PočetnaInternetKorisne aplikacijeRazlozi zašto ne biste trebali koristiti nepoznate ekstenzije za internetske preglednike

Razlozi zašto ne biste trebali koristiti nepoznate ekstenzije za internetske preglednike


Ekstenzije za internetske preglednike mogu uvelike poboljšati produktivnost i iskoristivost svakog internetskog preglednika.

Međutim, važno je znati koje dodatke treba dodati pregledniku, a koje treba izbjeći, jer dodavanje pogrešne ekstenzije može dovesti do mnogostrukih problema, prvo za vaš internetski preglednik, pa onda i za vas kao korisnika.

Uz to, neka od proširenja nisu dostupna u internetskim trgovinama i zahtijevaju izravno preuzimanje istih. Loša je vijest da te stranice proširenja često nisu tako dobro održavane niti se o njima vodi računa, za razliku od na primjer Googleove Trgovine aplikacija i Appleove Trgovine, kojima se posvećuje velika pozornost.

Koje internetske ekstenzije ili proširenja preuzeti, a koje izbjeći? Zašto je loše koristiti nepoznata proširenja za internetske preglednike? Odgovore na ova pitanja i još neka saznat ćete u nastavku ovog članka.

 

Preuzimanjem nepoznatih proširenja otvarate se različitim oblicima sigurnosnih rizika

Najveći rizik korištenja nepoznatih ekstenzija ili proširenja jest taj što mogu biti jako nesigurne ili čak opasne za korištenje. Dobar broj ovih nepoznatih proširenja može vas izložiti sigurnosnim rizicima kao što su zlonamjerni softver, napadi krađe identiteta ili ostali oblici napada na korisnika putem interneta. Nikada ne znate kako je razvijeno nepoznato proširenje i koliko bi moglo imati problema ili kakva bi ”otvorena vrata” moglo sadržavati u svome kodu.

Neka od ovih proširenja također mogu biti prepuna oglasa koji vas mogu preusmjeriti na zlonamjerne internetske stranice i skočne prozore. Povrh toga, u prošlosti je bilo dosta ekstenzija koje su bile zaslužne za curenje podataka korisnika. Ta proširenja nisu bila čak ni relativno nepoznata, tako da možete samo pretpostavljati za kakve nezgodne stvari neki zlonamjernici mogu koristiti nepoznata proširenja za internetske preglednike.

 

Nepoznata proširenja za internetske preglednike mogu uvelike usporiti rad vašeg internetskog preglednika

Jedna od namjena proširenja jest ubrzavanje i povećavanje produktivnosti vas kao korisnika prilikom korištenja internetskog preglednika. Međutim, korištenje nepoznatih proširenja često može imati suprotan učinak. Većina tih nepoznatih proširenja ili uopće nije ili nije dobro optimizirana za rad. Obično ih razvijaju tvrtke treće strane, a budući da nisu dizajnirana kako bi u potpunosti bila kompatibilna sa svakim preglednikom, jedna od nuspojava jest i usporavanje samih internetskih preglednika.

Razlog zbog kojeg se događa do usporavanja rada preglednika jest ”curenje” memorije, odnosno dodatne, iako često u stvarnosti nepotrebne, uporabe resursa vašeg računala. Spori preglednik također dovodi do općenitog sporog rada samoga računala. Ako vaš internetski preglednik koristi daleko više memorije nego što bi trebao, to će se itekako osjetiti kod samog funkcioniranja vašeg računala.

Dakle, ako vam preglednik odjednom postane spor, a nedavno ste instalirali nepoznato proširenje, onda znate što je uzrok. Iako postoje načini kako možete ubrzati svoje internetske preglednike, ne optimizirana proširenja za preglednike samo će dodatno pogoršati performanse, što je jedan od razloga zbog kojeg biste trebali izbjegavati nepoznata proširenja za internetske preglednike.

 

Dodatna pitanja vezana za privatnost vas kao korisnika

Mnoga od tih nepoznatih proširenja su besplatna, ali postoji i tu problem. U tehnološkoj industriji postoji dobra izreka da ako je nešto besplatno, to samo znači da ste vi kao korisnik, proizvod. Budući da su ta proširenja besplatna, većina njih će može koristiti zlonamjerne načine za zarađivanje novca svojim kreatorima.

Najčešća metoda za takvu nemoralnu i nelegalnu zaradu novca uključuje prikupljanje vaših podataka i njihovu prodaju oglašivačima. Proširenja to obično čine praćenjem vaših mrežnih aktivnosti, poput povijesti pregledavanja, upita za pretraživanje i podataka o internetskim stranicama. Te nasumične nepoznate tvrtke zatim mogu prodati te podatke oglašivačima u namjenu ciljanog reklamiranja.

Prodaja tih podataka također može dovesti do još težih problema, poput krađe identiteta. Još jedna važna stvar koju treba imati na umu je da kada instalirate proširenje, nenamjerno ćete tom proširenju dati mnoga nasumična dopuštenja. Na temelju tih dopuštenja, proširenja bi na primjer, mogla pristupiti vašoj aktivnosti, datotekama ili čak vašoj kameri.

najbolje chrome ekstenzije

Nepoznata proširenja često nemaju dovoljnu podršku ili uopće nemaju podršku

Većina se preglednika često ažurira. Sa svakim novim ažuriranjima dolaze zakrpe i male izmjene, koje nadograđuju i poboljšavaju cjelokupnu funkcionalnost internetskog preglednika. Iz tog razloga, proširenja je potrebno ažurirati u skladu s tim promjenama, kako bi se izbjegli problemi. Ako se proširenja ne ažuriraju automatski, možete naići na različite vrste problema, kao što su rušenja proširenja i/ili preglednika, nestabilnost preglednika i usporavanje rada istoga.

Ono što je isto tako vrlo primjetno jest da većina nepoznatih proširenja za internetske preglednike nema korisničku podršku. Budući da su mnoga od ovih proširenja besplatna, mnoge programere koji su ih razvili nije briga za potencijalne probleme, na koje biste vi kao korisnik mogli naići dok ih koristite. Zbog toga biste uvijek trebali provjeriti dnevnik ažuriranja ovih proširenja, kako biste bili sigurni da proširenje ima omogućenu podršku, mogućnosti ažuriranja i slično.

CHROME ekstenzije

Problemi s kompatibilnosti

Prema Statisti, gotovo 65% korisnika koristi Google Chrome kao preferirani internetski preglednik. S obzirom na tu statistiku, većina proširenja obično se prvo napravi za Chrome, a zatim se kreira i za druge preglednike. Što se kompatibilnosti ovdje tiče, ona ovdje nikako nije glavni problem, jer je većina popularnih proširenja međusobno kompatibilna i može se lako instalirati i koristiti i na drugim preglednicima bez ikakvih problema.

S druge strane, proširenje koja imaju slabu ili nikakvu kompatibilnost što se preglednika tiče može dovesti do jako lošeg iskustva za vas kao za korisnika. Zbog problema s performansama, o kojima sam pisao iznad, ako je proširenje samo aljkavo preneseno na drugi preglednik, bez prilagodbe, to će gotovo uvijek rezultirati lošim radom samog proširenja, što može dovesti do nemogućnosti korištenja preglednika i samog proširenja.

 

 

Nepoznata proširenja nemaju nikakve ili imaju vrlo malo recenzija i ocjena, što dodatno narušava njihovu pouzdanost

Prije korištenja, kupovine i/ili preuzimanja proizvoda i usluga, uvijek je važno pročitati recenzije, ako one postoje naravno. Nažalost, velik broj korisnika ne čita recenzije u vezi aplikacija, internetskih proširenja i ostalih vrsta programa koje možemo pronaći na internetu, što naravno nije dobro. Provjera ocjena i recenzija posebno vrijedi za besplatne programe.

Budući da je za preuzimanje proširenja potrebno samo minutu ili dvije, postoji rizik da nećete vidjeti ocjene, no trebali biste odvojiti još koju minutu i pročitati ih. Ništa vas neće koštati, osim malo vremena, a poštedjet ćete se glavobolja, jer ćete dobiti dobar uvid u to koja su od proširenja legitimna, a koja su lažna. Sigurnost prije svega.

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular