Svaki tjedan na tržištu se pojave novi Android telefoni. Samo ovo proljeće dobili smo hrpu odličnih mobitela kao što su Samsung Galaxy S10, Pixel 3a i 3a XL, OnePlus 7 Pro, Moto Z4 … A na horizontu su već Pixel 4 i Galaxy Note 10.
Teško je ponekad ostati imun na te nove uređaje, no da biste kupili novi Android telefon, vjerojatno ćete prvo htjeti prodati “stari” model kojeg imate kod sebe. Neki telefone mijenjaju na godišnjoj razini, neki svake dvije godine, a neki tek onda kada stari mobitel postane neupotrebljiv.
Bez obzira u koju skupinu korisnika pripadate, postoje neke stvari koje biste trebali napraviti prije prodaje mobitela. Ako niste oprezni, dovodite sebe u nezgodnu situaciju, zato ćemo vam mi pokazati kako da obrišete privatne fotografije, kontakte i sve podatke koje imate na mobitelu da ih onaj koji kupi vaš mobitel ne bi mogao zloupotrijebiti. Pa krenimo redom.
Napravite sigurnosnu kopiju vaših podataka
Loša vijest kod ovog prvog koraka je da je napraviti sigurnosnu kopiju podataka s Androida malo teže nego na iPhoneu. Dobra vijest je što je većina vaših podataka vjerojatno već spremljena na Googleove cloud servere.
Ako koristite service kao što su Google Photos, Gmail ili Google Contacts, onda je dio vaših podataka već sigurno u oblacima i na “sigurnome”. Ako ne, morat ćete proći svaku Googleovu aplikaciju, te upaliti sinkronizaciju s cloudom kako bi se podaci s vašeg telefona spremili na Googleove servere. Možete napraviti i backup svih podataka na Google Drive.
Ako vam ni to nije opcija, iskoristite third-party aplikaciju G Cloud Backup kako biste migrirali vaše podatke na računalo, te ih zatim sami pohranite gdje mislite da je to najbolje. Naša preporuka je koristiti nativnu Googleovu podršku i odmah s telefona podatke poslati na cloud.
Odlogirajte se s vaših korisničkih računa
Ne želite prodati nekome mobitel, a pri tome ostaviti vaše Google, Facebook, Dropbox … korisničke račune na mobitelu. Odnosno ne želite da je mobitel logiran na dotične servise koje koristite. Na telefonu otvorite aplikaciju Settings i nađite sekciju “Accounts”. Tu ćete naći listu servisa u koje ste logirani s vašim mobitelom, te kliknite na svaki i odaberite opciju “Remove account”. Obrišite i sve ono dodatno što mislite da treba obrisati, a nađete na telefonu.
“Unpair”
Bluetooth uređaji kao što su bežične slušalice ili pametni satovi će prestati raditi kada vaš telefon ode van njihovog dometa. No, da biste “poništili” vezu vašeg telefona s tim uređajima, trebate napraviti “unpair”. Odite u Settings – Connected Devices i tu ćete vidjeti listu uređaja s kojima je uparen vaš mobitel. Kliknite na svaku stavku te liste i zatim kliknite na “Forget”.
Tvornički reset podataka
Kada ste napravili sve ove korake gore, vrijeme je da obrišete (formatirate) telefon. Na stock telefonima kao što je Pixel, odite u Settings – System – Advanced – Reset Options – Erase all data (factory reset). Na drugim uređajima će se ova opcija možda nalaziti na drugom mjestu u postavkama, ali ju svakako nađite i pokrenite.
Ova opcija će trajno obrisati sve što ste imali zapisano na telefonu i vratiti softverski sve na tvorničke postavke kao onoga dana kada ste kupili mobitel. Samo ponavljamo, budite sigurni da ste ovo napravili tek onda kada ste s telefona spremili na sigurno sve podatke koje ste imali. Ako na mobitelu ste imali hrpu slika koje niste spremili na sigurno (napravili sigurnosnu kopiju) i pokrenuli ste ovu opciju, ostat ćete bez tih slika zauvijek. Ista stvar je i s ostalim podacima.
Maknite SIM karticu
Vjerujemo da većina vas želi zadržati svoj stari broj telefona, pa tako nemojte zaboravili izvaditi iz mobitela SIM karticu. Kao prvo, ona “je vaš broj mobitela”, na njoj se nalazi možda dio vaših kontakata i neke druge informacije, pa to želite ostaviti sebi. Onaj tko kupi vaš mobitel će za par kuna sam kupiti novu SIM karticu ako mu treba.
Izvaditi SIM karticu iz mobitela je najčešće vrlo lako. Ili morate maknuti zadnju stranicu mobitela (ako je to uopće moguće), izvaditi bateriju i zatim izvaditi SIM karticu. Ipak, većina modernih mobitela SIM karticu ima u maloj “ladici” sa strane. Uzmite nešto tanko (npr. spajalicu za papir), razdvojite ju i gurnite u malu rupicu pokraj ladice za SIM karticu. Ladica bi trebala iskočiti van, a s njom i vaša SIM kartica.
Onesposobite “Find my phone” opciju
Google ima i svoj servis koji se zove “Android Device Manager”, odnosno “Find my phone”. On vam pomaže, kao što samo ime kaže, locirati vaš mobitel u slučaju da ga izgubite ili vam ga netko ukrade. Također, preko tog servisa možete zaključati telefon, obrisati podatke, puštati zvukove i slično. To nije nešto što želite dati u ruke budućem vlasniku mobitela.
Odite na ovu web stranicu i kliknite na Security. Nađite “Your Devices” sekciju, te odaberite opciju “Manage Devices”. Morate naravno bili logirani s Google korisničkim računom kojeg ste koristili na Android uređaju. Odaberite na listi vaš telefon koji prodajete i stisnite opciju “Remove”.
Neki proizvođači telefona (npr. Samsung) imaju i svoje inačice “Find my phone” servisa, preko kojih također možete naći telefon i zaključati ga. Na svakom tom servisu, ako te ga ikada koristili, uklonite uređaj koji prodajete. I to je to. Sada ste spremni za prodaju svog telefona.
Piše: B.P.