Provjera pravopisa na pametnim telefonima je prisutna još od davnih dana. Ako se sjećate starih mobitela (koji su danas popularno nazivani ”glupim” ili ”dumb” telefonima), onda se isto tako sjećate da su i ti mobiteli u sebi imali provjeru pravopisa. Glavna svrha provjere pravopisa jest, recimo ako se korisnik zbuni prilikom pisanja, tada samo SMS poruka, danas svega onoga što možemo pisati na našim ”pametnim” telefonima, da ga program ”ispravi.” Program je to činio uz ponudu izbora riječi koje su dostupne i koje najbolje odgovaraju onoj riječi koju je korisnik započeo pisati, ali nije dovršio.
Provjera pravopisa može biti korisna, pogotovo ako niste sigurni kako se koja riječ piše i ako želite na još brži način nekome napisati poruku (elektroničku, SMS ii poruku na chatu). No, ono što isto tako vrijedi jest da nekim korisnicima provjera pravopisa smeta i da ih ometa pri pisanju. To se može najčešće dogoditi kada želite nešto napisati ”na brzinu”, ali ne možete jer vas vaš uređaj u tome usporava, nudeći vam izbor dostupnih riječi koje možete odabrati.
Mi ćemo u nastavku članka nešto više reći o tome kako svaki korisnik može i omogućiti i (ako to poželi) onemogućiti provjeru pravopisa na svom pametnom telefonu.
Automatsko ispravljanje i provjera pravopisa je danas nešto što u sebi ima gotovo svaki pametni telefon
Svi korisnici Android pametnih telefona znaju da Android odabrana tipkovnica u sebi ima ugrađenu mogućnost automatskog ispravljanja riječi i čak rečenica. No jeste li znali da Android mobiteli u sebi imaju i mogućnost provjere pravopisa? Velika većina je vjerojatno znala za tu mogućnost, ali isto tako je vrlo vjerojatno da određen broj korisnika za ovo nije znao. Automatsko ispravljanje i provjera pravopisa su dvije drugačije stvari koje na prvi pogled mogu izgledati kao da se radi o istome, ali ipak postoje razlike.
Koja je razlika između provjere pravopisa i automatskog ispravljanja?
Vjerojatno se pitate što je to po čemu se provjera pravopisa na pametnim telefonima razlikuje od automatskog ispravljanja. Stvar je u biti vrlo jednostavna i objasniti ćemo je na praktičnom primjeru. Recimo da pišete poruku. Napisali ste jedan dio poruke i tu ste stali. Ne znate kako nastaviti poruku ili ste jednostavno jedan dio rečenice napisali pogrešno.
Automatsko ispravljanje i provjera pravopisa će u ovakvim situacijama najviše doći do izražaja. Na koji način? Automatsko ispravljanje će, kao što sama riječ kaže, automatski ispraviti tekst koji je iz nekog razloga nejasan nakon čega će taj tekst biti prepoznatljiv i bolje iskoristiv.
Provjera pravopisa se tu razlikuje po tome što će provjera pravopisa, kada vaš uređaj ”uoči” da se možda radi o nekom problemu u vezi neke riječi ili nekih riječi, ponuditi više riječi koje su slične onoj koju ste započeli pisati, ali niste dovršili. Ono što korisnike najviše smeta jest automatsko ispravljanje.
Zamislite da pišete nekome poruku i da znate što želite napisati, ali ste iz nekog razloga zastali, a automatsko ispravljanje je na vašem uređaju omogućeno. U tom slučaju ono će odmah ispraviti nešto što uopće nije trebalo ispravljati. To je ono što smeta velik broj korisnika pametnih telefona i to je ono što osobno mene smeta (iz tog razloga sam odlučio i onemogućiti automatsko ispravljanje).
Ono što je isto tako točno i što smeta jednom dijelu korisnika jest kada su u isto vrijeme uključeni i provjera pravopisa i automatsko ispravljanje. Ove dvije opcije i to koliko one mogu biti iritantne može najviše doći do izražaja kada recimou poruci koju pišemo koristimo riječi koje nisu dio standardnog jezika (hrvatskog, engleskog, itd.), već su dio žargona ili iz nekog razloga spadaju pod tehnički ”nepravilne” riječi.
Kako možemo isključiti (ili po potrebi uključiti) provjeru pravopisa i/ili automatsko ispravljanje
Mogućnosti postavljanja, a samim time i isključivanja automatskog ispravljanja i provjere pravopisa je nešto što bi trebalo postojati na svim modernijim verzijama Android operativnih sustava (znači Android koji je barem verzija Jelly Bean). Ipak, bez obzira na to, mjesto gdje se ove opcije nalaze unutar vašeg uređaja može biti drugačije, ovisno od uređaja do uređaja. To znači da se te iste opcije neće baš nalaziti na istome mjestu na svakom pametom telefonu, što ne znači da one ”nisu tamo.”
Recimo, neki uređaji ovu mogućnost imaju pod opcijama ”Spell Checker”, dok neki drugi imaju pod opcijama ”Spell Correction.” Bilo kako bilo, radi se o istoj stvari koja je imenovana malo drugačije.
Kako omogućiti ili onemogućiti opcije automatskog ispravljanja ili pravopisne provjere? Prvi korak koji trebate učiniti (to je korak koji je isti kod svih Android pametnih telefona) jest da odete pod Settings ili Postavke. Postavke su u pametnom telefonu označene kao maleni kotačić.
Nakon što ste otvorili Postavke, ovdje će se stvari malo razlikovati, ovisno o tomu koji uređaj imate. Kod mene je situacija poprilično jednostavna (uređaj koji koristim je Samsung Galaxy J3 (2016)).
Nakon što sam otvorio Postavke, ako želim doći do opcija pravopisne provjere ili automatskog ispravljanja, ono što dalje trebam učiniti jest listati prema dolje dok ne dođem do odjeljka System ili Sustav, pod kojim je prva opcija Language and Input ili Jezik i upisivanje.
Klikom na ovu opciju otvoriti će mi se nove ponuđene opcije. Ono što tražim jest opcija Keyboards and Input Methods ili Tipkovnica i načini upisivanja.
Pod ovom opcijom se nalazi tipkovnica koja je označena kao glavni način upisivanja (kod mene je ovo Samsung keyboard ili Samsung tipkovnica). Klikom na Samsung keyboard otvaraju se nove opcije, unutar kojih mogu pronaći i opcije automatskog ispravljanja i pravopisne provjere.
Auto spell checking i Predictive text su opcije koje označavaju automatsko ispravljanje i pravopisnu provjeru, s time da ako omogućite Predictive text (ili ”Predvidivi tekst) moći ćete i omogućiti opciju koja se zove Auto replace ili automatska zamjena riječi.
Kod mene, osim ovih opcija postoje još neke opcije koje olakšavaju korištenje tipkovnice, kao što su opcije automatskog stavljanja velikog slova na počecima rečenica (Auto capitalize), automatsko stvaranje razmaka (Auto spacing), automatsko stavljanje točke na završetak rečenice (Auto punctuate).
Ako želite namiještati ove opcije, samo dajte. Naravno, kod ostalih uređaja je smještaj ovih opcija isti, ali kod većine se opcije automatskog ispravljanja i pravopisne provjere nalaze pod istim glavnim opcijama, odnosno pod opcijama za jezik i upisivanje teksta.
Piše: A.P.