PočetnaInternetKorisne aplikacije5 besplatnih alata za provjeru sigurnosti web preglednika

5 besplatnih alata za provjeru sigurnosti web preglednika


Vaš web preglednik je prva linija obrane od zlonamjernog softvera, programa za praćenje koji narušavaju vašu privatnost, dosadnih oglasa i mnogih drugih cyber prijetnji.

Ali kako možete sa sigurnošću znati štiti li vas vaš web preglednik? U nastavku pogledajte pet besplatnih alata koje možete koristiti za testiranje sigurnosti vašeg preglednika.

1) Privacy Analyzer

Privacy Analyzer provodi različite testove kako bi vam pomogao u procjeni sigurnosti vašeg preglednika. Za pokretanje pritisnite tipku “START TEST”. U nekoliko sekundi dobit ćete pet detaljnih izvješća koja objašnjavaju što web stranica koju posjećujete zna o vama.

Privacy Analyzer otkriva prikupljaju li stranice koje posjećujete informacije o vašem operativnom sustavu, razlučivosti zaslona, pa čak i razini baterije ako ste na mobilnom telefonu ili prijenosnom računalu.

Alat također testira ima li vaš preglednik omogućeno automatsko popunjavanje (AutoFill), pokazuje otkriva li informacije o korisničkim računima na koje ste prijavljeni, testira njegove mogućnosti i postavke i uključuje se u analizu otiska prsta.

2) Qualys BrowserCheck

Qualys je poznato ime u “sigurnosnom prostoru”, a postoji više od dva desetljeća. Njihov alat za provjeru preglednika je besplatan i jednostavan za korištenje, ali nudi sjajan uvid u to koliko je siguran vaš softver.

Qualys BrowserCheck skenira web preglednik radi potencijalnih ranjivosti i drugih sigurnosnih problema te obavještava korisnika ako treba ukloniti određeni dodatak (plugin), skinuti novu verziju web preglednika i sl.

Za temeljitiju analizu možete instalirati BrowserCheck plugin (op.a što vam preporučujemo) koji je također besplatan. Osim toga, s vremena na vrijeme provodi automatska skeniranja, što svakako može pomoći u otkrivanju bilo kakvih anomalija ako se pojave.

3) Cover Your Tracks

Kreiran od strane Electronic Frontier Foundationa (EFF), Cover Your Tracks vrlo je sposoban alat koji testira štiti li vas vaš preglednik od praćenja.

Da biste započeli analizu, pritisnite gumb “TEST YOUR BROWSER” i omogućite opciju “Test with a real tracking company”. Za manje od minute, alat će otkriti blokira li vaš preglednik reklame koje vas prate, nevidljivo praćenje i “digitalne otiske prstiju”.

Nakon izvođenja testova, Cover Your Tracks prikazuje tablicu i detaljno izvješće koje objašnjava kako i zašto vas prate oglašivači i posrednici podataka. Također, prikazuje kratki vodič za čitanje i tumačenje izvješća.

4) AmIUnique

Kao što ime sugerira, AmIUnique utvrđuje ostavlja li vaš web preglednik jedinstveniotisak prsta” (fingerprint) na mreži i tako olakšava oglašivačima da vas ciljaju. Detaljniji je (i više tehnički) od maloprije spomenutog alata “Cover Your Tracks”.

Alat također analizira ekstenzije i pluginove koje ste instalirali i provjerava ometaju li na bilo koji način sigurnost vašeg preglednika ili vašu privatnost.

Slično kao i “Qualys BrowserCheck”, AmIUnique ima vlastiti plugin za preglednik. Korisniku omogućuje pregled povijesti “otiska prsta” i prilagođavanje na temelju toga. Značajka “timeline” (vremenska linija/traka) posebno je korisna jer vam omogućuje da provjerite kako se i je li se vaš digitalni otisak prsta promijenio tijekom vremena.

5) Browsing Experience Security Check

Cloudflareov Browsing Experience Security Check vjerojatno je najunikatniji alat na ovom popisu, posebice jer se vrti oko testiranja Domain Name Systema (DNS).

Nakon što pritisnete narančasti gumb “Check my browser”, Cloudflareov alat će provjeriti koristite li DNS “resolver”, analizirati možete li biti napadnuti putem vašeg web preglednika, provjeriti mogu li hakeri vidjeti certifikate web stranica na koje se vaš preglednik povezuje i sl.

Za detaljnija objašnjenja možete kliknuti gumb “Learn more” (koji se nalazi ispod svakog rezultata) i saznati postoje li koraci koje možete poduzeti da povećate svoju sigurnost i privatnost.

Što učiniti ako vaš preglednik “padne” na ovim testovima

Ako vaš preglednik prođe gore navedene testove, siguran je onoliko koliko takav softver može biti siguran i tu ne možete više ništa posebno učiniti. Međutim, ako vam web preglednik padne većinu testova, trebali biste ga zamijeniti sigurnom alternativom. Vjerojatno velika većina neće imati 100% prolaznosti na ovim testovima, ali neki su sigurniji od drugih i bolje su zaštićeni.

Mi vam možemo preporučiti 3 web preglednika:

Brave, Firefox i Tor možda su sigurniji od ostalih preglednika, no nijedan od njih nije savršen. Dobra vijest je da možete ojačati sigurnost gotovo svakog preglednika podešavanjem postavki, instaliranjem ekstenzija usmjerenih na privatnost i redovitim ažuriranjem istih.

No koliko god preglednik bio siguran, u opasnosti ste ako ne slijedite osnovne sigurnosne protokole. To uključuje instaliranje pouzdanog anti-malware softvera, izbjegavanje sumnjivih web stranica, korištenje jakih lozinki i provjeru svakog sumnjivog linka prije nego na njega kliknete.

 

Piše: Boris Plavljanić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular