Iako se strka oko neovlaštenog korištenja podataka od strane Facebooka malo smirila, predstavnici čelništva zemalja koje su bile ugrožene i dalje ne smiruju strasti. Naime, nova saslušanja predstavnika Facebooka i dalje se zakazuju, a glavni akteri priče moraju se pojavljivati na raznim saslušanjima kako bi detaljno objasnili što se to točno događalo.
Prisjetimo se, afera je nastala zbog toga što je kompanija Cambridge Analytic od Facebooka dobila privilegiju da iskoristi neke podatke korisnika ove najpopularnije društvene mreže, što je kasnije rezultiralo raznim analizama i mnogi smatraju utjecalo na donošenje nekih značajnih političkih odluka (izbor predsjednika SAD-a, istupanje V. Britanije iz Europske Unije, itd).
No, iako stručnjaci Facebooka dolaze ispred raznih parlamenata kako bi branili svoje stajalište, nije da su se svi zajedno maknuli iz mrtve točke. Nama laicima koji nismo upućeni detaljno u cijelu priču sve se čini kao predstava u kojoj je cilj pokazati da se države brinu o sigurnosti naroda, dok s druge strane ne mogu ni na koji konkretni način sankcionirati ono što se dogodilo.
Facebook ne može povući podatke koje je jednom dao, oni su bili u opticaju i iskorišteni su kako su iskorišteni. Nemoguć je scenarij u kojem bi neka država maknula Facebook s interneta (blokirala korištenje) jer Facebook danas predstavlja okosnicu društva koja služi i u privatne, ali i u poslovne svrhe. Jedina stvar koju čelnici zemalja mogu napraviti Facebooku jest ispisati novčanu kaznu, no kako Facebook zarađuje milijarde dolara, sve je to uzaludno šamaranje koje neće nanijeti previše štete.
Kao što smo rekli, ovih je dana ekipa Facebooka ponovno bila ispred europskih parlamentaraca kako bi objasnili što se točno događalo s podacima korisnika. Iako su oštećeni milijuni građana, odgovori koje smo imali prilike čuti ne otkrivaju što se točno dogodilo, a sasvim je izvjesno da Facebook ne želi upasti u još veće probleme. Činjenica je da korisnici moraju sami o sebi voditi brigu i izbjegavati nepoželjene situacije.
Ni u kojem slučaju na internet stavljati stvari koje ne želite da se o vama znaju. Sve što jednom završi na internetu, tamo ostaje zauvijek (bez obzira na sve zakone i trud uložen u očuvanje privatnosti). Preuzmite kontrolu za svoje online avanture i nemojte ugrožavati svoju privatnost bespotrebno.
Piše: M.Ž.