PočetnaHelpdeskŠto je ''zdravije'' za prijenosno računalo: staviti ga na ''spavanje'' ili ga...

Što je ”zdravije” za prijenosno računalo: staviti ga na ”spavanje” ili ga jednostavno isključiti?


Računala imaju nekoliko mogućnosti koje se odnose na kontroliranje potrošnje električne energije. Nekada naša računala jednostavno poželimo isključiti i to je to. No ponekad, ako ih nećemo koristiti samo kraće vrijeme, pomislimo da bi možda bilo dobro staviti računalo na ”spavanje”.

Što je od ovoga dvoje ”zdravije” za vaše Windows prijenosno računalo? Trebatte li ga stavljati na ”spavanje” ili je ipak bolje isključiti ga ako ga ne planirate koristiti? Odgovore na ova pitanja možete pročitati u nastavku članka.

punjenje laptopa

Za što služi ”Sleep Mode” ili način mirovanja na prijenosnim računalima?

Vjerojatno ste upoznati s načinom mirovanja na svom prijenosnom računalu. Radi se o načinu rada unutar kojeg se zaslon vašeg prijenosnog računala zacrni nakon razdoblja neaktivnosti. Je li način mirovanja loš za vaše prijenosno računalo? Što se događa s vašim prijenosnim računalom kada je ono u načinu mirovanja? Način mirovanja je stanje u kojem vaše računalo koristi vrlo malo energije.

Sve što se u to vrijeme izvodi na vašem računalu, poput održavanja već pokrenutih internetskih stranica, aplikacija i otvorenih dokumenata, sprema se u kratkoročnu memoriju računala, RAM ili radnu memoriju računala. Možete odabrati nakon koliko vremena vaše prijenosno računalo treba prijeći u stanje mirovanja, što možete namjestiti unutar postavki za napajanje i mirovanje računala.

U načinu mirovanja samo radna memorija prijenosnog računala troši energiju dok su procesor, disk(ovi) i ostale komponente isključeni, radi uštede energije baterije. Uz to, ne morate se brinuti da će vam se isključiti ono što ste radili u slučaju da vam se baterija isprazni, jer Windows automatski sprema sve ono što ste radili prije isključivanja računala, nakon čega se ono isključuje.

Kako biste pristupili načinu mirovanja, samo pritisnite tipku za napajanje na prijenosnom računalu ili zatvorite poklopac prijenosnog računala. Za izlazak iz načina mirovanja na prijenosnom računalu samo pritisnite tipku za uključivanje prijenosnog računala. Prijenosno ćete računalo isto tako moći ”probuditi” pritiskom na bilo koju tipku na tipkovnici, klikom na lijevu ili desnu tipku miša ili otvaranjem prijenosnog računala.

kupnja nove baterije za stariji laptop

Što se događa s prijenosnim računalom nakon što ga isključite?

Isključivanje prijenosnog računala kao što i sama riječ kaže, u potpunosti će isključiti prijenosno računalo. To znači da svi programi, aplikacije, sve ono što ste radili, zajedno s operativnim sustavom se gasi, a memorija se čisti.

Najvjerojatnije je da ćete isključiti prijenosno računalo nakon što završite s onime što ste radili na njemu ili na kraju dana. No naravno, može se dogoditi i da poželite isključiti svoje računalo u slučaju nekih nepredviđenih okolnosti, kao što je BSOD zaslon ili takozvani ”Plavi ekran smrti”.

U tom slučaju, najbolje je dugim pritiskom pritisnuti tipku za uključivanje i ostaviti prst na toj tipki nekoliko sekundi, kako biste isključili računalo. Ovakav način isključivanja računala obično nije preporučljiv; preporučuje se da svoje računalo, prijenosno ili stolno, isključujete tako što ćete kliknuti na tipku Start i ondje na ”Shut Down”.

laptop sa najdužim trajanjem baterije

Po čemu se način mirovanja razlikuje od isključivanja računala?

Postoje dvije velike i glavne razlike između mirovanja i isključivanja računala.

Prva se razlika odnosi na vrijeme pokretanja sustava. Ako korisnik želi da se njegovo računalo pokrene brže, odnosno ako se vi kao korisnik želite što prije vratiti onome što ste nedavno radili na svome računalu, vrlo je vjerojatno da ćete računalo staviti u način mirovanja. Tada će računalu biti potrebno samo nekoliko sekundi prije nego što se vrati ondje gdje je bilo nakon što ste ga stavili na ”spavanje”. Budući da se sve ono što ste radili sprema u radnu memoriju, to znači da ćete vrlo brzo moći nastaviti s onime gdje ste stali.

Sa isključivanjem računala je drugačije. Kako biste pokrenuli prijenosno računalo koje je u potpunosti isključeno, trebat će mu minuta ili više za potpuno učitavanje svega onoga što ste radili (ovisno o tome koliko je prijenosno računalo novo te je li operativni sustav instaliran na SSD).

Osim toga, trebate spremiti sav svoj rad prije nego što isključite računalo ili ćete u suprotnom ostati bez svega onoga što ste radili. Druga velika razlika odnosi se na potrošnju električne energije. Možda ste čuli za to da štedite više novca i energije ako svake večeri isključite svoje računalo.

Međutim, prema Energy Star-u, navodno je istina da ćete uštedjeti jako malo energije ako ga odlučite isključiti, u odnosu na ono što biste uštedjeli kada biste svoje računalo samo stavili u stanje mirovanja, odnosno na ”spavanje”. Nakon što smo proanalizirali razlike između ova dva načina rada, provjerimo je li bolje ugasiti računalo ili je ipak bolje samo ga staviti na ”spavanje”.

asus fx505du gaming laptop

Što je bolje za prijenosno računalo: stavljanje u način mirovanja, odnosno na ”spavanje” ili potpuno isključivanje?

U slučaju da tijekom dana radite na svom prijenosnom računalu ali ste se odlučili napraviti pauzi za ručak, najbolje je bi bilo staviti ga na spavanje. Stavljanje prijenosnog računala u način mirovanja preko noći također je u redu, ako ujutro planirate nastaviti raditi ondje gdje ste stali.

Neki stručnjaci tvrde da je u svakom slučaju bolje ostaviti prijenosno računalo u stanju mirovanja, jer neke komponente poput LCD zaslona, baterije i diskova za pohranu podataka imaju ograničen životni ciklus. Dakle, ako te komponente stavite na spavanje kada ih ne koristite, umjesto da ih potpuno isključite, tako ćete im produljiti vijek trajanja.

Toplina se stvara i kada je prijenosno računalo uključeno, a toplina je glavni ”neprijatelj” svakog komponenta računala, pogotovo procesora, grafičke kartice i diska. Prijenosno računalo je stoga bolje isključiti ako ste u potpunosti završili s poslovima, ako ga ne planirate koristiti duže vrijeme, ili ako odlazite negdje, na primjer preko vikenda. I to je dobro učiniti, pogotovo ako ga niste ugasili nekoliko dana.

Nadalje, što je duže vaše računalo uključeno, to će više programa, aplikacija i pozadinskih procesa biti pokrenuto. Isključivanjem računala sve se to isključuje, što je bitno, jer neprestano pokrenuti programi imaju sklonost usporavanja vašeg računala tijekom vremena.

Većina vlasnika prijenosnih računala zna kako jednostavno ponovno pokretanje ponekad rješava probleme s aplikacijama koje ne reagiraju ili koje predstavljaju probleme na računalu. Isključivanje računala jednom ili dvaput tjedno ”očistit” će radnu memoriju računala, ali će isto tako osloboditi memoriju za pohranjivanje i procesor računala.

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular