PočetnaHelpdeskKako mogu spasiti svoj pametni telefon od oštećenja uzrokovanih vodom?

Kako mogu spasiti svoj pametni telefon od oštećenja uzrokovanih vodom?


Voda je, kao što znamo, iznimno štetna za sve elektroničke uređaje. Toga su itekako svjesni svi oni koji su iz blizine prisustvovali ”iskustvima” između vode i bilo kakvog elektroničkog uređaja. Pametni telefoni, s obzirom na to da su prisutni svagdje gdje smo i mi, su pogotovo pod rizikom.

Što učiniti ako na primjer vaš pametni telefon pretrpi oštećenje uzrokovano vodom? Postoji li način kako ga možete spasiti ili je to jednostavno kraj? Nastavite čitati ovaj članak i saznajte koji su načini kako ipak možete spasiti svoj pametni telefon od oštećenja uzrokovanih vodom (i na taj način si uštedjeti puno živaca i novca)!

 

Za početak…

Prva stvar koju trebate učiniti, nakon što vam pametni telefon padne negdje gdje ima vode (ili ako preko njega zalijete tekućine), jest da svoj uređaj maknete odande što prije. Što je uređaj dulje vremena ”izvrgnut” vodi, to se rizik od trajnih (i vrlo skupih) oštećenja povećava, jer će voda ući u sve otvore i rupice i tako dospjeti do najosjetljivijih dijelova uređaja. Nakon što uređaj maknete iz vode (ili drugih vrsta tekućina), postoje još neke stvari na koje treba obratiti pozornost i neke treće stvari koje nikako ne biste trebali raditi.

Što nikako ne biste trebali raditi nakon što uređaj izvučete iz vode?

  • Nemojte ga pokušati uključiti.
  • Nemojte ga niti u kojem slučaju spojiti na punjač i pokušati ga napuniti.
  • Nemojte pritiskati nikakve tipke na uređaju.
  • Nemojte tresti uređaj, tapkati po njemu ili ga udarati (ovo posljednje nemojte nikada raditi).
  • Nemojte puhati u uređaj. Nemojte pokušavati ispuhivati uređaj kroz malene otvore, jer biste tako mogli uzrokovati više štete od koristi (na taj način mogli biste upuhati vodu do unutrašnjih dijelova uređaja do kojih voda još uvijek nije došla, što bi moglo uzrokovati trajniju štetu).
  • Nemojte koristiti sušilo za kosu. Pokušavanjem sušenja uređaja isto tako možete uzrokovati više štete od koristi (jer isto tako možete upuhati vodu u unutrašnje dijelove pametnog telefona). Nadalje, toplina iz sušila mogla bi uzrokovati dodatnu štetu uređaju.

voda u mobitelu

Što smijemo učiniti kako bismo spasili uređaj koji je pretrpio oštećenje vodom?

Prva stvar koju možemo (i koju trebamo učiniti) ako već nismo jest isključivanje uređaja. Nakon što je uređaj isključen, potrebno ga je držati u okomitom položaju.

Druga stvar jest vađenje SIM i microSD kartica iz utora. Ako imate stariji pametni telefon, možda ćete moći izvaditi bateriju uređaja. No, s obzirom na to da velika većina novijih pametnih telefona imaju baterije koje su mehanički pričvršćene, ovo nećete moći učiniti bez nekih pomagala (savjetuje se da mehanički pričvršćenu bateriju ipak ne vadite van, osim ako točno ne znate što i kako to trebate učiniti).

Četvrti korak obuhvaća brisanje uređaja nježnim, ali upijajućim materijalima (kao što su papirnati ručnici ili bilo kakva druga tkanina načinjena od nježnih materijala). Pokušajte ne proširivati tekućinu okolo uređaja, jer biste na taj način tekućinu mogli proširiti u otvore uređaja. Jednostavno skupite što više možete tekućine. U slučaju da je oštećenje teže, neki stručnjaci preporučuju korištenje usisivača. Njime možete pažljivo izvući vodu iz otvora kroz koje ne možete gurnuti tkaninu. No, prije nego što počnete koristiti usisivač iz svog uređaja izvadite sve kartice (SIM i microSD).

riža sa sušenje mobitela

Možda najbolji savjet za spašavanje pametnih telefona od oštećenja uzrokovanih vodom uključuje stavljanje uređaja u vrećicu riže (naravno riža treba biti kao u pakiranju, nekuhana). S obzirom na to da je riža jako dobra u upijanju tekućina, velik broj korisnika koji imaju ovakve probleme koriste rižu kako bi iz svojih uređaja izvukli tekućine. Isto tako, budući da su vrijeme i brzina od ključne važnosti ovdje, važno je da svoj pametni telefon što prije stavite u rižu.

Nakon toga slijedi korak koji zahtijeva najviše vremena. Sada kada ste stavili uređaj u rižu, pustite neka ondje bude dan ili dva. Neka se suši i neka riža iz njega izvuče svu vodu. Oduprite se iskušenjima da uključite svoj uređaj samo kako biste provjerili hoće li raditi ili ne. Strpljenje je ovdje jako velika vrlina. Ako vam treba uređaj i ako ne možete bez njega, svoju SIM karticu stavite u neki stari uređaj (pod uvjetom da ga imate) ili pitajte prijatelja da vam posudi svoj stari pametni telefon.

Nakon par dana izvadite svoj uređaj iz riže. Stavite u njega bateriju (ako ste ju izvadili) i pokušajte ga uključiti. Ovo je u biti trenutak odluke i ovdje će se pokazati koliko je točno oštećenje uzrokovano vodom bilo snažno.

servis mobitela

U slučaju da se vaš uređaj ne da uključiti, nemojte odmah paničariti. Možda je jednostavno baterija prazna. Spojite svoj uređaj s punjačem i pustite neki vrijeme da se malo baterija dopuni. Nakon toga ponovno pokušaje uključiti svoj uređaj. Radi li sada? Ako je situacija ista, vjerojatno je problem u bateriji (oštećena je). U ovoj situaciji možete pokušati dvije stvari: možete pokušati staviti zamjensku bateriju u svoj pametni telefon ili ga možete odnijeti na popravak kod ovlaštenog servisera.

U slučaju da se vaš uređaj uključio i u slučaju da radi normalno (što se nadam da se i dogodilo), to je svakako odličan znak. Ipak, nemojte ga još uvijek koristiti u ”punom intenzitetu”. Umjesto toga malo pričekajte. Koristite ga, ali pazite jako dobro na to kako će se vaš uređaj ”ponašati” u sljedećih nekoliko dana. Možete uključiti i glazbu i pustiti ju najprije preko zvučnika (kako biste provjerili je li zvučnik oštećen) a onda preko slušalica, koristeći utor od 3.5 mm (pod uvjetom da ga vaš uređaj ima).

iphone-7-plus-vodootporan

Mjere opreza

Najbolje što možete učiniti kako biste spasili svoj pametni telefon od bilo kakvih oštećenja uzrokovanih vodom jest da ga ne koristite blizu vode (osim ako vaš uređaj ima IP67 ili IP68 certifikat).

 

Vodootporne futrole

Još jedan oblik zaštite (koji naravno nije 100% siguran, ali je opet oblik zaštite) jest vodootporna futrola. One se razlikuju po cijeni i nisu dostupne za svaki model uređaja, stoga treba pripaziti.

 

Je li moj pametni telefon vodootporan?

Samo određen broj pametnih telefona dolazi sa IP certifikatima otpornosti. Ovdje isto tako treba paziti na to o kojem točno certifikatu se radi, jer ovisno o certifikatu uređaj će biti manje ili više otporan na vodu. IP67 i IP68 certifikati znači da su uređaji vodootporni pod uvjetima uranjanja do metra i pol u slatku vodu (more otpada), dok IP53 certifikat znači da je samo djelomično vodootporan i da recimo nije otporan na prskanje vodom.

Piše: I.H.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular