PočetnaHelpdeskKako procijeniti preostali vijek trajanja vašeg SSD-a?

Kako procijeniti preostali vijek trajanja vašeg SSD-a?


Većina računala danas dolazi sa solid-state diskovima (SSD). Brži su, manji i učinkovitiji od tvrdih diskova (HDD).

Međutim, SSD-ovi su skuplji od HDD-a, i vjerojatno bi bilo u vašem najboljem interesu procijeniti preostali vijek trajanja vašeg SSD-a.

Koji je prosječni vijek trajanja vašeg SSD-a?

Za razliku od HDD-a, SSD ima ograničen broj mogućih zapisivanja prije nego što se disk prebaci u ”read-only” mod. To je zbog načina na koji je dizajniran SSD hardver – ogroman porast brzine pisanja i čitanja dolazi s određenom cijenom.

Ipak, stvar je u tome da većina korisnika uopće ne mora brinuti o ovome. Kako se ispostavilo, čak će i naprednijim korisnicima trebati nekoliko godina da iscrpe sve cikluse zapisivanja na disk, pa ako ste zabrinuti zbog toga, nemojte biti.

Ipak, ako ste znatiželjni koliko vremena je preostalo vašem SSD-u, postoje načini da procijenite preostali vijek trajanja vašeg SSD-a. Naravno, to nije precizna metoda, nego “okvirna”.

U prosjeku, moderni SSD će preživjeti dok ne zapišete oko 700TB podataka na njega, odnosno to mu je otprilike “životni vijek”. Neki diskovi mogu preživjeti više zapisivanja, neki manje – to je samo prosjek. Dakle, ako možete vidjeti koliko ste podataka zapisali na svom trenutnom SSD-u, možete procijeniti njegov preostali vijek trajanja.

Međutim, ako primijetite ove upozoravajuće znakove SSD-a, možda je vrijeme da napravite sigurnosnu kopiju svog SSD-a i zamijenite ga novim:

  • Datoteke se ne mogu čitati ili pisati
  • Pojavljuju se pogreške koje uključuju “bad sectors”/“loše sektore”
  • Datotečni sustav treba neprestano popravljati
  • Česti rušenje računala prilikom pokretanja
  • SSD se može koristiti u samo “read-only” modu.

Koristite softver CrystalDiskInfo za procjenu vijeka trajanja SSD-a

CrystalDiskInfo je vrlo praktičan mali program koji možete koristiti za procjenu preostalog vijeka trajanja vašeg SSD-a. Nudi dovoljno informacija da vam bude koristan, a najbolje od svega, potpuno je besplatan za korištenje.

  • Instalirajte i pokrenite CrystalDiskInfo.
  • Pogledajte pod “Health Status”. Trebao bi pisati postotak (kao što imate na bateriji na mobitelu) koji označava “zdravlje” SSD-a. Što je veći postotak, to je SSD u boljem stanju,
  • Pod Health Statusom, također bi trebali vidjeti stanje vašeg SSD-a:
    • Ako piše “Good”, onda još nemate ništa za brinuti.
    • Međutim, ako piše “Caution”, to znači da se stanje SSD-a pogoršava i trebali biste napraviti sigurnosnu kopiju svojih datoteka i zamijeniti disk prije nego što bude prekasno.
    • Ako piše “Bad”, vijek trajanja SSD-a je (gotovo) završen i trebali biste biti sretni što još uvijek radi. Pod hitno napravite sigurnosnu kopiju svih vama važnih datoteka jer je pitanje hoćete li to moći napraviti idući put kad upalite računalo.
  • Pogledajte u gornjem desnom kutu sekciju “Total Host Writes” (ili “Host Writes”, ovisno o vašoj verziji). To je ukupna količina podataka koja je zapisana na vaš disk.

Ako ste, na primjer, zapisali oko 400TB, znate da ste otprilike prošli polovicu životnog vijeka SSD-a. Kako se približavate 700TB, možda ćete željeti razmisliti o nabavi sigurnosnog diska za svaki slučaj. Ali, iskreno govoreći, trebale bi proći godine intenzivne upotrebe da bi se čak i približili toj brojci!

Procijenite preostali vijek trajanja SSD-a koristeći garanciju i MTBF sate

Većina proizvođača SSD-a ima garanciju koju možete koristiti za predviđanje koliko će vaš SSD vjerojatno trajati u najmanju ruku. Naravno, to ne znači da će garancija otkriti preostali vijek trajanja vašeg SSD-a, ali vam može pomoći da procijenite vjerojatnost njegovog kvara. Na primjer, SSD s petogodišnjomgarancijom ili600TBTBW (Terabytes Written) vjerojatno će trajati dulje od SSD-a s trogodišnjom garancijom ili 200TB TBW.

Još jedan faktor koji biste mogli koristiti za procjenu vijeka trajanja vašeg SSD-a su MTBF (Mean Time Between Failures) sati koje proizvođač pruža u tehničkom listu.

Međutim, to ne predviđa koliko će sati vaš SSD trajati, ali će vam reći vjerojatnost da vaš SSD neće raditi ispravno unutar razdoblja garancije. Na primjer, ako je MTBF vašeg SSD-a 1 milijun sati, to znači da je vjerojatnost kvara 0,03% unutar garancijskih godina, čak i ako ga koristite barem osam sati svaki dan – prema WePC. Drugim riječima, što su veći MTBF sati, manja je vjerojatnost da će vaš SSD imati kvar.

Ako nemate originalni tehnički list za provjeru garancije i MTBF sati, možete koristiti CrystalDiskInfo da biste pronašli model vašeg SSD-a. Model vašeg SSD-a obično je napisan boldanim slovima iznad detalja o firmwareu. Alternativno, ako koristite Windows, možete desnom tipkom miša kliknuti na svoj lokalni disk, odabrati “Properties” i pronaći model vašeg SSD-a proizvođača pod “Hardware” sekcijom.

Jednom kada imate broj modela proizvođača vašeg SSD-a, možete ga pretražiti na Googleu i pronaći tehnički list kako biste saznali garanciju i MTBF sate. Što su garancija proizvođača i MTBF sati na tehničkom listu dulji, to je duže predviđeni vijek trajanja vašeg SSD-a, kao što smo maloprije rekli.

Kako poboljšati vijek trajanja vašeg SSD-a

Iako vijek trajanja vašeg SSD-a u velikoj mjeri ovisi o ciklusima pisanja podataka, postoje načini za zaštitu vašeg SSD-a i produljenje njegovog vijeka trajanja. Za početak, trebali biste zaštititi svoj SSD od ekstremnih temperatura. Važno je utvrditi točnu radnu temperaturu vašeg SSD-a kako biste spriječili kvar kada je previše hladno ili vruće.

Osim toga, ako koristite PC, investiranje u “neprekidno napajanje” (UPS) je važno kako bi se izbjegao nestanak struje koji može oštetiti vaš SSD. Međutim, ne trebate UPS za zaštitu svog SSD-a ako imate prijenosno računalo s baterijom.

Također preporučujemo da ostavite barem 30% prostora na vašem SSD-u prazno. Potpuno punjenje vašeg SSD-a podacima može smanjiti njegov vijek trajanja zbog “wear levelinga”.

SSD-ovi imaju dug vijek trajanja

Budući da SSD-ovi nemaju pokretne dijelove, vrlo su pouzdani. Zapravo, većina SSD-ova može trajati preko pet godina, dok najizdržljiviji uređaji premašuju deset godina.

Međutim, koliko će vaš SSD trajati ovisi o tome koliko često unosite podatke u njega, a to možete koristiti za procjenu vijeka trajanja.

 

Piše: Boris Plavljanić


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular