Google ima mogućnost daljinskog instaliranja aplikacija na vaš telefon, bez vašeg izričitog dopuštenja ili čak bilo kakve obavijesti. To je lekcija koju smo mogli naučiti iz zbunjujućeg uvođenja “MassNotify” u lipnju 2021. Ali kako to funkcionira? Što je s Appleovim iPhone uređajima?
Na Android je MassNotify stigao – automatski!
MassNotify je navodno uveden zbog dobrobiti korisnika. Prema korisničkim izvješćima, aplikacija za obavijesti o izlaganju MassNotify COVID-19 automatski je instalirana na mnoge Android pametne telefone oko 19. lipnja 2021. Čini se kao da je aplikacija automatski instalirana na gotovo svaki Android pametni telefon u mnogim saveznim državama SAD-a, ali i na neodređen broj Android uređaja u ostatku svijeta.
“Iako vjerujem u pouzdanost ove aplikacije, instaliranje bez da nas se prije toga obavijestilo na bilo kakav način poziva na uzbunu,” napisao je jedan korisnik u recenziji aplikacije unutar Google Play-a. Aplikacija čak nema ikonu aplikacije na temelju koje bi korisnici znali da je instalirana. Google je na web stranici za vijesti 9to5Google objavio da je automatsko instaliranje aplikacije bilo namjerno i da aplikacija neće učiniti ništa, osim ako je korisnik ne odluči omogućiti.
To je posebno čudno jer se čini da niti jedna aplikacija u vezi COVID-19 evidencija drugih država svijeta radi na ovaj način. Sve ostale aplikacije instaliraju se kada vi kao korisnik to odlučite i naravno, dolaze s obavijestima i ikonama, koje vam daju do znanja da je aplikacija prisutna na vašem uređaju. No ne i ova.
Dakle, pod kojim će okolnostima Google na daljinu instalirati aplikacije na vaš telefon? Je li Google revidirao kod aplikacije zbog sigurnosnih problema prije distribucije? Google zapravo ne govori puno o tome, ali jasno je da Google posjeduje mogućnost daljinske instalacije Android aplikacija na uređaje korisnika, bez znanja i bez prethodnog obavještavanja korisnika o tome.
Može li i Apple instalirati svoje aplikacije na iPhone uređaje na daljinu?
Nije nam poznato je li Apple ikada dosad na ovakav način instalirao svoje aplikacije na iPhone uređaje. Točnije, iPhone uređaji funkcioniraju malo drugačije od Androida: da biste instalirali aplikaciju za iPhone, morate otići u App Store na iPhone i instalirati aplikaciju. Ne možete se jednostavno prijaviti u web preglednik svojim Apple ID-om i kliknuti tipku za daljinsku instalaciju aplikacija, kao što to možete učiniti na Androidu.
No, nadogradnje operativnog sustava ipak mogu instalirati različite aplikacije
Naravno, ažuriranja operativnog sustava mogu instalirati nove aplikacije na vaš uređaj. Možete instalirati novu verziju iOS-a za iPhone i nakon toga na svom iPhoneu možete pronaći instaliranu novu aplikaciju, poput aplikacije Apple Watch ili Apple News.
Isto tako, nakon novog ažuriranja Android uređaja, na svom Android pametnom telefonu možete pronaći novu Googleovu aplikaciju. Međutim, ovakav način instaliranja na uređaje korisnika, bez znanja i obavijesti prema korisnicima, bez ikona, radi tobožnje COVID evidencije je definitivno nešto novo.
Google, kao i Apple mogu na daljinski način obrisati aplikacije s uređaja korisnika
Ovdje je dobro za napomenuti da i Google i Apple mogu daljinski izbrisati aplikacije s vašeg telefona, ako to žele. Ova je sposobnost stvorena za zaštitu uređaja od zlonamjernog softvera. Ako se užasna zlonamjerna aplikacija uvuče u Google Play ili Appleov App Store i preuzmu je milijuni ljudi, obje tvrtke žele imati prekidač za isključivanje, na kojeg bi se mogle osloniti kako bi daljinski onemogućile aplikaciju.
Google je u prošlosti na daljinu uklanjao zlonamjerne Android aplikacije. Točnije Google je na daljinu uklonio zlonamjerna proširenja za svoj preglednik Google. Iako znamo da Apple može daljinski onemogućiti aplikacije instalirane na iPhone uređaje, nije nam poznato da je Apple koristio ovu mogućnost. No znamo da Apple ima svoje neke začkoljice, koje ne volimo i koje najradije ne bismo vidjeli (kao što je instaliranje stvari unutar iTunes knjižnice koje korisnik ne želi, na primjer).
Najkraće rečeno, izgleda da je Apple u ovome segmentu ipak nešto sigurniji od Googlea. Hoće li Google nastaviti instalirati aplikacije bez znanja korisnika, ostaje nam za vidjeti.
Piše :Ivan Hečimović