Iako WhatsApp trenutno radi ne bi li nekako sanirao štetu koja je nastala oko prijenosa korisničkih podataka s WhatsApp-a na Facebook, mnogi korisnici već traže alternative.
Jedan od onih koji je svakako dosad najviše ”omastio brk” ovim autogolom WhatsApp-a svakako je Signal: aplikacija usmjerena na privatnost koja postoji vani već neko vrijeme, ali koja sve donedavno nije bila baš tako poznata korisnicima. Dok nekome ne omrkne drugome ne osvane, kaže stara narodna izreka. Znači li to i za Signal? Može li Signal biti kvalitetna alternativa aplikacijama kao što je WhatsApp?
Signal definitivno želi zaraditi na WhatsApp-ovim problemima
U pokušaju dobivanja i privlačenja sve većeg broja korisnika s WhatsApp-a, Signal u potpunosti iskorištava situaciju tako što je nedavno osmislio i izbacio svoje nove značajke. Hoće li ove dodatne značajke učiniti Signal održivom i kvalitetnom WhatsApp alternativom?
Sigurno ste čuli za probleme koje je WhatsApp uzrokovao sam sebi. Prije svega, iz SAD-a je procurila informacija o tome da će aplikacija za razmjenu poruka, koja je službeno dospjela pod Facebookove skute od 2014., od sada (točnije, od 08. veljače) prosljeđivati korisničke podatke Facebooku i svim ostalim tvrtkama i entitetima koji su povezani s njim.
Od tada WhatsApp pokušava reći ljutitim korisnicima da to neće biti baš tako, barem ne u Europi, no u tom svom razuvjeravanju WhatsApp baš i nije imao nekog uspjeha. Šteta je već učinjena, a korisnici nastavljaju tražiti oko sebe alternative WhatsApp-u, koji, barem zasad i dalje ostaje najpopularnija aplikacija za razmjenu poruka na svijetu.
Ime koje se više puta pojavljuje kada se raspravlja o WhatsApp alternativama je Signal. Zapravo, Signal je nedavno doživio nekoliko odobravanja, a najnovije je stiglo od nikoga drugog nego samog Elona Muska na Twitteru.
Što nam nude nove mogućnosti Signala?
Signal je nedavno otkrio da će predstaviti nekoliko novih značajki, koje će se odnositi na njegove iOS i Android verzije aplikacije i da će ih objaviti kasnije ovog mjeseca. Navodno se jedna od tih promjena odnosi na mogućnost da će po novome više korisnika moći sudjelovati u pozivima.
Broj sudionika donedavno je bio ograničen na četiri osobe, a od nedavno je povećan na osam. No to su samo neke od novina koje je programerski tim Signala implementirao u svoju aplikaciju. Nema sumnje da je Signal sve bolje prihvaćen od sve većeg broja korisnika, što je nešto na što se i tim pohvalio na društvenim mrežama.
Signal kao dobra alternativa- da ili ne?
Iako je definitivno pohvalno to kako Signal iskorištava ovu priliku kako bi se pozicionirao na tržištu kao održiva alternativa WhatsApp-u, ipak i ovdje treba biti jako oprezan. Nikako ne bi bilo dobro kada bismo otkrili za koju godinu da je i Signal bio samo još jedna od platformi koje su služile samo za skupljanje informacija korisnika, a da od sigurnosti i novih mogućnosti nema ništa. No istina je da je u usporedbi s ostalim konkurentskim aplikacijama za razmjenu poruka Signal već ostavio dobar dojam, kada je u pitanju stupanj dopuštenja i sigurnosti, koje aplikacija zahtijeva od korisnika.
Zahvaljujući novoj značajci zaštite korisničkih podataka (”App Privacy”) koja postoji na Appleovom App Storeu, prilično je jednostavno provjeriti o čemu se radi. Naime, Signal kao aplikacija koristi samo vaš broj mobitela i stoga aplikacija nema dopuštenja donošenja ”zaključaka” o korisniku na temelju informacija korisnika, navikama kupovine, lokacijama, financijskih podataka itd. Samo ovo po sebi je već veliki plus, pogotovo u odnosu na ono što nama WhatsApp sprema.
Podrška za Signal također navodi da se preneseni podaci pohranjuju samo na uređajima i da su zaštićeni tijekom uspostava veze putem ”end-to-end” enkripcije. Ovo su dobre vijesti za koje je i sam WhatsApp svojevremeno zaradio jako puno pohvala, ali i nešto što će, kako stvari izgledaju, biti rezervirano samo za neke aplikacije.
Ima li Signal veliki potencijal postati ”novi WhatsApp?”
Dosad, prema svemu sudeći, Signal definitivno jest održiva alternativa WhatsApp-u i ako programeri nastave raditi na novim značajkama, to bi moglo tako ostati i u budućnosti. I premda Signal nije jedina aplikacija za razmjenu poruka koja nudi više mogućnosti zaštite privatnosti, raznovrsnije značajke i druge pogodnosti, pogotovo u usporedbi s WhatsApp-om, što se tiče same alternative WhatsApp-u, ovo bi trenutno mogla biti najbolja dostupna opcija, barem zasad.
Ono što je još važnije jest da se ljudi “odvoje” od potpuno postavljenog messengera, koji uključuje mogućnosti korisnika i beskrajne povijesti chata iz prošlosti. WhatsApp je trenutno najbolji način za održavanje kontakta s gotovo cijelim popisom kontakata korisnika. Stoga pokušaji migriranja na drugu platformu za razmjenu poruka obično ne uspijevaju, jer velika većina članova neke skupine ne želi otići s jedne platforme na drugu, prvenstveno iz praktičnosti. To je, možda, najveći problem s kojim će se Signal morati suočiti kada pokuša zadržati sve svoje novostečene korisnike.
No, ako postoji želja, postoji i način. To se pokazalo istinitim za mnoge stvari u tehnologiji, tako se može pokazati i za potragu za adekvatnom zamjenom za WhatsApp. Donedavno smo vjerovali da je Facebook najbolji i najpouzdaniji, ali nas je iskustvo uvjerilo u drugačije. Isto je vrijedilo i za WhatsApp, platformu koja se zaista i danas može pohvaliti vrlo kvalitetnim načinom zaštite privatnosti korisnika, što je nešto što se danas u svijetu itekako cijeni.
Nažalost, zbog svojih poslovnih poteza, odnosno zbog poslovnih poteza ”velikog šefa,” WhatsApp će u idućih nekoliko mjeseci doživjeti velike promjene, a to je nešto što se mnogima (s pravom) neće nimalo svidjeti. Iz tog razloga, nastat će potraga za nečime drugim, za nečime što će korisniku pružiti isti onaj osjećaj sigurnosti kakav su imali uz korištenje WhatsApp-a. Sada se na obzorju naziru neke alternative, od kojih je Signal jedna i zasad, vrlo vrijedna. Hoće li Signal biti dostojna zamjena WhatsApp-u ili će to možda biti Telegram, vrijeme će pokazati.
Što vi mislite o novim planovima koje Facebook planira implementirati na WhatsApp? Hoćete li pristati na njih i nastaviti koristiti aplikaciju ili ćete ipak reći ”ne” i prijeći na nešto drugo? Što mislite, može li Signal zaista, kroz određeno vrijeme, postati optimalna zamjena i alternativa za WhatsApp i može li svojim korisnicima pružiti onakvu razinu zaštite kakvu su donedavno imali na WhatsApp-u?
Piše: I.H.