Većina zna što su to domene, dok postoje ljudi koji ne znaju, ali ih koriste svaki dan. Domena je identifikacijska oznaka neke web stranice, a ima svoj glavni dio i nastavak. Svi njezini dijelovi se sastoje od slova koja su nastala zbog lakšeg pamćenja, a u pozadini se kriju brojevi.
Podjela domena
Domene možemo podijeliti na nekoliko skupina, naravno prema njihovim nastavcima, dijele se na TLD (Top Level Domain), gTLD (Generic Top Level Domain), ccTLD (Country Code Top Level Domain), te još neke niže podjele s kojima se rijetko susrećemo. Naravno svakoga privlači domena zbog izgleda, cijene ili geografskog područja. TLD najčešće koriste web stranice koje su bazirane na cjelokupni svijet (www.facebook.com), a ima ih najviše. gTLD su domene koje predstavljaju skup kategorija i imena nekih multi-organizacija. Možda uz .com najviše su nam bliske ggTLD domene, jer je jedna od njih i .hr domena, a koristi je i naš portal www.pcchip.hr
Poddomene i njihova funkcionalnost
Uz domenu koju kupimo imamo i poddomene koje se vežu na njih, a sami ih možemo izrađivati prema dopuštenjima našeg davatelja hosting usluga. Pravi primjer jedne poddomene može biti www.m.facebook.com
Povijest
Domene svoj početak usko vežu s nastankom Interneta, pa tako već 2010.g u posljednjih nekoliko desetljeća na registrima za registraciju domena imamo nevjerojatnih 196 000 000 registriranih domena što je zbilja fascinirajuća brojka o širenju Interneta svijetom.
Cijena
Cijene ne zakupljenih TLD i gTLD se kreću od 1$ do 35$, a moraju se nadoplatiti svakih 365 dana ili jednu godinu. Neke ccTLD domene koje možemo zakupiti imaju cijenu i po 200$. Izgleda jako jeftino ali prave domene s pravom značenjem znaju koštati 200 000$.