PočetnaHelpdeskKako identificirati grafičku karticu na Windows računalu?

Kako identificirati grafičku karticu na Windows računalu?


Ako na svom računalu želite igrati najnovije i najzahtjevnije igre i ako želite da vaše računalo pritom daje svoj maksimum, ono za to ćete se trebati pobrinuti jest to može li grafička kartica koja se nalazi u vašem računalu odraditi posao.

Velika većina igara koje su na tržište izašle 2018. godine do danas vrlo su zahtjevne. Velik broj njih poprilično je ”rigidan” po pitanju performansi, pogotovo po pitanju grafičke kartice. U slučaju da vaša grafička hardverski ne zadovoljava uvjete, ne možete napraviti ništa osim da ju zamijenite i umjesto nje u računalo stavite snažniju.

No ako vaša grafička kartica zadovoljava preduvjete sa hardverske strane, opet ćete željeti da igre rade što je moguće bolje i fluidnije. Kako biste to mogli učiniti trebat ćete identificirati grafičku karticu koja se nalazi u vašem računalu. No kako biste to mogli napraviti, trebat ćete obratiti pozornost na neke druge stvari.

Ima li vaše računalo integriranu ili pak grafičku karticu sa vlastitom memorijom? Koja je razlika između GPU-a i grafičke kartice? Kako možete znati ima li vaše računalo u sebi GPU ili grafičku karticu? Odgovore na ova pitanja (i još neke dodatne stvari) moći ćete pročitati u nastavku ovog članka.

 

Koja je razlika između GPU-a i grafičke kartice?

GPU je kratica od ”Graphical Processing Unit” ili grafičke jedinice za obradu podataka. Radi se o komponenti računala koja je zaslužna za prikazivanje slikovnog prikaza kojeg vi kao korisnik možete vidjeti na zaslonu svog računala. U biti radi se o čipu koji obavlja kompleksne matematičke izračune, zahvaljujući kojima se obavlja renderiranje (prikazivanje) slikovnog prikaza na zaslonu.

GPU čipovi mogu se nalaziti u matičnoj ploči. Oni mogu biti integrirani u matičnu ploču (u tom slučaju govorimo o integriranim, grafičkim karticama) ili mogu biti dio grafičkih kartica koje imaju svoju vlastitu memoriju i koje su hardverski snažnije i kvalitetnije od integriranih, grafičkih kartica.

Zbog čega su grafičke kartice sa vlastitom memorijom kvalitetnije od integriranih, grafičkih kartica? Iz jednostavnog razloga: mogu obavljati kompleksnije zadatke. Zbog toga što mogu obavljati kompleksnije zadatke, takve grafičke kartice puno su prikladnije i bolje aktivnosti, kao što su igranje igara (pogotovo onih zahtjevnijih), renderiranje videozapisa ili drugih zahtjevnih funkcija (kao što je ”rudarenje” kriptovaluta).

Negativna, da tako kažem, strana ovakvih grafičkih kartica jest ta što podižu radnu temperaturu računala. Osim toga, grafička kartica kao što je Nvida GeForce GTX 1060 trošit će puno više energije od na primjer Intel UHD 620 grafičke kartice. Treba naglasiti i to da grafičke kartice s vlastitom memorijom imaju svoj vlastiti utor u matičnoj ploči računala, što znači da zauzimaju više prostora u unutrašnjosti računala.

GRAFIČKA KARTICA

Kako mogu znati kakvu grafičku karticu moje računalo ima u sebi?

Saznavanje koja se grafička kartica nalazi na vašem računalu može biti malo zeznuto (pogotovo kod Windowsa 10), jer postoje dvije vrste informacija koje morate znati. Jedna je informacija o tome koji model GPU-a se nalazi u računalu, a druga je informacija koja se odnosi na točne podatke o grafičkoj kartici. Kartica, osim GPU-a, u sebi može sadržavati različite utore, može sadržavati i hladnjak (ili više njih, ako je riječ o nekoj grafičkoj kartici vrhunske kvalitete i snage), može sadržavati regulator za voltažu, itd.

Danas u svijetu postoje dva vodeća proizvođača grafičkih kartica: Nvidia i AMD. Mnoge tvrtke koriste čipove od Nvidia-e i AMD-a kako bi stvorili svoje kartice na temelju toga. Pronalazak informacija o tome koji je proizvođač točno proizveo grafičku karticu koja se nalazi u vašem računalu značit će da ćete najprije trebati odlučiti želite li saznati naziv čipseta proizvođača ili naziv modela kartice. Otkrivanje čipseta unutar Windowsa je ustvari vrlo jednostavno, no otkrivanje točnog modela može biti malo teže.

 

Pomoć Upravitelja zadataka ili Device Managera

Za početak ćemo trebati otvoriti Upravitelj zadataka ili Device Manager. U tražilicu utipkajte Device Manager i kliknite na tipku Enter kako biste ga otvorili.

Sada ćete trebati pronaći opciju koja se zove ”Display Adapters”. Nakon što je pronađete, kliknite na nju i ona će se proširiti u popis. Tu će se pokazati naziv GPU-a koji se nalazi u vašem računalu (na primjer, može pisati AMD Radeon ™ Vega 8 Graphics). Ako niste sigurni u to koji je proizvođač proizveo grafičku karticu koja se nalazi u vašem računalu, desnim klikom miša kliknite na naziv GPU-a i idite pod svojstva ili ”Properties”. U novom prozoru koji će se otvoriti pokazat će vam se naziv proizvođača.

CPU-Z

Mogu vam pomoći i aplikacije treće strane (ili ”Third-party” aplikacije) kao što je CPU-Z

Još jedan način kako možete saznati točan naziv proizvođača grafičke kartice koja se nalazi u vašem računalu jest ako instalirate neku od aplikacija trećih strana. Jedna vrlo dobra aplikacija za takve namjene svakako je CPU-Z (dostupna je i za Windows računala i za iOS/Android platforme).

CPU-Z najprije ćete i najjednostavnije skinuti sa njihove službene, internetske stranice (https://www.cpuid.com/). Prvi izbor ondje će vam biti mogućnost skidanja CPU-Z za Windows ili Android/iOS. Nakon što skinete aplikaciju, instalirajte je na svoje računalo i pokrenite. Ako u aplikaciji kliknete na karticu pod nazivom ”Graphics”, ondje ćete pronaći puno više informacija vezanih uz grafičku karticu koja se nalazi na vašem računalu.

GPU-Z
GPU-Z

GPU-Z: alternativa CPU-Z i namijenjena samo identifikaciji grafičkih kartica

Ako ne želite skinuti i koristiti CPU-Z i ako vas samo zanimaju podaci vezani uz grafičku karticu vašeg računala, za tu namjenu sasvim dobro će vam poslužiti GPU-Z. Radi se o malenoj aplikaciji koja će vam na vrlo brz i jednostavan način pomoći da identificirate grafičku karticu (ili grafičke kartice) koje se nalaze na vašem računalu.

GPU-Z ne trebate čak niti instalirati. Jednostavno skinite aplikaciju sa ove internetske stranice https://www.techpowerup.com/gpuz/, dva puta kliknite na .exe datoteku i pokrenite je. Nakon pokretanja GPU-Z će odmah pokazati informacije vezane uz sve grafičke kartice koje se nalaze na vašem računalu.

Sada znate kako identificirati grafičku karticu na svom računalu. Nakon što ste ju identificirali, možete se detaljnije informirati o tome je li vaša grafička kartica dorasla zahtjevima koje želite staviti pred nju (kao što je igranje PUBG-a, Call of Dutyja ili Battlefielda V). Ako odete na službene internetske stranice Nvidia-e, odnosno AMD-a (za Nvidia-u https://www.nvidia.com/Download/index.aspx, za AMD https://www.amd.com/en/support), ondje možete utipkati podatke o vašoj grafičkoj kartici i sa njihovih stranica možete skinuti najnovije dostupne pogonske programe, zahvaljujući kojima će vaša grafička kartica raditi s punim potencijalom.

Piše: N.P.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular