PočetnaHelpdeskPrevelika buka u računalu i kako je smanjiti

Prevelika buka u računalu i kako je smanjiti


Imate problema s previsokom razinom buke koja doprire iz kućišta vašeg računala? Zanima vas što je ono što je moglo uzrokovati veliku količinu buke i kako se ta buka može ”utišati?” U nastavku ćemo pokušati dati odgovor na ova i još neka pitanja vezana uz buku u računalu.

 

Činjenica jest da računala mogu biti jako glasna i bučna. Ovisno o tome kakvu konfiguraciju računala imate i ovisno o još nekim čimbenicima, računalo može kreirati dosta visok stupanj buke. Najveći uzročnik buke jest glasan (ili bolje rečeno- preglasan) rad ventilatora, bilo da se radi o jednome od njih ili o svim ventilatorima koji se nalaze unutar kućišta računala. Kako smanjiti tu buku i što se sve može učiniti ne bi li zvukove ventilatora na računalu smanjili na najmanju moguću razinu – saznajte u nastavku.

 

Prva i najlogičnija stvar koju je potrebno učiniti jest čišćenje računala

Računala, baš kao bilo koja druga tehnološka stvarčica, s vremenom postaje prljava i to je nešto što je neizbježno, osim ako ne živite u sterilnom prostoru. Nakon nekog vremena korištenja računala postoji velika šansa da će se svaka komponenta do neke mjere zaprljati i biti onečišćena različitim česticama prašine, mrlja i svega ostaloga što se nalazi u prostoru gdje se računalo nalazi. Bez obzira na to što su komponente koje se nalaze unutar kućišta računala (prijenosnog ili stolnog) bolje zaštićene od utjecaja prljavštine od recimo monitora, tipkovnice ili miša, to ne znači da se te komponente ne mogu zaprljati.

S vremena na vrijeme otvorite kućište stolnog računala i očistite ga. Ako imate prijenosno računalo i niste sigurni na koji način se kućište otvara, nemojte to učiniti (pogotovo ako vaše računalo ima jamstvo). Postupak čišćenja kod stolnih računala je jednostavniji nego kod prijenosnih, no to ne znači da se laptopi ne mogu na adekvatan način očistiti.

 

komprimirani zrak u spreju
komprimirani zrak u spreju možete nabaviti za dvadesetak kuna

 

Komprimirani zrak ili tkanina koja ne ostavlja čestice su najbolja sredstva za čišćenje unutrašnjosti računala. Kompresirani zrak, ako se pravilno ”dozira” će ispuhati i najtvrdokornije čestice prašine, dok će prava vrsta tkanine u kombinaciji sa recimo destiliranom vodom, maknuti i one najgore oblike prljavštine. Pravilnim i pravodobnim čišćenjem računala ćete učiniti da zrak koji cirkulira unutar računala cirkulira pravilno, bez zastoja, što će u konačnici rezultirati normalnim i tihim radom računala i ventilatora.

Ventilator je jedna od najvažnijih komponenti kada govorimo o rashlađivanju računala (pod uvjetom da vaše računalo nije hlađeno na neki drugi način). On služi ”otpuhivanju” toplog zraka i ”upuhivanju” hladnog zraka koji će onda hladiti komponente unutar kućišta koje se za vrijeme rada griju.

 

novi hladnjak za pc

 

Ako je ventilator napunjen česticama prljavštine, prašine i dlačica koje su prije toga letjele po zraku, postupak hlađenja komponenti računala će biti otežan, što onda može dovesti do povećanih temperatura komponenti unutar cijelog kućišta (kako smanjiti temperaturu računala možete pročitati ovdje). Iz tog razloga je vrlo važno nježno i pravilo očistiti ventilator(e) koji se nalaze unutar kućišta računala.

Komprimirani zrak u spreju, destilirana voda, visokopostotni alkohol i tkanina koja ne ostavlja čestice su najbolji načini čišćenja. Nakon što očistite ventilatore poboljšanje u radu računala kako i smanjenje buke ćete osjetiti odmah.

 

vodeno hlađenje računala

 

Želite alternativan način hlađenja računala koji će u isto vrijeme potpuno otkloniti bilo kakvu buku? Razmislite o vodenom hlađenju.

Ako želite da vaše računalo zaista radi jako tiho, ono što bi vam u tome itekako moglo biti od velike pomoći jest uvođenje vodenog hlađenja, ili sustava rashlađivanja vodom. I dalje ćete trebati jedan ili dva ventilatora, no uz vodeno hlađenje svako računalo, bez obzira na ono što se nalazi unutar kućišta (grafička kartica, procesor, SSD) će raditi puno tiše.

Naravno, sustavi hlađenja vodom se isto tako razlikuju po kvaliteti. Recimo, kod kvalitetnijih sustava hlađenja vodom rashlađivači koji drže vodu hladnom isto tako koriste ventilatore, ali rad ventilatora kod sustava hlađenja vodom, pogotovo kod onih kvalitetnih, je zanemariv u usporedbi s radom ventilatora u računalima koje nemaju sustav hlađenja vodom.

Ono što je najveći ”nedostatak” ovakvog načina rashlađivanja računala jest naravno- cijena. Sustavi hlađenja vodom nisu jeftini. Čak i oni jeftiniji koštaju barem oko 1200 kuna. Ono što treba imati na umu prilikom kupnje sustava hlađenja vodom jest da takav jedan sustav treba zaista biti kvalitetan.

Ne želite da vam on otkaže nakon godine dana korištenja, a da ne govorim o činjenici da svaki od tih sustava u sebi ima tekućinu, što nikako nije dobro ako dođe u bilo kakav doticaj s nekom računalnom komponentom (može li se računalo spasiti od oštećenja uzrokovanih vodom pročitajte ovdje).

 

pc hladnjak

 

Ako vam je sustav hlađenja vodom preskupo, razmislite o ”nadogradnji” postojećih ventilatora

Kao što sam već rekao, sustavi hlađenja vodom, pogotovo oni kvalitetniji koštaju popriličnu svotu novca. Ako ne želite vodeno hlađenje, a ipak na neki način želite poboljšati način rashlađivanja vašeg računala i ne želite više slušati onu buku koja dopire iz smjera ventilatora, razmislite o kupovini novih ventilatora.

Novi ventilatori su puno jeftiniji od sustava hlađenja vodom i unatoč tomu što nisu toliko učinkoviti niti ”tihi”, novi ventilator može djelomično smanjiti buku i bolje rashlađivati komponente vašeg računala.

 

Kakva je situacija kod prijenosnih računala?

S obzirom da su laptopi ili prijenosna računala, iz razloga što imaju veći naglasak na mobilnosti, dizajnirana i osmišljena na drugačiji način od stolnih, njihov sustav hlađenja se isto tako razlikuje. Postoji nekoliko stvari koje možete učiniti da spriječite ili da smanjite onečišćenje kućišta laptopa, pogotovo donje strane gdje se nalaze ventilatori.

 

ventilator u laptopu
Prašina na ventilatoru laptopa može biti glavni uzrok nepoželjne buke

 

Prvo što možete učiniti jest to da laptop uvijek držite na površini kao što su drvo koje je presvučeno lakom, ili bilo koja druga površina koja na sebi ne sadrži čestice prašine ili prljavštine (ako vidite da je podloga na koju želite staviti laptop prljava, očistite je prije stavljanja laptopa na nju).

Izbjegavajte laptop držati na površinama kao što su kreveti, deke, pokrivači i slične baš da izbjegnete to da ventilator laptopa unutar kućišta ”povuče” čestice kao što su mekinje, grinje, prašina i sl.

 

čiščenje laptopa
Čiščenje pomoću kompriminiranog zraka je najbolje rješenje za održavanje laptopa

 

U slučaju da se laptopu poveća količina buke, komprimirani zrak je najbolje rješenje. Blagim upuhivanjem zraka osloboditi ćete ventilator i laptop od pritiska koji stvara nemogućnost prolaska zraka uzrokovan prljavštinom. Kada govorimo o stolnim računalima, izbjegavajte držanje kućišta računala izravno na tepisima i umjesto toga kućište radije stavljajte na stol ili na neku povišeniju platformu.

Na taj način ćete izbjeći izravan kontak kućišta s izvorima prljavštine i prašine. I naravno, držite svoj prostor u kojemu je računalo čistim i urednim. Tako će vaše računalo duže vremena biti čisto, a buka koja se bude čula iznutra će ili biti niska ili je uopće neće biti.

Piše: I.H.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular