Virtualne privatne mreže (VPN-ovi) su česta tema na (ICT) portalima, bilo da se raspravlja o privatnosti, sigurnosti, pristupu geo-ograničenom sadržaju ili nečem sličnome. Iako je, generalno, korištenje VPN-a izvrsna ideja, puno toga ovisi o tome tko vam je VPN pružatelj (engl. VPN provider).
Google sada također nudi VPN kao dio svoje cloud usluge za pretplatu na Google One, koja je izazvala mnogo interesa. Ostaje samo pitanje – možemo li vjerovati Googleu s našim privatnim podacima?
Što je Google VPN?
VPN by Google One sigurnosna je usluga dostupna korisnicima usluge Google One. Google VPN zasad je dostupan pretplatnicima sa sjedištem u SAD-u na plan pohrane od 2 TB i bilo koji iznad te razine.
Ovisno o uspjehu VPN-a od strane Google One, usluga će se na kraju filtrirati i na manje planove pohrane, kao što će i usluga biti dostupna u drugim regijama diljem svijeta.
Kako radi ova usluga?
VPN by Google One normalna je VPN usluga, prema njihovom whitepaperu [PDF].
Kada uključite VPN, vaš internetski promet usmjerava se putem Google VPN poslužitelja prije nego što se vratite na globalni (širi) internet. To je općenita slika o tome kako rade VPN usluge. Google prepoznaje slabu vezu u standardnoj strukturi VPN-a pri čemu se identitet korisnika ugrožava povezivanjem mrežnih aktivnosti s ID-om sesije.
Google VPN predlaže uklanjanje ovog problema “razdvajanjem provjere autentičnosti pretplatnika od upotrebe usluge“.
To znači da, svaki put kada Google One pokrene VPN, usluga između vašeg identiteta i vašeg ID-a sesije ubacuje poseban kriptografski blok, poznat kao zasljepljujući algoritam, što vas dalje udaljava od mrežne aktivnosti.
Kao i uvijek, u ovom biste trenutku trebali primijetiti da VPN ne zaustavlja registraciju mrežnih usluga kada pristupate svojim računima. Facebook i dalje zna da se prijavljujete na Facebook, bez obzira na vaš VPN. Jednostavno ne zna odakle se prijavljujete i to je sve. To ne umanjuje koliko je VPN koristan, ali razumijevanje kako VPN funkcionira pomoći će vam da ga pravilno upotrebljavate, u razumnim očekivanjima i ograničenjima.
Najvažnije pitanje je – koristi li Google VPN logove?
Kao što je navedeno u whitepaperu (link u prijašnjem odlomku), Google VPN je navodno VPN usluga bez logova. To znači da Google neće prikupljati podatke o vašoj internetskoj sesiji dok koristite dotičnu VPN uslugu. VPN-ovi bez logova (zapisa) važni su jer znače da na vašem VPN poslužitelju (u ovom slučaju to je Google) nema traga pregledavanja ili internetske sesije ako davatelj usluga od vlasti primi zahtjev za podacima.
White paper navodi da “sljedeći podaci VPN NE bilježi”:
- Mrežni promet, uključujući sustav naziva domena (DNS)
- IP adrese uređaja koji se spajaju na VPN
- Propusnost koju koristi pojedinačni korisnik
- Oznake vremena veze po korisniku
Budući da se prikupljaju sljedeće vrste podataka:
- Zbirni protok podataka
- Skupno vrijeme rada VPN tunela
- Skupno kašnjenje postavljanja VPN tunela
- Zbirna ukupna stopa propusnosti
- Zbirna stopa gubitka paketa
- Ukupne stope kvara VPN tunela
- Skupni pokušaji VPN tunela
- Skupni CPU usage i opterećenje memorije
- Skupne stope pogrešaka u postavljanju VPN tunela
VPN by Google One pokazat će svoj programski kod putem GitHub-a, omogućujući svima da revidiraju kako VPN radi. Također, pokazat će svoj server-side kod, odnosno kod sa strane poslužitelja usluge, kao i dozvoliti “third party” revidiranje sustava kako bi dokazali da ništa ne skrivaju.
Možete li vjerovati Googleu u ovom slučaju?
Veliko je pitanje možete li vjerovati VPN usluzi pod nadzorom jedne od najvećih svjetskih tvrtki za oglašavanje. Mnogo buke diže bilo što što ima veze s Googleom, ne samo proizvod koji je obično povezan s privatnošću.
Pa, možete li vjerovati Google VPN-u da štiti vašu privatnost?
ProtonVPN (kojim upravlja Proton Technologies, koji također pokreće ProtonMail) ne vjeruje u to. Tvrtka je objavila poziv da se Googleov VPN ne koristi i da se korisnici “odupru” nagonu da ga koriste. Nabrojali su još neke stvari, a ovo je onaj ključni dio njihove objave:
“VPNs have long been essential online tools that provide security, freedom, and, most importantly, privacy. Each day, hundreds of millions of internet users connect to a VPN to prevent their online activities from being tracked and monitored so that they can privately access web resources. In other words, the very purpose of a VPN is to prevent the type of surveillance that Google engages in on a massive and unprecedented scale.”
Prilično oštre riječi iz ProtonVPN-a, ali nisu daleko od istine. Nebrojeno je puta Google pokazao da će privatnost na kraju pasti u potrazi za profitom i većom kontrolom tržišta.
ProtonVPN-ov članak usredotočen je na tvrdnju da VPN-ovi predstavljaju problem za Google, sprječavajući tvrtku da nadzire vaše podatke i stavlja vas u reklamne profile. Googleov whitepaper priznaje da je “do 25 posto svih korisnika interneta pristupilo VPN-u u zadnjem mjesecu 2019. godine“, zaklanjajući im Googleovu internetsku aktivnost.
Uvođenje Google VPN-a to se mijenja. Mnogi vide dolazak Google VPN-a s ciljem da ugrabe onih 25 posto internetskih korisnika koji pokušavaju povećati svoju privatnost. Umjesto da svoje podatke šalju putem privatnog VPN-a, oni će ih umjesto toga usmjeravati putem VPN poslužitelja u vlasništvu Googlea. To je bez spominjanja ostalih 75 posto internetskih korisnika kojima će Google također ciljati.
Ovo nije jedini problem s Google VPN-om.
Na primjer, Google je američka tvrtka i prema tome podliježe američkom zakonu. Ako Vlada pokuca na vrata Google VPN-a, Google nema drugog izbora nego predati sve podatke koje posjeduje. Sad je pitanje da li Google laže o svojim logovima koje ima ili stvarno neće imati nikakve logove. Nekako sumnjamo da će tek tako riskirati i stati na žulj mnogim američkim agencijama koje bi rado došle do ovakvih podataka.
Ljudima je sve više stalo do sigurnosti i privatnosti
Potrošači se u zadnje vrijeme sve više brinu zbog prijetnje kršenjem privatnosti velikih tehnoloških tvrtki. U 2020. godini broj korisnika Facebooka prvi je put opao u SAD-u i Kanadi, a mnogi su komentari korisnika navodili zabrinutost zbog privatnosti, uz brigu o tome da im društvene mreže mogu napraviti više štete nego donijeti koristi.
Baš kao što Apple promovira iPhone kao alat za privatnost, Google pokušava uvjeriti korisnike da su i oni pouzdani; da im možete cijelo vrijeme vjerovati svim svojim podacima.
Bez obzira tko ste, zabrinutost oko Googleovog osnovnog poslovnog modela – oglašavanje i unovčavanje podataka – je stvarna.
I velike tehnološke tvrtke ranije su zloupotrebljavale VPN. Facebook je pokrenuo svoju VPN uslugu Onavo i naišao je na sličan skepticizam kod korisnika, ne samo onih koji su zainteresirani za privatnost. Facebook je koristio Onavo VPN za prikupljanje navika pregledavanja korisnika, omogućavajući mreži društvenih medija da učinkovito unovče navike pregledavanja provedene u sigurnom i privatnom okruženju.
Ukratko, bila je to ozbiljna, ali potpuno očekivana povreda povjerenja, a Onavo VPN povučen je s tržišta. Zanimljivo je da je Apple uklonio Onavo VPN iz App Storea zbog kršenja pravila prikupljanja podataka, dok je aplikacija ostala aktivna u Google Play trgovini.
To vam sve govori o Googleu i njihovoj “brizi” za korisnike. Ako želite, slobodno koristite Google VPN čim bude dostupan u Europi i Hrvatskoj. Ako nas pitate – radije se okrenite VyprVPN-u ili ProtonVPN-u koji su mnogo pouzdaniji. Možda nisu 100 posto pouzdani, ali sigurno su bolji nego onaj koji će vam Google ponuditi u bliskoj budućnosti.
Piše: B.P.