Tor i VPN imaju jedinstvene načine za osiguranje privatnosti korisnika na internetu. Oni su u osnovi vrlo različiti, ali imaju mnogo sličnih ciljeva.
Zbog preklapanja značajki, možda želite odrediti prednosti i nedostatke korištenja jedne u odnosu na drugu. Ili se možda s njima može postupati jednako, ali u odvojene svrhe. Bilo kako bilo, ovaj vam članak može pomoći u tome.
Tor nasuprot virtualne privatne mreže: u čemu je razlika?
Mogli bi vas zbuniti pojmovi Tor, VPN i proxyji, jer svi oni imaju zajedničku svrhu u zaštiti privatnosti korisnika na mreži. Da biste znali što je bolje, morate pogledati njihove prednosti i nedostatke. S obzirom na različite ciljeve krajnje uporabe, odmah trebamo znati da se radi o dvije različite usluge.
Stoga, da bismo odgovorili na pitanje što je bolje, moramo se pozabaviti sljedećim uobičajenim nedoumicama u vezi s Torom i VPN-om.
- Tor protiv VPN-a: što je sigurnije? Tor je onaj koji se uglavnom koristi kao mračna web-aplikacija, tako da ima velike rezultate kada želite da vam botovi za nadzor ne budu potpuno udaljeni.
- Tor vs. VPN: što je brže? Ovo je jasno samo po sebi. Budući da Tor koristi usmjeravanje luka s više slojeva za prosljeđivanje podatkovnog prometa do konačnog odredišta, uvijek je sporiji od bilo čega što VPN može ponuditi.
- Trebaju li se Tor i VPN koristiti zajedno ili odvojeno? Srž stvari je znati je li jednom bolje bez drugog.
Što su Tor i VPN?
Da biste znali ključne razlike između Tor luka i VPN-a, važno je razumjeti njihove definicije. Tor je kratki oblik “The Onion Router”, koji je besplatna višeslojna mreža raspoređena na tisuće releja diljem svijeta, kojom upravljaju volonteri. Umjesto pristupanja web prometu izravno na svoj klijentski uređaj s web poslužitelja, vidjet ćete da je kanaliziran kroz različite anonimne relejne čvorove na Tor pregledniku. Privatnost i povjerljivost korisnika ugrađeni su u Tor mrežu kao bitne komponente dizajna, budući da izvor i odredište nemaju vidljivost drugoga.
Nakon što se povežete na web stranicu pomoću preglednika Tor (dostupan za Windows, Mac, Linux i Android), možete vizualizirati sve releje kroz koje prolazi vaš podatkovni promet dok vas povezuje s krajnjim čvorom.
Ulazni relej preko kojeg ulazite u Tor mrežu poznat je kao Guard čvor. Također može postojati jedan ili više srednjih releja koji preusmjeravaju promet na sigurne čvorove. Konačno, na kraju web stranice nalazi se izlazni relej.
Možete jednostavno promijeniti permutacije i kombinacije ovih mogućnosti putem značajke Tor pod nazivom “Novi krug za ovu stranicu”. Praktično je nemoguće za one koji njuškaju pratiti gdje je vaš podatkovni promet iznenada nestao. Iako možete koristiti Tor Network za pristup bilo kojoj web stranici, njezina posebna upotreba leži u pristupu .onion web stranicama koje se sastoje od dubokog i tamnog weba.
VPN (” Virtual Private Network”, Virtualna Privatna Mreža) u početku je dizajnirana kao kodirana mreža koja pomaže tvrtkama u povezivanju sa svojim udaljenim uredskim lokacijama. Danas se njegova definicija promijenila. VPN je sada alat za privatnost koji ima sljedeće temeljne ciljeve:
- Maskiranje vaše izvorne IP adrese: ne želite da se vaš web promet prati do vas? Promjena IP adrese ovdje je temeljni zahtjev.
- Promjena vaše internetske lokacije: mogli biste biti u SAD-u, ali vaša glavna internetska lokacija prema zadanim postavkama glasi: Rumunjska.
- Pomaže vam u pristupu geo-ograničenom sadržaju: neka web-mjesta i aplikacije mogu ograničiti pristup određenoj zemlji ili lokaciji. VPN vam pomaže zaobići takve zabrane. Zamislite pristup lokaliziranim i specifičnim verzijama Netflixa, Disney+ s bilo kojeg mjesta u svijetu i na bilo kojem uređaju. (Komercijalni VPN-ovi podržavaju prijenosna računala, pametne telefone, tablete, set-top boxove, Android TV i druge gadgete.)
Još jedna važna razlika je u tome što u bitipostoji samo jedan Tor preglednik iako može biti dostupan u obliku Tor preglednika Android ili Tor preglednika iOS. S druge strane, postoje tisuće VPN usluga koje možete pronaći diljem weba i Ili-ili Google Play Trgovine. Iako je korištenje Tor preglednika uvijek besplatno, komercijalni VPN-ovi koji su pouzdani i sigurni za korištenje zahtijevaju plaćanje unaprijed.
Koji je sigurniji?
Kako biste mogli ostati anonimni na mreži, možete koristiti Tor i VPN. No kako bismo odredili koji je najsigurniji, moramo znati što svaki od njih donosi u smislu sigurnosti.
Postoji uobičajeni nesporazum da korištenje VPN-a može potencijalno dovesti u opasnost od otkrivanja vaše IP adrese. To svakako vrijedi za mnoštvo besplatnih VPN-ova loše kvalitete koji se nalaze u trgovini Google Play. Koristite ih na vlastitu odgovornost, jer su privatni samo po imenu.
Dobar komercijalni VPN, s druge strane (NordVPN u ovom primjeru), koristi “Kill Switch” koji koristi mrežno zaključavanje cijelog sustava kako bi spriječio slučajno curenje IP adrese. Također, prije kupnje VPN rješenja, uvijek trebate obaviti besplatni DNS test curenja na ovoj poveznici: https://www.dnsleaktest.com/ .
Mnogi VPN-ovi također koriste značajke poput “sigurnog preuzimanja”, što je korisno za zaštitu krajnjeg uređaja od zlonamjernog softvera. Bez obzira preuzimate li streaming sadržaj, torrente ili igre, dobar VPN skenira sve dolazne datoteke i štiti vaš uređaj od zlonamjernog softvera na strani poslužitelja.
Jasno je da postoji obilje sigurnosnih značajki u mnogim renomiranim komercijalnim VPN pružateljima usluga. Međutim, postoji jedan razlog zašto Tor ima prednost nad VPN-om, a to je inzistiranje na korištenju .onion veza. Preglednik Tor ima izvrsnu ugrađenu značajku koja mu omogućuje da odredi prioritet i otvori vezu .onion na web stranici samo kada je dostupna. Ovu postavku možete lako dopustiti iz “Privatnost preglednika”. Čak i ako ne izradite ovu postavku, svaki put kada posjetite web-mjesto s dostupnim Onionom, možete dobiti pristup privatnijoj i sigurnijoj verziji web-mjesta putem usluga Onionsa. Na ovaj način, čak i ako je web stranica zabranjena u vašoj zemlji, možete zaobići ograničenja cenzure koristeći Onions.
Onion linkove često koriste stranice zviždača za sigurnu komunikaciju s prikrivenim novinarima, disidentima i političkim protivnicima. Jasno je da je Tor preglednik s Onion linkovima jedan od najboljih načina da se pobijedi cenzura i državni nadzor. Ne budite zabune: VPN-ovi i dalje nude veliku privatnost za svakodnevno surfanje internetom, ali čista domišljatost korištenja Onion poveznica čini Tor malo sigurnijim za apsolutni prijenos podataka u posljednjem trenutku.
Koji je brži?
Nema natjecanja kada se uspoređuju brzine VPN-a s Torom. Budući da potonji usmjerava mrežu kroz različite releje, čini ukupnu brzinu mnogo sporijom od one na koju ste navikli. Iako još uvijek možete gledati YouTube video u pregledniku Tor i preuzeti sadržaj, to nije preporučena opcija za datoteke i videozapise s velikim propusnim opsegom. VPN-ovi, s druge strane, mogu gotovo ponovno stvoriti brzinu koju vam pruža vaš ISP. Mnogi komercijalni pružatelji VPN-a imaju značajku podijeljenog ”tuneliranja”, gdje se neke vrlo specifične aplikacije izrađuju da prolaze kroz šifrirani VPN tunel.
Na primjer, možete odabrati preglednike za korištenje s VPN-om tijekom povezivanja. Ovo izostavlja ostale aplikacije za redovitu upotrebu; stoga dobivate veće brzine u odabranim aplikacijama. Mnogi komercijalni VPN-ovi također podržavaju namjensku IP opciju koja je statički IP jedinstven za vaš uređaj. Ovo je od velike pomoći u onim scenarijima u kojima vam web-mjesto ili aplikacija blokiraju pristup usluzi jer drugi mogu koristiti istu IP adresu mnogo puta. Problem je prečest s Tor preglednikom, a neke web stranice često blokiraju povezivanje Tor mreže.
Ukratko, ako želite stalno uključeno povezivanje s pouzdanim brzinama i bez naglog usporavanja propusnosti, dobar je VPN bolji izbor. Za Tor mrežu brzina nije njena jača strana. Međutim, postoje neki napredni savjeti i tehnike koje će poboljšati brzinu u Tor mreži. (To i dalje neće biti ništa u usporedbi s onim što možete dobiti s VPN-om.)
Biste li Tor i VPN trebali koristiti odvojeno ili možete i zajedno?
Prvo pitanje na koje ovdje stvarno treba odgovoriti je, mogu li biti? Sasvim sigurno, da. Možete koristiti i Tor preko VPN-a i VPN preko Tor-a u dvostrukoj konfiguraciji postavljanjem svakog zasebno. Sa stajališta privatnosti, to je također sigurniji aranžman za krajnje korisnike. Ako svoj internetski promet usmjerite kroz VPN prije pokretanja preglednika Tor, čak i sa zlonamjernim izlaznim čvorovima, vaš je krajnji promet zaštićen od nadzora ili zlonamjernog softvera. Isto tako, ako preuzmete VPN softver preko mreže Tor, on sprječava vašeg ISP-a, odnosno pružatelja internetskih usluga, u praćenju onoga što pregledavate na internetu.
Praktično govoreći, korištenje Tor i VPN zajedno može uvelike osakatiti brzine interneta. Tor mreža nije baš najbrža kada su preuzimanja u pitanju, tako da će dodavanje drugog skupa mrežnih veza samo dodatno usporiti brzine. Međutim, postoje rješenja za problem. Neki komercijalni pružatelji VPN-a imaju namjensku značajku “Onion preko VPN-a” gdje se samo jednim klikom usmjerava u mrežu Onion. Sada možete odabrati korištenje ove jedinstvene veze sa ili bez preglednika Tor.
Postoji novi koncept nazvan decentralizirani VPN (dVPN) koji nastoji koristiti najbolje od onoga što Onion usmjeravanje i VPN mogu ponuditi. Umjesto središnjeg pružatelja VPN-a, imate ”peer-to-peer” (p2p) čvorove koji pružaju isti pristup, ali s većom anonimnošću kao što je Tor. Sentinel je jedan primjer takve aplikacije dostupne u Google Trgovini. Imajte na umu da postoje određeni davatelji VPN-a pod nazivom “TorVPN” koji mogu izazvati zabunu u vezi s ponuđenim uslugama. Postoji samo jedna Tor mreža koja se koristi u cijelom svijetu i tisuće komercijalnih VPN pružatelja usluga.
Piše: D.M.