PočetnaInternetKorisne aplikacije8 razloga zašto besplatne VPN usluge nisu dovoljno dobre

8 razloga zašto besplatne VPN usluge nisu dovoljno dobre


VPN usluge su s pravom popularne, ali ta razina privatnosti nije jeftina. Nažalost, besplatne VPN usluge dolaze s rizicima koji možda nisu vrijedni …

VPN-ovi su trenutno “u modi”. Stručnjaci ih neprestano hvale, tvrdeći da vas VPN-ovi štite od mnogih problema. Ali ako razmišljate o besplatnoj opciji, trebali biste to preispitati.

Pitanje je – što ako ne želite plaćati pretplatu za VPN? Iako postoji mnogo besplatnih VPN-ova koje možete koristiti za zaštitu svoje privatnosti, oni potencijalno dolaze s određenim rizicima – i ti rizici možda nisu vrijedni preuzimanja, čak i ako ne plaćate ništa za to.

Zašto biste trebali koristiti VPN

Za one koji nisu upoznati, postoje tri glavne prednosti korištenja VPN-a. Zato su VPN-ovi postali iznimno popularni tijekom posljednjih nekoliko godina.

  • Preusmjeravanje (Rerouting): VPN može maskirati vašu internetsku vezu. Ako se nalazite u Hrvatskoj i povežete se s VPN serverom smještenim u Americi, web stranice će vas doživljavati kao američkog korisnika. To može biti korisno za pristup sadržaju koji je ograničen za određene regije, kao što su na YouTubeu ili Netflixu.
  • Privatnost: Jedna sporedna korist maskiranja vaše veze je da VPN server može djelovati kao “zadnja linija obrane” kada netko pokušava pratiti vaš Internet promet. Ako VPN usluga ne bilježi vašu aktivnost, onda nema načina da se vaš promet prati natrag do vas.
  • Sigurnost: Prava VPN usluga će kriptirati vaš Internet promet prije nego što napusti vaše računalo i dešifrirati ga jednom kada stigne na VPN server, što znači da je zaštićen čak i dok prolazi kroz router i vašeg ISP-a. To je posebno korisno na javnim Wi-Fi mrežama.

8 razloga zašto nikada ne biste trebali koristiti besplatni VPN

Jedno je prepoznati prednosti VPN-a; drugo je slijepo im vjerovati. Postoji mnogo mitova vezanih uz VPN koji jednostavno nisu istiniti, a VPN-ovi imaju nekoliko rizika i mana kojih morate biti svjesni, posebno kada se radi o VPN uslugama koje se nude besplatno.

1) Nepouzdana usluga

Kao i kod većine stvari, besplatne opcije rijetko su jednako učinkovite ili dovršene kao plaćene opcije, a to je apsolutno istina kada je riječ o VPN-ima.

Morate zapamtiti da su VPN-ovi zapravo samo usluga. Zahtijevaju održavanje, popravke i stalnu pažnju u slučaju problema. Budući da besplatne usluge ne zarađuju novac, obično si ne mogu priuštiti podršku tijekom cijelog dana. Ako dođe do prekida, njegovo otklanjanje može potrajati danima ili tjednima.

2) Ograničena funkcionalnost

Većinu vremena, razvojni programeri koji stoje iza VPN-a nude besplatnu verziju kako bi vas uvjerili da platite plaćenu verziju. Međutim, besplatni VPN-ovi često nemaju neke od najboljih značajki poput“split tunnelinga”, “kill switcha” ili dedicirane IP adrese.

Dakle, na besplatnoj verziji VPN-a možda ćete propustiti najbolje značajke VPN-a.

3) Ograničenja podataka, brzine i korištenja

Propusnost je jeftina sada u usporedbi s prijašnjim godinama, ali i dalje košta određeni novac — pogotovo ako pružate besplatnu uslugu koja je u velikoj potražnji. Ne trebate samo dovoljno propusnosti za tisuće simultanih veza, već vam trebaju i serveri koji mogu podnijeti opterećenje obrade svih tih zahtjeva.

Zbog toga većina besplatnih VPN-ova ima razna ograničenja. Jedna usluga vam može dati određenu količinu podataka za mjesec. Druga može ograničiti brzinu vaše veze. A treća može imati red čekanja za prijavu koji ograničava broj korisnika na VPN-u, što znači da morate čekati da se mjesto oslobodi prije nego što se možete prijaviti i početi ga koristiti. Sve su to nezgodne situacije koje pogoršavaju iskustvo korištenja.

4) Ograničene regionalne opcije

Jedan od glavnih razloga za korištenje VPN-a je preusmjeravanje vašeg prometa kroz drugu zemlju kako biste pristupili sadržaju koji je blokiran za određenu regiju. Ili možda postoji problem s preusmjeravanjem podataka i želite to zaobići prelaskom na drugi VPN server. U svakom slučaju, lokacije servera su važne.

No, svaka dodatna lokacija servera košta više novaca, a besplatne VPN usluge nemaju veliki budžet. Većina takvih usluga će vjerojatno ponuditi barem jedan američki server i jedan europski server, ali izvan toga, sve je prepušteno slučaju.

Također, postoje lokacije servera koje morate izbjegavati ako vam je stalo do vaše privatnosti, a ako nemate servera na izbor, ne možete to napraviti!

5) Nema garancije privatnosti

Ovo je glavni i najveći problem za većinu ljudi. Razmislite o tome kako VPN radi: vaš se promet usmjerava kroz servere VPN usluge. Morate vjerovati da vaš VPN ispravno postupa s vašim podacima, tj. da ih ne presreće, ne gleda, ne bilježi ili čak ne mijenja vaše pakete.

Koliko povjerenja možete imati u besplatnu uslugu? Ne plaćate im niti centa, pa bi bilo naivno misliti da imaju najbolje interese na umu. Nijednom besplatnom VPN-u koji obećava privatnost i sigurnost ne može se vjerovati, čak i ako nude kriptiranje prometa.

Istina je da besplatni VPN-ovi ne dolaze s najboljim protokolima kriptiranja. Većina njih koristi ne baš učinkovite protokole poput PPTP-a, što bi vas moglo izložiti riziku od cyber napada. Ako želite bolje protokole i sigurniju uslugu, nemate izbora nego platiti VPN uslugu.

6) Zlonamjerne namjere

Recimo da pronađete besplatnu VPN uslugu koja ne pati od ničega od gore navedenog. Pouzdana je, brza, neograničena, dostupna je u desecima zemalja i nekako može jamčiti privatnost bez da bilježi vašu aktivnost. U tom trenutku morate se pitati: zašto to nude besplatno?

Ako ne možete smisliti dobar odgovor, vjerojatno ste vi proizvod koji će iskoristiti. Kada tražite besplatan VPN koji biste mogli koristiti, odvojite vrijeme da ga analizirate. Slabe sigurnosne značajke ili bilježenje podataka samo su neki od znakova lošeg VPN-a kojih biste trebali biti svjesni.

Besplatne usluge rijetko se nude iz altruističkih razloga, pogotovo VPN-ovi. Ne nasjedajte na to.

7) Reklame

Budući da VPN-ovi trebaju puno novaca za rad, mora postojati način da VPN-ovi zarade novac svojom besplatnom verzijom. Kao rezultat toga, korisnici besplatnog VPN-a mogu biti preplavljeni reklamama/oglasima koji su jedinstveni za njihovu sesiju proxy servera. I budući da VPN treba korisnike da kliknu na te oglase, oglasi imaju prioritet u prometu.

Ne samo da se to čini kao upad u vašu privatnost, već će dodatno usporiti vašu ukupnu brzinu interneta.

8) Veća potrošnja podataka

Općenito, VPN-ovi trebaju više podataka za protokole šifriranja i dešifriranja. Besplatni VPN-ovi ne koriste najučinkovitije protokole šifriranja, pa koriste više podataka. Pored toga, prikazivanje oglasa će koristiti čak i više vaših podataka.

Plaćeni VPN-ovi su jedini izbor

Budimo jasni oko jedne stvari: plaćeni VPN može biti jednako loš kao i besplatni VPN. Samo zato što plaćate novac ne znači da će usluga biti dobra, da će izbrisati loggove vaše aktivnosti ili da će imati vaše najbolje interese na umu.

No, vjerojatnije je da će biti pouzdani. Uostalom, oni žele zadržati svoje poslovanje i svoj biznis, a najbolji način da to postignu je održavanje odličnog ugleda i ispunjavanje svojih obećanja.

 

Piše: Boris Plavljanić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular