PočetnaHelpdeskPatch, Cumulative Update, Feature Pack… Donosimo objašnjenja svih najvažnijih termina koji se...

Patch, Cumulative Update, Feature Pack… Donosimo objašnjenja svih najvažnijih termina koji se javljaju prilikom preuzimanja Windows ažuriranja!


Windows ažuriranja korisnicima uvijek donose nove značajke, poboljšanja izvedbe, popravke bugova, sigurnosne nadogradnje i još mnogo drugih Microsoftovih stavki kad je u pitanju operativni sustav. Ažuriranja obično preuzimamo automatizmom pa ne obraćamo toliko pozornosti na termine koji se kriju iza svega, a samo neki od njih su critical update, cumulative update, security update, hotfix ili patch.

Kako bi promijenili perspektivu, u nastavku donosimo objašnjenja svih najvažnijih termina kad su Windows ažuriranja u pitanju. Na ovaj ćete način dobiti detaljniji uvid o tome što se uopće preuzima na vaše računalo i zašto je do toga došlo.

windows 11 popravak

  1. Što je „patch“?

Patch je jednostavan dio koda koji Microsoft dodaje Windowsima kako bi popravio greške koje utječu na izvedbu i sigurnost. U nekim će slučajevima patch donijeti potpuno novu funkcionalnost.

 

  1. Što je „hotfix“?

Hotfix je oblik patcha koji cilja na brzo rješavanje specifičnih problema koje su korisnici prijavili, a to se obično događa nakon što su preuzeli određeno ažuriranje. Hotfix se omogućuje bez da se prolazi cjelokupni proces kakav je kod patcheva te se upravo zbog toga kod njega radi o obliku brzog popravka.

 

  1. Što je „critical update“ kao Windows ažuriranje?

Kada Microsoft omogućuje preuzimanje critical updatea za Windowse, pokušava se riješiti specifični problem koji prevenira da operativni sustav ispravno radi. Ovu vrstu problema uglavnom primjećuje veliki broj korisnika, a često se radi o greškama ili neočekivanom ponašanju operativnog sustava. Treba reći da critical update nije povezan sa sigurnosnim problemima. Microsoft preporuča da se critical update odmah preuzme nakon što postane dostupan.

 

  1. Što je „feature update“?

Feature update je zadnja i najnovija verzija Windows operativnog sustava koju ćete koristiti poslije preuzimanja. Donosi sa sobom nove funkcionalnosti, pojačava sigurnosni aspekt te dodaje sve ispravke i poboljšanja od ranijih verzija.

Microsoft je prije imao objave feature updatea dva puta godišnje (proljeće i jesen) za Windowse 10. Ova ažuriranja nakon toga su bila aktualna sljedećih 18 mjeseci, a u isto vrijeme je podrška za ranije verzije postupno završavala.

S dolaskom Windowsa 11 Microsoft plasira feature update samo jednom u drugoj polovici godine. Home i Pro edicije takve Windows verzije bit će podržane 24 mjeseca, a Enterprise i Education edicije imaju nešto duži period trajanja od 36 mjeseci.

Jednom kad Microsoft prestane s podrškom za verziju Windowsa koju ste ranije preuzeli putem feature updatea, morat ćete preuzeti novu kako bi mogli nastaviti s primanjem daljnjih ažuriranja.

 

  1. Što je „cumulative update“?

Cumulative update (poznato i kao „quality update“) kombinira nekoliko patcheva, hotfixeva, kritičnih i običnih ažuriranja, a svi su oni zajedno usmjereni na poboljšanje izvedbe i sigurnosne probleme Windowsa. Ova vrsta ažuriranja također optimizira prijašnja ažuriranja pa omogućuje primjenu nekoliko različitih rješenja s kojima će vaša verzija Windowsa odjednom biti „up to date“.

 

  1. Što je „service pack“?

Service pack je lakše primjenjiva vrsta ranije spomenutog cumulative updatea koja donosi patcheve, hotfixeve te kritična i obična ažuriranja. Microsoft kod service packa obično uključuje novi dizajn te promjene funkcionalnosti koje su ranije korisnici zahtijevali putem raznih kanala.

  1. Što je Windows „security update“?

Microsoft objavljuje security update kada je potrebno „zakrpati“ veliku sigurnosnu ranjivost koju su prepoznale i istaknule velike tvrtke ili korporacije. Microsoft će obično ovu vrstu ažuriranju označiti kao kritičnu, važnu, umjerenu ili nisku prema stupnju ozbiljnosti.

Ako se security update ne preuzme, riskira se zaraza malwareom te se mogu olakšati malware napadi na vaše računalo.

 

  1. Što su „feature packs“?

Feature pack (FP) je opcionalni cumulative update koji sadrži promjene, poboljšanja i popravke unutar dizajna ili određenih značajki, a obično se radi o specifičnom području rada operativnog sustava.

 

  1. Što je „update rollup“?

Update rollup je vrsta cumulative updatea s kojom se popravlja ili nadograđuje određeni dio Windowsa. Na primjer, Microsoft može objaviti update rollup kako bi napravio zakrpu sigurnosnih ranjivosti koje su utvrđene. Kod update rollupa čak se može ciljati na komponente operativnog sustava kao što su Windows Media Services ili SharePoint.

 

  1. Što je „upgrade“?

Upgrade se odnosi na ažuriranje glavne verzije Windowsa tj. nadogradnju na najnoviju. Ovaj izraz nemojte miješati s feature updateom. Primjer upgradea bio bi prelazak s Windowsa 10 na Windowse 11, a feature update odnosio bi se na ažuriranje Windowsa 11 s verzije 21H1 na verziju 21H2.

Popis najvažnijih termina kad su u pitanju Windows ažuriranja sada vam je dostupan i pomoću njega ćete biti više upućeni o tome što preuzimate i kakve će se promjene s time provesti. Opisi koje smo naveli samo su površinska objašnjenja termina i zapravo postoji još mnogo detalja o svakoj vrsti ovih ažuriranja ili elemenata ažuriranja.

Sada ćete kod sljedećeg ažuriranja sigurno obratiti pozornost na njegov naziv i vrstu jer ćete približno znati što možete očekivati. Neke vrste ažuriranja predstavljaju mnogo obuhvatnije i kompleksnije promjene na Windowsima ili su jednostavno krajnja nužnost bez koje operativni sustav neće moći funkcionirati pa smo sigurni da ćete ih znati izdvojiti i prepoznati.

Piše: Ervin Mičetić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular