja mehanička ili kemijska oštećenja. To vodi do mogućeg kratkog spoja unutar baterije i ako se baterija ne bude mogla sama “obraniti”, može doći do eksplozije.

Kako provjeriti da li je baterija oštećena? Najbolje je odnijeti mobitel profesionalnim servisima koji to mogu propisno odrediti. No, za brzu dijagnostiku, otvorite mobitel i pogledajte da li je baterija “natečena”, odnosno napuhnuta, da li ima kakve deformacije i da li se često pregrijava, odnosno vruća je na dodir. Ako je odgovor na jedno od ovih pitanja – “Da” – vrijeme je da pod hitno ugasite mobitel i odnesete ga na zamjenu baterije.

Napomena: Uvijek je pametnije i sigurnije odnijeti mobitel u specijaliziranu trgovinu na dijagnostiku, nego da to radite sami!

2) Visoke temperature i okolina

Iako se baterija može sama zaštititi od visokih temperatura, moguće je da se prijeđe limit koji ona može podnijeti pa može doći do eksplozije. To se često događa kada mobitel previše radi pa se opterete GPU ili CPU, kada mobitel konstantno nešto vrti u pozadini pa baterija konstantno radi, kada mobitel imate u ruci duže od sat-dva i radite na njemu ili pričate i slično.

Većina toga je nešto normalno, no može dovesti bateriju do ruba. Ako se mobitel užari, najbolje ga je ugasit i pustiti da se “ohladi”.
Nadalje, mobitel se ne treba držati na mjestima gdje je konstantno vruće, na suncu, ostavljati ga u automobilu, posebice u ovim ljetnim mjesecima …
Zato pazite da vam je mobitel pri ruci i da nije izložen visokim temperaturama ili štetnoj okolini.

3) Korištenje krivog punjača

baterija na mobiteluMnogi od nas misle da su punjači koje dobivamo s mobitelima lako zamjenjivi, pa često kada izgubimo/potrgamo originalni punjač kupimo jeftini s kojim mislimo da možemo napuniti mobitel. To je u potpunosti krivo i može bez problema dovesti do eksplozije mobitela.

Npr. Prva generacija Pixel mobitela je imala originalni USB-C punjač koji je imao specifični otpor. Ako ste ga probali puniti s drugim USB-C punjačima vjerojatno ste ga mogli napuniti, no baterija se užasno pregrijavala i bilo je pitanje vremena kada će eksplodirati.

Zato ako mijenjate punjač, obavezno kupite originalni (OEM) punjač ili punjač s kojim ste sigurni da zadovoljava kriterije vašeg mobitela. Nije svaki USB punjač dobar za svaki mobitel iako će vam se mobitel možda i napuniti. Pitanje je koliko takvo punjene šteti bateriji i kada će se dogoditi nekakva nesreća.

4) Voda i baterija = užasna kombinacija

Litij će se zapaliti ako dođe u kontakt s vodom ili vodenom parom. Baterije su danas jako dobro osigurane kako se to ne bi dogodilo, no može se dogoditi. Bilo kakav kontakt s vodom – npr. ako vam mobitel padne u vodu – može dovesti do eksplozije. Zato mobitel koji je bio u kontaktu s vodom treba odmah ugasiti i po mogućnosti odmah izvaditi bateriju!

 

Dapače, kad se sve komponente osuše, trebalo bi razmisliti o novoj bateriji, a ne koristiti onu koja je bila u vodi, jer je to recept za katastrofu.

5) Rupe na bateriji

Iako nitko neće bušiti bateriju, postoje situacije kada će baterija puknuti. Da li je to jak udarac ili nešto slično, nije bitno. Bitno je da će litij reagirati, osim s vodom, i sa zrakom, odnosno kisikom. Zato ako sumnjate da je baterija napukla ili se dogodila kakva neželjena situacija, maknite bateriju iz mobitela i zamijenite ju novom. Ili ju bar ispitajte u profesionalnom servisu prije daljnjeg korištenja!

 

Piše: B.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular