PočetnaHelpdeskNajčešće greške koje čine korisnici Android pametnih telefona!

Najčešće greške koje čine korisnici Android pametnih telefona!


Android telefoni i tableti dolaze s mnogim odličnim obilježjima, no ako ste korisnik Androidove platforme vjerojatno postoje neke stvari koje ne radite dobro. Ovo posebno vrijedi ako ste tek počeli biti korisnik pametnog telefona s Androidovim predznakom. Koje su to greške koje korisnici Android platforme najviše čine i kako ih izbjeći saznajte u nastavku.

korištenje mobitela na wc-u

Prečesto ”zatvaranje” ili isključivanje aplikacija

Jedan od najvećih Android mitova je da zatvaranje aplikacija produžuje trajanje baterije. To jednostavno nikada nije bila istina i može učiniti više štete nego koristi. Iako se može činiti kao nešto jasno, pogotovo ako ste navikli na Windows sustav, to nije potrebno na Android uređaju. Android je dizajniran za upravljanje pokrenutim aplikacijama u pozadini umjesto korisnika. Kada su potrebni resursi, automatski će zatvoriti aplikacije koje se neko vrijeme nisu koristile. Ako zatvorite svaku aplikaciju kada završite s njom, one se uvijek moraju ponovno pokrenuti, što zahtijeva više energije i resursa. Trebali biste prisilno zatvoriti Android aplikacije samo ako se loše ponašaju. U suprotnom, puno je bolje pustiti Android da odradi svoje.

HODANJE SA MOBITELOM

Davanje različitih odobrenja i dopuštenja različitim vrstama aplikacija

Android aplikacije mogu zahtijevati široku paletu dopuštenja, sve od lokacije do tjelesnih aktivnosti. Određen broj korisnika previše je opušten po pitanju dopuštenja,  a aplikacije se sigurno jako trude dobiti pristup, no uvijek je bolje biti oprezan. Na primjer, za pristup lokaciji imate opciju odabira između “Precizne” i “Približne” lokacije.

Uvijek biste trebali koristiti “Preciznu” kad god možete. Još jedna dobra praksa je davanje privremenih dopuštenja aplikacijama. Odaberite “Samo ovaj put” ako je to nešto što nećete često koristiti. Srećom, Android ima ugrađene značajke koje vas štite od aplikacija koje zloupotrebljavaju dopuštenja, ali možete se zaštititi i sami. Uz to, lako je provjeriti koje aplikacije koriste koja dopuštenja.

 

Ne korištenje pokretača za zaslon treće strane

Gotovo sve na Androidu može se zamijeniti za alternativu treće strane iz trgovine Google Play, čak i početni zaslon. Pokretači početnog zaslona trećih strana nude mnogo više mogućnosti personalizacije od zadanog pokretača proizvođača vašeg telefona. Neki od najboljih su svakako Nova Launcher i Niagara Launcher. Nova je izvrsna ako želite gomilu personalizacije i postavki za igru. Niagara ima minimalistički dizajn koji je posebno lijep na pametnim telefonima s velikim zaslonima.

Otvorite Google Play Trgovinu i kliknite na “home screen launcher”. Naći ćete mnoštvo aplikacija koje možete izabrati. Zadani pokretač je vrlo lako za promijeniti, obično će vas aplikacija sama voditi kroz to.

 

Instaliranje antivirusnih aplikacija

Kao najpopularniji operativni sustav na svijetu, Android je poput Windowsa prirodno velika meta virusa i zlonamjernog softvera. Možda mislite da to znači da trebate instalirati antivirusnu aplikaciju na svoj Android telefon. No, ne trebate. Android ima nekoliko slojeva ugrađene zaštite kako bi zaštitio vaš uređaj od zlonamjernih napada. Prvo i najvažnije, za razliku od osobnog računala, vjerojatno samo preuzimate aplikacije iz centralizirane trgovine aplikacija: Googleove Play Trgovine.

Aplikacije koje su objavljene u Googleovoj Trgovini dobro su provjerene, odnosno Google Play Protect mogućnost zaštite svaku od tih aplikacija temeljito skenira u potrazi za zlonamjernim softverom, što maksimizira sigurnost ne samo pri preuzimanju nego i pri korištenju. Zapravo, čak i ako učitate Android aplikacije izvan Trgovine Play, one se i dalje skeniraju kako bi se identificirao zlonamjerni softver. Google Play Protect pazi na doslovno svaku aplikaciju koja je pokrenuta na vašem pametnom telefonu. Ukratko, ne treba vam antivirusni program na Android uređaju. Jednostavno se držite Trgovine Play i slušajte svoj preglednik kada vam kaže da se neka stranica čini sumnjivom i bit ćete u redu.

 

Ne iskorištavanje skrivenog izbornika za razvojne programere iliti ”Developer options menu”

Android ima skriveni izbornik pod nazivom “Mogućnosti za razvojne programere” ili ”Developer options menu”. Kao što naziv implicira, većina stvari u ovom izborniku je za programere, ali postoje neke značajke koje bi i prosječnoj osobi mogle biti korisne, što znači da nije na odmet pogledati što se ondje krije.

Na primjer, možete natjerati sve aplikacije da koriste tamni način rada, ubrzati animacije kako bi vaš telefon bio brži, otvoriti upravitelj zadataka poput sustava Windows, isključiti mobilne podatke kada koristite Wi-Fi i još mnogo toga. Čak i ako vam se ondje ne čini ništa zanimljivo, nije loše istražiti čega ondje ima.

 

Ne brisanje bloatware aplikacija sa pametnog telefona

Vaš Android uređaj je najvjerojatnije došao s hrpom unaprijed instaliranih aplikacija. Dok neke od ovih aplikacija mogu biti istinski korisne ili aplikacije koje biste ionako instalirali, neke od njih sigurno nisu. Činjenica jest da vam te dodatne aplikacije, koje sam zauzimaju prostor na vašem Android pametnom telefonu ne trebaju.

Android olakšava deinstalaciju velike većine aplikacija i igara, čak i onih koje je unaprijed instalirao proizvođač telefona ili operater. Čak i ako se aplikacija ne može deinstalirati na tradicionalan način, postoji dobra šansa da je možete “onemogućiti”, što sprječava da se pojavi bilo gdje i radi u pozadini.

mjerenje veličine zaslona mobitela

Ne ažuriranje aplikacija još je jedna od grešaka koju čine neki od korisnika

Važno je da Android aplikacije budu ažurirane. Ažuriranjem aplikacija sprječava se njihovo rušenje ili nepravilan rad. Trgovina Google Play nudi nekoliko različitih načina kako osigurati da aplikacije budu ažurne.

Prvo, možete jednostavno ručno provjeravati redovito ažuriranje aplikacije u Trgovini Play. Ovo je uvijek dobra ideja, a možete ažurirati hrpu aplikacija u isto vrijeme. Omogućavanje automatskih ažuriranja također je dobra ideja. Bez obzira na način ažuriranja, redovito ažurirajte svoje aplikacije.

 

Omogućavanje tamnog načina rada i noćnog načina također su neke stvari koje bi svaki korisnik trebao omogućiti

Plavo svjetlo dosta je štetna za oči korisnika, pogotovo ako u zaslone pametnog telefona i/ili računala gledamo nekoliko sati dnevno. Android ima više značajki čiji je cilj smanjenje naprezanja očiju noću. Prvo, Androidov tamni način rada za cijeli sustav može smjesta staviti cijelo korisničko sučelje i mnoge aplikacije u temu bijelog teksta na crnoj pozadini. Možete čak postaviti da se tamni način rada automatski uključuje pri zalasku sunca, što je jako dobra ideja.

Dark Mode ili tamni način rada mijenja temu, ali ne rješava situaciju s plavim svjetlom. Za to Android uređaji imaju značajku pod nazivom “Night Light” ili “Eye Conform Shield”. Ovo mijenja temperaturu boje zaslona tako da bude više narančasta, odnosno da ne bude plava, što je manje štetno. Kao i tamni način rada, također se može automatski uključiti noću.

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular