PočetnaHelpdeskRačunalo vam se uopće ne želi uključiti? Navodimo moguća rješenja za ovaj...

Računalo vam se uopće ne želi uključiti? Navodimo moguća rješenja za ovaj prilično ozbiljni problem


Ako ste se našli u situaciji da svoje računalo uopće ne možete uključiti, nema razloga za paniku. Radi se o ozbiljnom problemu, no trebate znati da postoji cijeli niz razloga zašto se to dogodilo, a samo neki od njih mogu biti problemi s napajanjem, hardverski problemi ili softverski bugovi.

Iako mnogi pomisle da je računalo „mrtvo“ kad ga se ne može uključiti, postoje neke stvari koje možete provjeriti prije nego što ga se odlučite poslati na popravak. Navodimo ih u nastavku.

 

  1. Isprobajte druge kabele

Može se reći da su male šanse da problem stvaraju kabeli, no ovu provjeru možemo navesti kao prvu metodu koju možete isprobati.

Obratite pozornost na kabel za napajanje koji može potencijalno biti isključen, labavo umetnut ili možda oštećen.

U slučaju da imate zamjenski kabel ili vam ga netko može posuditi, nije loša ideja sve testirati s njime kako bi se uvjerili da ovdje ne leži problem.

matična ploča X399 Phantom Gaming 6

  1. Dekodirajte zvučne signale matične ploče

Kada uključujete svoje računalo, obično možete čuti niz zvučnih signala od matične ploče. Jedan kratki zvučni signal znači da je s matičnom pločom sve u redu, no serije nekoliko zvučnih signala obično upućuju na kritične probleme s napajanjem.

Kod svakog računala je izvođenje zvučnih signala različito pa možete naići na kratke ili duge serije koje mogu nalikovati Morseovoj abecedi. Preporučuje se da uzmete upute o korištenju koje ste zajedno dobili s računalom kako bi mogli dobiti informaciju o tome što određeni zvučni niz znači. Isto možete napraviti i ako posjetite službenu web stranicu proizvođača gdje morate pronaći upute za svoj model računala.

Također treba spomenuti da moderne matične ploče imaju digitalni zaslon ili niz LED identifikatora koji ilustriraju specifične kodove grešaka. Kod ove vrste matičnih ploča još ćete lakše moći utvrditi o kojem se problemu radi i na isti način sve provjeriti u uputama ili na službenoj web stranici proizvođača.

 

  1. Isprobajte drugu utičnicu

Ako vam se računalo uopće ne može upaliti te se ne uključuju razne lampice na kućištu, nema zvučnih signala ili nema rada ventilatora, možda se radi o problemu s utičnicom.

Pokušajte isključiti kabel za napajanje i uključiti ga u drugu utičnicu kako bi provjerili ako će doći do promjene.

U ovim situacijama ponekad može biti problem s jedinicom za napajanje (PSU) pa će možda biti nužna njena zamjena. Ako možete, probajte napraviti testiranje s drugom jedinicom za napajanje da provjerite status vaše.

 

  1. Provjerite ako problem predstavlja „Power“ gumb

Računalo ne možete uključiti, no utvrdili ste da je matična ploča lagano pokrenuta ili da rade ventilatori? Možda postoji problem s „Power“ gumbom.

Za postupke uklanjanja sličnih problema neke matične ploče imaju dodatni „Power“ gumb s kojim se može pokrenuti računalo ako je glavni gumb zakazao.

U slučaju da imate stariji model matične ploče, postoji opcija da pomoću odvijača pritisnete pinove na zaglavlju kako bi se računalo uključilo. Prikaz ove metode imate kod sljedećeg videa.

Power“ gumb na kućištu računala može biti oštećen pa ćete pomoću navedenih postupaka to lako moći utvrditi.

 

gaming-monitor

  1. Provjerite monitor

Ako vaše računalo proizvodi zvukove, no ništa se ne prikazuje na zaslonu, lako je moguće da ste pronašli izvor problema. Poteškoće s monitorom znaju se događati tako da bi najprije trebali provjeriti ako je vaš monitor spojen u struju na ispravan način. Istodobno obratite pozornost na mogućnost da je njegov kabel neispravan ili oštećen pa ga pokušajte uključiti sa zamjenskim kabelom. Istu stvar možete testirati i pomoću drugog monitora pa tako možete utvrditi ako je stvarni problem u monitoru koji bi se trebao zamijeniti.

 

  1. Isključite sve USB uređaje koje ne trebate

Prilikom uklanjanja poteškoća važno je eliminirati sve elemente koji bi mogli dovoditi do neispravnog rada računala.

Savjetujemo da iz računala isključite sve USB uređaje kako bi vaše računalo napravilo bootanje kod kojeg su uključeni samo tipkovnica i miš.

Čak u nekim situacijama isprobajte bootanje bez tipkovnice i miša jer ponekad ovi uređaji mogu raditi probleme.

 

  1. Reducirajte toplinu

Računalo se može pogasiti zbog prevelike temperature, no isto tako može doći do nemogućnosti njegovog uključenja iz istog razloga.

Dakle, moguće je da u ovom slučaju imate probleme s napajanjem, ali nepotrebno zagrijavanje također mogu uzrokovati ventilatori puni prašine.

U ovoj situaciji najprije možete pričekati da se računalo ohladi ako ste ga nedavno koristili. Preporučujemo i korištenje aplikacija za kontrolu rada ventilatora kao što su Fan Control ili EasyTune.

Već smo spomenuli da problemi sa zagrijavanjem računala mogu biti vezani uz napajanje pa u tom slučaju ćete morati testirati vašu jedinicu napajanja. Ako ste utvrdili da je kod nje problem, preporučuje se kupnja nove.

  1. Provjerite UPS

UPS (Uninterruptible Power Supply) je uređaj koji štiti računalo i njegove ostale elemente od raznih oblika problema na strujnoj mreži.

Ponekad se mogu javiti problemi kod ovog uređaja ako ga koristite, ali većina UPS-ova dolazi s ugrađenom sklopkom za resetiranje. Napravite resetiranje i provjerite ako se nakon toga računalo uspjelo uključiti.

CMOS baterija
CMOS baterija.
  1. Provjerite CMOS bateriju

CMOS baterija vezana je uz rad matične ploče. Radi se o maloj bateriji koja je ugrađena u matičnu ploču i odgovorna je za održavanje CMOS memorije u kojoj su pohranjene razne postavke BIOS-a.

Računalo se ponekad ne želi uključiti upravo zbog problema s CMOS baterijom pa će vas uputiti na bootanje u operativni sustav pomoću pritiska tipke F1.

Kod problema s CMOS baterijom obično se radi o tome da vaše računalo ne može upamtiti ispravan datum i vrijeme te će se pojaviti niz ostalih problema (driveri neće ispravno raditi, neke web stranice neće biti vidljive i nećete im moći pristupiti, javljat će se stalni zvučni signal na matičnoj ploči, računalna periferija poput miša ili tipkovnice neće raditi itd.).

Ako ste posumnjali da nemogućnost uključivanja računala ima veze s CMOS baterijom, potrebno ju je zamijeniti.

  1. Provjerite radnu memoriju

Još jedan problem vezan uz nemogućnost uključivanja računala može biti radna memorija. Može se dogoditi da radna memorija nije dobro smještena u kućištu i da je ispala iz svog ležišta. To se provjerava putem otvaranja kućišta.

Može se raditi i o tome da je radna memorija u potpunom kvaru pa morate provesti njenu zamjenu.

 

 

  1. Isprobajte Safe Mode

Ako vaše računalo odrađuje početno bootanje, no u određenom se trenutku odjednom ugasi, trebali bi otvoriti Safe Mode.

Dobra je stvar ako možete pristupiti Safe Modeu jer ćete tako izolirati sve procese u operativnom sustavu koji bi mogli stvarati probleme.

Postoje razni načini kako otvoriti Safe Mode, no ovdje ćemo prikazati postupak kad računalo ima otežano bootanje:

  1. Pritisnite „Power“ gumb. Jednom kad računalo započne bootanje, ponovno pritisnite i držite „Power“ gumb kako bi se forsiralo gašenje.
  2. Prilikom trećeg pokušaja ove metode, dopustite računalu da nastavi proces bootanja. Sada bi se trebao otvoriti Windows Recovery Environment.
  3. Otiđite na Troubleshoot > Start-up settings > Restart.
  4. Nakon što se računalo ponovno pokrene, pritisnite 4, 5 ili 6 kako bi se provelo bootanje u Safe Mode.

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular