Bez mogućnosti spajanja naših uređaja (pametnih telefona, tableta i mobitela) na mobilne mreže mi ne bismo mogli koristiti mnoge stvari i mogućnosti svojih uređaja. Bez mogućnosti spajanja na mrežu, uređaji bi bili gotovo beskorisni. Jer zapamtite, naši pametni telefoni su prije svega pametni telefoni, a tek onda sve ostalo. Roaming je jedan od pojmova koji je vezan uz GSM mreže općenito.
Roaming je riječ za koju smo čuli barem jednom u svom tehnološki-povezanom životu. Postoji nekoliko ”tipova” roaminga. Imamo glasovni roaming, podatkovni roaming, međunarodni i nacionalni roaming. Što sve znače te sve podvrste roaminga i za što se koriste? Najvažnije pitanje od svih, zašto bi nas uopće trebao zanimati roaming? Više o tome pročitajte u nastavku!
Što je roaming?
Da za početak razjasnimo, u ovome članku pisat ću i govorit ćemo o roamingu GSM mobilnih mreža. Iako postoje i druge podvrste roaminga, mi ćemo se ovdje skoncentrirati samo na podvrste unutar mobilnih mreža.
Sam izraz ”roaming” na engleskom jeziku doslovno znači ”lutati”, ”kretati se uokolo” ili samo ”kretati se”. U mobilnom smislu i značenju, ovaj se izraz koristi kako bi sse opisala situacija kada je neki mobilni uređaj spojen na neku drugu mrežu-domaćina od one kojoj inače pripada, a koja služi kao mreža-roditelj tom uređaju.
S obzirom na ovu podjelu postoje nacionalni roaming i međunarodni roaming. U oba slučaja on se dijeli na glasovni i SMS roaming te na podatkovni roaming.
Na koji način roaming funkcionira?
Sam proces roaminga je podijeljen u određen broj koraka. Svaki od tih koraka obavljaju uređaj korisnika i mreže na koje se taj uređaj spaja. Ono što je najvažnije reći za roaming jest to da se uz pomoć ove mogućnosti uređaj može spojiti na neku drugu mrežu u određenim situacijama. Recimo, ako se nalazite izvan zemalja Europske Unije, a imate neku od SIM kartica koja je registrirana na neku od mreža u Hrvatskoj, svaki puta (osim ako to ne isključite) nakon što uđete u teritorij te zemlje vaš se uređaj prijeći na roaming mrežu.
Kada uređaj počinje koristiti roaming mreže i koji su preduvjeti da se neki uređaj može spojiti na roaming mrežu?
Za početak, kako bi se neki uređaj spojio na roaming mrežu, on ne smije biti u zrakoplovnom načinu rada. S obzirom na to da zrakoplovni način rada onemogućuje svako spajanje na mreže, uređaji koji imaju uključen ovaj način rada neće se moći spojiti niti na jednu mrežu, pa tako ni na roaming. Ako korisnik želi nesmetano koristiti mrežu (što naravno ovisi i o njezinoj dostupnosti i jačini signala), potrebno je isključiti zrakoplovni način rada.
Drugi preduvjet korištenja roaming mreža jest nemogućnost spajanja uređaja na mrežu-roditelja. Na primjer, korisnik ima uređaj koji je registriran na Tele 2/A1/HT-Mobile mrežu. No, dogodi se da iz nekog razloga korisnik izgubi signal u svojoj matičnoj mreži. U tom slučaju, kada se uređaj ne može spojiti na mrežu-roditelja, on će se pokušati spojiti na neku drugu mrežu. Naravno, ovo se može dogoditi samo ukoliko unutar uređaja i unutar postavki postoji odobrenje za takve radnje. Ako tih odobrenja nema, a uređaj se ne može spojiti na mrežu-roditelja, jednostavno će pisati da nema signala i korisnik neće moći koristiti svoj uređaj, osim za hitne slučajeve.
U slučaju da se uređaj spoji na roaming mrežu, počinju se primjenjivati drugačiji načini naplaćivanja korištenja usluga te mreže. Ovo je jedan od najvažnijih faktora korištenja roaminga i nešto na što najviše treba obratiti pozornost. Iz tog razloga, kada je korisnik u roamingu, najprije dobije obavijest (najčešće u pogledu SMS poruke) unutar kojeg piše o kakvoj se mreži radi na koju se korisnik nedavno spojio te iznos troškova korištenja mreže (iznos minute poziva, jedne SMS poruke i naravno podatkovni promet, koji se računa u omjeru 100 kilobajta). No, nešto više o ovome malo kasnije.
Što je to nacionalni roaming?
Nacionalnim roamingom odobrava se korištenje druge mreže od korisnikove matične, ali unutar nacionalnih granica. Na primjer, ako korisnik koristi HT-Mobile i dogodi se da iz nekog razloga njegov uređaj prijeđe na nacionalni roaming, on unutar tog roaminga može koristiti usluge neke druge mobilne mreže, koja je registrirana na teritoriju Republike Hrvatske.
Što je to međunarodni roaming?
Međunarodni roaming funkcionira na manje-više sličan način kao i nacionalni roaming. Svaki puta kada se uređaj ne može spojiti na svoju matičnu mrežu, a nalazi se u stranoj državi, on će se pokušati (ukoliko mu to opcije dopuštaju) na neku drugu mrežu te države. Jedina razlika između nacionalnog i međunardnog roaminga jest cijena naplate usluga.
S obzirom na to da je Republika Hrvatska članica Europske Unije, za nju i njezine građane primjenjuju se drugačija pravila vezana uz roaming, ako građani i korisnici hrvatskih mreža prijeđu teritorij Republike Hrvatske i odu u neku drugu državu EU.
No, u slučaju da korisnik hrvatske mreže ode u neku državu koja nije članica Europske Unije (na primjer, Bosnu i Hercegovinu), za njega će se primjenjivati drugačija pravila naplate usluga. Kod ovog faktora treba obratiti posebnu pozornost.
U zemljama Europske Unije treba vam samo jedna SIM kartica
Od 15. lipnja 2017. godine na snagu je stupila direktiva o nultoj stopi roaminga unutar zemalja EU. To znači da svi korisnici mobilnih mreža Europske Unije mogu nesmetano koristiti svoje SIM kartice unutar svake od tih država bez dodatne naplate korištenja usluga.
Kako mogu onemogućiti roaming?
Roaming sam po sebi ne može biti onemogućen. No, postoje neki načini kako korisnik kod svog pametnog telefona (ili uređaja uopće) može onemogućiti spajanje tog istog uređaja na roaming mreže. Jedan od načina jest uključivanje zrakoplovnog načina rada, dok je drugi način isključivanje automatskog skeniranja i odabira mreže od strane uređaja.
Ono što možete onemogućiti (ili omogućiti) jest podatkovni roaming. Kako biste to učinili, ako imate Android pametni telefon, trebate otići pod postavke svog uređaja, pa pod mrežna povezivanja i ondje isključiti prebacivanje na podatkovni roaming. Postupak je vrlo sličan i kod iPhonea. Idite u postavke, mobilne podatke, nakon toga pod postavke mobilnih podataka i ondje uključite ili isključite prebacivanje na podatkovni roaming.
Roaming je nešto o čemu je dobro informirati se. Iako se možda nećemo pretjerano često susretati s ovim pojmom (pogotovo ako ne putujemo izvan zemalja EU, a živimo u jednoj), dobro je znati što roaming jest, koje su podvrste roaminga te od kakvog je značaja za uređaj ako se on spoji na nacionalni ili međunarodni roaming.
Piše: N.P.