PočetnaHelpdeskNadogradnja radne memorije? Stvari na koje treba obratiti pozornost.

Nadogradnja radne memorije? Stvari na koje treba obratiti pozornost.


Dodavanje još koje pločice radne memorije ili RAM (”Random Access Memory”) u vaše stolno ili prijenosno računalo svakako će doprinijeti boljim performansama tog računala. Ovo vrijedi pogotovo danas, kada se sve češće susrećemo sa aplikacijama koje su jako zahtjevne i koje na računalima troše puno resursa, razlika između radne memorije itekako je vidljiva.

No, prije nego krenete u postupak nadograđivanja radne memorije svog računala, postoje stvari na koje bi bilo dobro obratiti pozornost i koje bi svakako bilo dobro znati. Neka računala podržavaju nadogradnje sa manje RAM, neka podržavaju nadogradnju na veće količine RAM, dok neka uopće ne podržavaju nadogradnje. Radna memorija se razlikuje po radnom taktu, tipu i činjenici radi li se o jednokanalnoj ili dvokanalnoj radnoj memoriji. No više o tome (kao i o još nekim dodatnim stvarima) pročitajte u nastavku članka.

  1. Količina radne memorije koja se nalazi u vašem računalu kao i dodatna količina radne memorije koju računalo podržava

Prije nego što krenete u nadogradnju radne memorije na vašem računalu dobro bi bilo saznati koliko RAM se već nalazi na matičnoj ploči računala, koliko dodatno RAM vaše računalo podržava te kakav tip radne memorije računalo podržava. Ovo će ovisiti o nekoliko faktora, kao što su starost računala, radi li se o prijenosnom ili stolnom računalu te je li računalu sklopljeno na način da je namijenjeno za igranje igara ili za nezahtjevne aktivnosti.

Danas velika većina novijih računala (što stolnih, što prijenosnih) dolaze sa DDR4 radnom memorijom. Ako vaše računalo na primjer, sadrži 4 GB DDR4 RAM, a vi ga želite nadograditi još jednom ”pločicom” od 4 GB DDR3 RAM, to neće ići, jer te dvije radne memorije neće biti kompatibilne. Količinu radne memorije koja se nalazi u vašem računalu može se lako provjeriti na nekoliko načina, no najjednostavniji način za provjeru RAM je izravno iz računala.

Na ikonu, koja se nalazi na radnoj površini i koja se zove ”Ovo računalo” ili ”This PC”, kliknite desnim klikom miša i odaberite svojstva ili ”Properties”. Ondje među opcijama pisat će vam koliko RAM se nalazi u vašem računalu te kakav tip radne memorije se u njemu nalazi (radi li se o DDR3, DDR4 ili ako baš imate neko staro računalo, DDR2 RAM).

promjena ram memorije

  1. Broj utora za memoriju

Ono što je isto tako potrebno znati prije nadograđivanja radne memorije računala jest koliko dostupnih utora za RAM na sebi sadrži matična ploča računala. Neke matične ploče dolaze sa samo jednim utorom, dok neke dolaze sa dva ili tri utora. Za bolji i učinkovitiji rad i bolje performanse, uvijek je bolje kada je radna memorija podijeljena između nekoliko različitih utora.

Isto tako, procesor računala trebao bi moći pristupiti svim dostupnim utorima u isto vrijeme. Ako matična ploča dolazi sa dva dostupna utora za RAM, uvijek je bolje kada je radna memorija podijeljena na način na primjer, 2×4 ili 2×8 nego 1×8 ili 1×16. Zašto je to tako?

Opet, zbog bolje učinkovitosti i iskoristivosti radne memorije, što će dodatno doprinijeti boljim sveukupnim performansama. Isto tako, treba imati na umu da neka računala (najčešće se ovdje radi o starim računalima ili o prijenosnim računalima) nemaju dodatne utore za RAM.

 

  1. Operativni sustav

Svaki operativni sustav dopušta različitu maksimalnu moguću količinu radne memorije koju neko računalo može imati u sebi. Iako velika većina nas nikada neće vjerojatno koristiti više od 16 GB RAM, dobro je znati da recimo Windows 10 Professional podržava do čak 2 TB RAM, dok Windows 10 Home podržava do 128 GB RAM.

No, takva ograničenja operativnog sustava više su teoretske prirode nego što su prikaz stvarne slike stvari. U konačnici, sve se zasniva na tome koliko točno utora za radnu memoriju procesor računala može pokretati u isto vrijeme, odnosno kolikom broju utora procesor može ostvarivati pristup u isto vrijeme.

dijeljena ram memorije

  1. Radni takt

Ono na što svakako treba pripaziti prilikom dodavanja dodatne radne memorije na računalo jest radni takt. Ako ćete dodati novu pločicu RAM na matičnu ploču računala, ono u vezi čega ćete morati voditi računa jest to da je radni takt nove radne memorije isti radnom taktu radne memorije koja se već nalazi u računalu. Ako te radne memorije nisu istog radnog takta, to će stvarati probleme procesoru, koji će morati ”čekati” na onu radnu memoriju koja ima niži radni takt, što će dovesti do sporijeg rada računala.

Uz to, radnu memoriju moći ćete i ”overclockati”, odnosno moći ćete nadići njezin standardni radni takt, ali samo do određenog stupnja. ”Overclockanjem” podižu se mogućnosti računalne komponente, iznad njezinih standardnih mogućnosti, čime se od komponente može izvući dodatna snaga. No ovo je nešto što se preporučuje samo onima koji se u postupak ”overclockanja” razumiju

 

Koliko RAM-a za igre

Postoji li nešto kao što je ”previše radne memorije”?

U stvari, postoji. Kako ćete znati koliko radne memorije je dovoljno za vaše računalo? Na temelju procesora. Ovisno o tome koliko procesor vašeg računala podržava RAM, toliko RAM će moći podržati i vaše računalo, što znači da će toliko radne memorije biti dovoljno za vaše računalo.

Procesori računala dijele se na Intelove i AMD-ove, uz podvrste (Intel Core i3, i5 ili AMD Ryzen 5 3500U, itd.) ovisno o tome koliko je procesor brz te u koji razred spada. Radi lakšeg objašnjavanja uzmimo za primjer Intelov Core i5-10400T procesor.

Za početak, ono što se iz opisa specifikacija vidi jest to da procesor podržava dva utora (odnosno dva memorijska kanala), što u teoriji znači da procesor može podržati sveukupno 128 GB RAM. No to je tako samo u teoriji. U stvarnosti, ono što će biti vrlo teško jest pronaći pločicu RAM od 64 GB, a da je ona uz to cjenovno prihvatljiva i da je kompatibilna sa matičnim pločama vašeg stolnog ili prijenosnog računala. Radna memorija košta i spada u skuplje računalne komponente.

Jedna pločica radne memorije od 64 GB koštat će vas oko 1.100 američkih dolara (i to ako kupujete i naručujete putem interneta), što je oko 7.260 kuna. Je li isplativo kupovati takvu pločicu radne memorije za stolno ili prijenosno računalo, ovisi od korisnika do korisnika. No objektivno, za taj novac možete kupiti jedno sasvim solidno gamersko stolno računalo, koje će u sebi imati bolji procesor i bolju radnu memoriju od onoga koje imate sada (za 7.000 kuna možete bez problema pronaći čak i prijenosna računala koja u sebi imaju sasvim solidne AMD-ove Ryzen, pa čak i Intelove procesore).

Tu je još jedna stvar. Za ovaj Intelov procesor maksimum radne memorije koju možete staviti u njega je 32 GB RAM (1x 32 ili 2×16 GB, što je puno bolja opcija). To je jedna četvrtina maksimalno podržane količine radne memorije. Bez obzira na to, 32 GB RAM bit će vam i više nego dovoljno za sve aktivnosti koje jedan moderan korisnik poželi raditi na svome računalu (od igranja najnovijih igraćih naslova, do uređivanja fotografija i videozapisa u odgovarajućim programima i sl.).

brzina ili količina ram-a

Koliko radne memorije je dovoljno u 2020. godini?

Ovo je posljednje, no nikako najmanje važno pitanje koje si korisnik treba postaviti, prije nego što krene u nadogradnju radne memorije svog računala. Odgovor na ovo pitanje ovisit će o nekoliko različitih faktora. Kakav ste korisnik, koristite li svoje računalo više za Microsoftove alate i povremeno gledanje filmova, koristite li ga isključivo za igranje igara, želite li sklopiti računalo na kojem ćete fluidno i bez problema moći igrati najnovije igre (no da biste to mogli vaše računalo trebat će imati i procesor, odnosno grafičku karticu odgovarajuće snage i brzine) ili želite imati ”od svačega pomalo”, a uz to još i želite imati prijenosno, a ne stolno računalo. Sve ovo ovisit će na to koliko RAM će vama biti dovoljno.

Ako ste ”gamer” ili to tek želite postati i želite sklopiti računalo kako biste na njemu mogli igrati najnovije naslove, koji još k tome imaju i ”multiplayer” mogućnosti, onda će vam svakako trebati više RAM nego nekome tko svoje računalo koristi samo za gledanje filmova u Full HD-u. U prosjeku je 16 GB RAM sasvim dovoljno za sve  zahtjevne aktivnosti, bez obzira o kakvima se radi, tako da nećete trebati imati više od toliko. Ako možete dublje ”zaroniti” u novčanik možete nabaviti i 32 GB RAM, no iskreno, to je previše i neće vam biti potrebno da imate toliko RAM u svome računalu (kao što je danas i dalje 12 GB RAM previše na pametnim telefonima, bez obzira na to što sve veći broj uređaja dolazi sa 12 GB RAM).

Uopćeno gledano, neki normativ, pogotovo ako planirate kupiti prijenosno računalo, je 8 GB DDR4 RAM. Tih 8 GB će zadovoljiti veliku većinu potreba, čak i za povremeno igranje igara. No prilikom kupovine prijenosnog računala trebate pripaziti na to dolazi li računalo sa slobodnom ili sa dijeljenom, odnosno ”shared” radnom memorijom (ako dolazi sa dijeljenom, to će značiti da će na primjer, od 8 GB RAM, 1 ili 2 GB RAM otići na grafičku karticu).

Kako vrijeme bude prolazilo tako će i radna memorija postajati sve cjenovno pristupačnija i dostupnija. Sada je cijena RAM još relativno visoka. Radna memorija računala vrlo je važna komponenta svakog računala i nešto bez čega niti jedno računalo ne može funkcionirati, stoga je od velike važnosti da, osim na procesor, grafičku karticu i disk, pozornost obratimo i na ovu komponentu.

Piše: Z.K.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular