CD-ovi i DVD-ovi nisu zauvijek: istina o dugoviječnosti CD/DVD-a, “plijesan” i “trulež”
Kako bi razumijeli što ograničava životni vijek optičkih diskova, najprije moramo pogledati kako su napravljeni. Ono što im je svima zajedničko su tri glavna sloja:
- Premaz koji štiti reflektirajući sloj.
- Svjetlucavi sloj koji reflektira laser.
- Polikarbonatski sloj koji pohranjuje podatke.
Na vrh optičkog diska još dolazi “naljepnica” sa podacima proivođača, a kod optičkih diskova za snimanje i presnimavanje dolazi specialni kolor sloj između reflektirajućeg sloja i zaštite reflektirajučeg sloja diska (između 1 i 2).
Jedan od faktora koji određuje maksimalnu dugoviječnost diska je vrsta reflektirajućeg sloja. Drugi faktori su kvaliteta sirovog, još neobrađenog materijala, tj. osnovne plastične pločice. A treći faktor je kvaliteta proivođača, i možda najvažnije od svega, način na koji se korisnik odnosi prema disku. Rukovanje sa optičkim diskom ima najveći učinak na njegovu dugoviječnost, jer uzalud sva kvaliteta ako se disk koristi nepravilno ili ostavi npr na radijatoru.
Teško je točno predvidjeti koliko će dugo trajati optički disk jer na njega utiječu mnogi čimbenici. Prema nekim procjenama snimljeni CD-R i Blue Ray disk bi trebao trajati čak do 200 godina, naravno ako se pažljivo čuva. Čini se dovoljno zar ne? Najkraći životni vijek se predviđa za nesnimljene CD-R i CD-RW diskove od samo 5-10 godina. Snimljeni DVD-RW bi trebao proživjeti oko 30 godina uz pravilno čuvanje.
Iz ovoga možemo primjetiti da snimljeni optički disk ima mnogo duži vjek trajanja od nesnimljenih. Tako da snimljen CD-RW i DVD-R može trajati između 20 i 100 godina, što uopće nije loše. Ove prognoze ipak trebamo uzeti sa dozom rezerve i nebi se trebali oslanjati ni na jednu vrstu ovakvih medija za doživotno čuvanje vaših dragocjenih podataka, jer je vjerojatnost da će te ih nadživiti i dalje izrazito velika.
Što utječe na životni vijek optičkih diskova? Kako optički disk trune?
Kako smo već prije spomenuli, drugačiji tipovi optičkih diskova sadrže drugačije slojeve, od kojih je reflektirajući sloj najpodložniji oštećenjima. Standardni kompaktni diskovi obično imaju aluminijski reflektirajući sloj. Kada je taj sloj izložen zraku, aluminij oksidira, što se najviše primjećuje na rubovima CD-a. Međutim, oksidacija reflektirajućeg sloja nije jedini način na koji disk trune.
Uzroci truljenja diska su mnogobrojni, a mi ćemo ih spomenuti samo nekoliko:
- Oksidacija ili korozija reflektirajućeg sloja
- Fizička oštećenja na površini diska ili rubovima
- Galvanska reakcija između slojeva i premaza
- Kemijske reakcije od prljavštine
- Izloženost ultraljubičastom svijetlu
- Zamor materijala, kao naprimjer – odvajanje ljepila među slojeva
Zanimljivo je napomenuti da truljenje diska uglavnom uzrokuje krivo rukovanje njime, ali neki razlozi kao „CD bronzing“ su posljedica grešaka napravljenih u proizvodnji diskova.
Kako mogu provjeriti jesu li mojih optički diskovi uredu?
Najjednostavnije možete provjeriti vizualno. Ako vidite svijetlost kako prodire kroz malene rupice kada disk držite usmijeren prema svijetlu, znači da se reflektirajući sloj počeo dezintegrirati. Također treba provjeriti da li je disk počeo mijenjati boje, i to osobito bliže rubovima. Provjerite jesu li slojevi i dalje čvrsto stisnuti jedan uz drugoga ili su se počeli odvajati.
I za kraj, nebi bilo loše da ispitate kvalitetu diska koristeći softver za to poput CDCheck. Ovaj program će vam otkriti stanje vašeg optičkog diska i provjeriti dali imate eventualno oštećenih datoteka na disku. Naravno uvijek imate i opciju backup-a vašeg disk na hard disk ili drugi medij.
Kako mogu produžiti život svojih CD-a i DVD-a?
Postoji mnogo načina na koje možete produžiti život svojih CD-a i DVD-a. Za vas smo izabrali nekoliko najbitnijih:
- Izaberite visoko kvalitetan mediji od poznatog proizvođača.
- Ako želite maksimalizirati vijek svojeg CD-a, izaberite diskove sa zlatnim reflektirajućim slojem.
- Svoj CD i DVD ophodite s puno pažnje, npr. primajte ih za vanjske rubove ili pomoću rupe u sredini, nikad ne nedirajte površinu (masnoće sa vašihprstiju izazivaju nepoželjne kemijske reakcije), izbjegavajte ogrebotine i čistite ih od prašine.
- Čuvajte ih na suhom, mračnom i hladnom mjestu pošto vlaga, sunčeva svijetlost, visoke temperature i prašina mogu ošteti razne slojeve.
- Čuvajte ih u rađe u tvrdim pakovanjima nego u mekim papirnatim.
- Koristite samo markere koji su otporni na vodu, koji su prilagođeni pisanju na CD-ovima i DVD-ovima
- CD-RW i DVD-RW ne presnimavajte ponovo.
- Prilikom snimanja diska birajte sporije brzine kako bi smanjili greške i povećali kvalitetu zapisa.
Što mogu učiniti kada mi se disk ne želi učitati?
Disk koji se više ne može učitati ili izbacuje pogreške nije nužno izgubljeni slučaj. Evo 2 savjeta na koji način možda uspijete povratiti podatke:
- Pažljivo očistite donji sloj disk sa alkoholom i vatom kako bi maknuli mrlje od prstiju i prašine
- Pokušajte učitati svoj CD ili DVD na drugom playeru. Postoji šansa da je oštećen laser u njemu i da će Vam ga drugi moći očitati.
Zaključak
Uvijek imajte sigurnosne kopije svojih podataka i redovito ih provjeravajte da se nebi slučajno izgubili, bez obzira da li ih čuvate na CD-u, DVD-u ili hard disku. Nisu niti hard diskovi uvijek najbolja rješenja za backup, možda je najbolje rješenje kombinacija različitih medija ili backup u oblacima. Pročitajte više o tome koliko hard disk, SSD ili USB ima životni vijek.
Piše: I.H.