Facebook je ovih mjeseci svojim brojem korisnika opasno zaprijetio da postane najmnogoljudnija ‘populacija’ na svijetu. Naime, najnoviji rezultati pokazuju kako je broj korisnika u porastu i kako bi vrlo skoro treba nadmašiti broj stanovnika najveće države na svijetu – Kine.
Uz zaradu, Facebook se sve više brine o broju korisnika koji posjećuju tu mrežu, a razlog je taj što korisnici znače razvoj i novac. Računica je jednostavna, što više korisnika imaš to imaš i više novca kojeg možeš uzeti ili uložiti u razvoj. Zuckerberg je investitorima najavio kako će u narednim godinama puno novca biti uloženo u razvoj tako da ne očekuju neku značajnu zaradu u svojem džepu. Odmah nakon takve objave, dionica Facebooka na burzi je pala za 9 posto. No ostavimo sada zaradu po strani i posvetimo se broju korisnika Facebooka.
Ako je vjerovati statistikama koje nam je Facebook prezentirao, tada mjesečno na toj mreži bude aktivno 1,35 milijarde ljudi. Konkretno, ta brojka je vrlo bliska broju stanovnika Kine i zbog toga smo u uvodu napomenuli kako će uskoro broj aktivnih korisnika Facebooka prestići broj Kineza. Ako sagledamo cjelokupnu situaciju u našim okvirima, onda možemo reći kako je na Facebooku aktivno više od 300 puta cijele Hrvatske. Uzmemo Hrvatsku i pomnožimo je s 4 milijuna i dobiti ćemo brojku od 1,3 milijarde, tj. broj aktivnih korisnika Facebooka.
No, rast koji polučuje ova mreža više nije toliko zavidan, pa je tako u trećem kvartalu rast iznosio 2,27 posto. U odnosu na kvartal prije, to je pad za nešto manje od jedan posto, što i nije baš dobra informacija za Facebookove dioničare. Očekivanja dioničara su bila nešto veća, ali vidimo da rast korisnika pada. Tako će se vrlo vjerojatno nastaviti i u budućnosti, a to je zasigurno jedan od razloga zašto Zuckerberg planira investirati velike novce u Facebook i ostale usluge koje su usporedno nastale.