PočetnaInternetKorisne aplikacijeKako koristiti „Confidential Mode“ u Gmailu za slanje povjerljivih e-mail poruka?

Kako koristiti „Confidential Mode“ u Gmailu za slanje povjerljivih e-mail poruka?


Gmail koriste milijuni ljudi diljem svijeta, a statistički podaci od srpnja ove godine pokazuju kako je za gotovo trećinu korisnika primarni e-mail servis. Ova popularnost svakako ima pokriće u činjenici da je Gmail iznimno pouzdan i ima sjajnu integraciju s ostalim Googleovim servisima i uslugama. Dodatne prednosti Gmaila nalaze se u sitnim i ponekad ne toliko poznatim funkcijama, a jedna od njih je mogućnost korištenja „Confidential Modea“.

Spomenuti mod je samo još jedan dodatak za Gmail pomoću kojeg korisnik može imati još više kontrole prilikom slanja e-mail poruka. U pozadini ovog dodatnog stupnja kontrole nalazi se još jedan sigurnosni sloj koji pruža naprednu zaštitu prilikom slanja osjetljivih podataka putem e-maila.

U nastavku saznajte nešto više o tome.

 

Što je „Confidential Mode“?

Gmailov „Confidential Mode“ ne koristi standardne e-mail protokole kako bi dostavio poruku. Umjesto toga e-mail poruka dobiva hosting na Googleovom serveru. Na ovaj se način omogućuje zaštita osjetljivih informacija te se sprječava njihovo dijeljenje bez pristanka pošiljatelja.

Nekim korisnicima koji mnogo brinu o zaštiti svojih podataka zapet će za oko informacija o smještanju e-maila na Googleov server. Naravno, podatak o tome koliko će e-mail poslan putem „Confidential Modea“ ostati na serveru nigdje nije naveden pa uvijek postoji mogućnost da će nakon njegovog isteka i dalje biti negdje unutar Googleovih podatkovnih centara, no ovo je samo nagađanje.

„Confidential Mode“ u svojoj osnovi ima kontroliranje poslane e-mail poruke i ograničavanje mogućnosti s kojima bi njen primatelj mogao kompromitirati sam zaprimljeni sadržaj.

U „Confidential Modeu“ ne postoje opcije prosljeđivanja (forward), kopiranja, ispisivanja ili preuzimanja poruke tj. njenih privitaka.

Confidential Mode

Kod „Confidential Modea“ pošiljatelj poruke može:

  • postaviti datum kada poruka istječe
  • opozvati pristup poruci u bilo kojem trenutku
  • tražiti verifikacijski kod putem teksta kako bi se otvorila poruka.

 

Koji su nedostaci „Confidential Modea“?

„Confidential Mode“ ima i neke nedostatke koji se mogu odmah primijetiti.

Prvi je da se e-mail poruke u tom modu ne mogu slati prema rasporedu koji se prethodno utvrđuje.

Drugi nedostatak pokazuje kako ni „Confidential Mode“ nije u potpunosti siguran. Iako sprječava prosljeđivanje poruke drugim osobama, za izradu screenshotova i njihovo dijeljenje drugi korisnici nemaju nikakve prepreke.

Bezobzira na to što ne pruža stopostotnu zaštitu, „Confidential Mode“ je svakako izvrsna funkcija u Gmailu koja će podignuti sigurnost slanja e-mail poruka s osjetljivim podacima na razinu više.

Confidential Mode

Slanje e-mailova putem „Confidential Modea“

Ovdje se radi o relativno novoj funkciji unutar Gmaila pa dio korisnika možda nije popratio na koji se način ovaj mod koristi.

Za početak je za mogućnost njegovog korištenja važno imati Gmail korisnički račun na desktop verziji ili aplikaciji (dostupna za Android i iOS).

Kako bi započeli svoj pristup „Confidential Modeu“, otvorite u Gmailu novu poruku i pri dnu njenog prozora potražite „Toggle confidential mode“ ikonu s prikazom lokota i sata. Kliknite na nju i pojavit će vam se novi prozor gdje ćete morati postaviti detalje e-mail poruke koju šaljete.

Morate postaviti rok kada istječe poruka (set expiry) te odlučiti se na koji će način za otvaranje poruke biti potreban kod.

Kod odluke o postavljanju koda imate dvije opcije:

  • No SMS passcode – primatelj će dobiti kod putem e-maila
  • SMS passcode – primatelj će dobiti kod putem SMS-a.

Nakon što ste izvršili odabir, kliknite na „Save“. Sada u nastavku normalno napišite e-mail kao što biste to i inače te kliknite na „Send“ gumb. U slučaju prethodnog odabira „SMS passcode“ opcije Gmail će vas dodatno pitati za unos broja telefona.

Poslana poruka smjestiti će se pod „Sent“ mapu unutar Gmaila.

gmail sigurnost

Primanje e-maila u „Confidential Modeu“

Kod slanja e-maila putem „Confidential Modea“ postoje dvije vrste primatelja: korisnici koji koriste Gmail i oni koji ga ne koriste.

Kada korisnik Gmaila dobiva takvu poruku, cijeli proces je prilično izravan. „Forward“ gumb za prosljeđivanje je onemogućen i postoji sljedeća oznaka unutar dobivenog e-maila:

Won’t have the option to forward, copy, print or download this e-mail.

Kod ostalih elemenata dobiveni e-mail putem „Confidential Modea“ izgleda poput svakog ostalog.

Još jedno važno obilježje zaprimljenog e-maila je da nestaje nakon što istekne datum do kojeg vrijedi.

Za korisnike koji se ne služe Gmailom stvari su nešto drugačije. Kada prime povjerljivi e-mail s Gmail računa, on će se prikazati kao poveznica na koju moraju kliknuti. E-mail će im se u nastavku prikazati unutar web preglednika.

Zaključno je ponovno potrebno naglasiti kako „Confidential Mode“ unutar Gmaila prevenira dijeljenje poruka od strane primatelja, no neće spriječiti primatelje da naprave screenshot ili fotografiju primljene poruke ili njenih privitaka. Primatelji također imaju mogućnost korištenja malicioznih softvera ili aplikacija za kopiranje tj. preuzimanje poruka ili privitaka.

 

Treba li, stoga, koristiti „Confidential Mode“?

To ovisi o svakom korisniku pojedinačno. „Confidential Mode“ ne primjenjuje dodatne oblike enkripcije ili više razine privatnosti osim Gmail enkripcije i ta značajka ima ulogu dodatne kontrole e-maila, a ne ozbiljnog rješenja za privatnost i sigurnost. Bezobzira na to što ima određena ograničenja, korištenje „Confidential Modea“ svakako može biti od velike pomoći pri stvaranju sigurnog okruženja u trenutku slanja povjerljivog e-maila.

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular