Vaš Android uređaj vjerojatno dolazi s 32 ili 64 GB prostora za pohranu podataka i aplikacija, ali RAM-i su ono što najviše utječe na vaš uređaj i ono što s njim možete raditi. Većina Android uređaja dolazi sa samo 2 GB RAM-a, dok neki dolaze nažalost i s manje. Posebice jeftiniji Android telefoni. Zato ostaje pitanje – možete li na Android uređaj dodati RAM-e kao što to radite s vašim PC-jem?
Zašto vaš telefon treba više RAM-a?
Važnost RAM memorije i dodavanje istoga se ne može previše naglasiti. Dodavanjem prostora na mobitel dobivate više mjesta za vaše aplikacije i multimedijalni sadržaj, ali dodavanjem RAM-a ćete pomoći mobitelu da brže i bolje radi. To znači da će se aplikacije brže učitavati, moći ćete paralelno koristiti više aplikacija i sve će raditi bolje.
Kada imate problema sa streamanjem sadržaja s mobitela i čini vam se sve sporo, često ćete okriviti sporu Internet konekciju. U stvarnosti, nekada ćete problem riješiti dodavanjem RAM-a, a ne kupovinom boljeg mobitela s boljim wireless modulom ili spajanjem na “bržu” mrežu.
Kako “RAM Swapping” dodaje RAM-e na vaš uređaj?
Kada imate desktop računalo ili laptop, možete dedicirati dio tvrdog diska da biste pomogli RAM memoriji. To se često naziva “swap file”. Kada se RAM-i zapune, oni ne čekaju da se dio memorije oslobodi, nego podatke zapisuju (i koriste iz) swap datoteke. Upravo spomenuto dijela diska koji ste dodijelili RAM-ima da ga koriste.
Windowsi 10 imaju napredni “swap file management” za koji vjerojatno niste čuli niti ste ga ikada mijenjali i podešavali. Ako jeste, onda znate da možete jako lako mijenjati veličinu swap datoteke na disku.
Istu stvar možete napraviti na Androidu. Iskoristiti microSD karticu kao dodatak RAM-u kako bi on bolje radio.
Iako je princip isti, Android malo drugačije funkcionira. Samim time i swap datoteka. Za to ćete trebati dedicirani softver da bi sve radilo kako treba. Isto tako ćete trebati rootani Android uređaj.
P0 defaultu, određene datoteke su ograničene, kao i vaš pristup istima. Kada rootate Android uređaj, dobivate (potpunu) kontrolu nad softverom i hardverom. To vam omogućuje da pristupite “zabranjenim” datotekama i hardveru, te instalirate i pokrenete specijalizirani softver.
Stoga, ako nemate rootani uređaj, ovo ne možete napraviti. Odmah vas upozoravamo da rootati uređaj nije lagan proces i mnogo toga može poći po zlu. Ali ako se nalazite u toj manjini i planirate rootati uređaj, ili ga već jeste rootali, ovo je tekst za vas.
Što vam treba da “povećate” RAM-e na Android uređaju?
Koristeći “swap file” metodu za povećanje RAM-a na Androidu zahtjeva tri glavne komponente:
- kvalitetnu microSD karticu (class 4 ili bolju)
- Rootani Android uređaj (mobitel ili tablet)
- Aplikaciju za upravljanje swap datotekom
Kao što smo rekli, rootanje Android uređaja nije za svakoga. Ako znate što radite, proces je prilično poznat i nema toliko rizika. Ali ako ne znate što radite, možete samo sebi napraviti štetu.
Osim rootanog mobitela, postoje još neke limitacije. Neki mobiteli, kao što je Xiaomi Redmi Note 4) imaju limit za swap datoteku u svojoj jezgri i ne možete ništa napraviti po ovom pitanju.
Možete jedino kupiti novi mobitel ako vam je dotični prespor ili vam ima premalo RAM-a. Zato je dobro s aplikacijom “ispitati” možete li manualno povećati RAM-e. Jedna od odličnih aplikacija je “Memory Info & Swapfile Check”.
Samo pokrenite aplikaciju i tapnite na “Start RAMExpander Test”. Ako možete povećati swap datoteku, vidjet ćete poruku “Congratulations”, kao i maksimalni limit swap datoteke.
Odaberite kvalitetnu microSD karticu
Ako se swap datoteka na vašem mobitelu ili tabletu može mijenjati, vrijeme je da razmislite o microSD kartici. Ako iz teksta nije dovoljno jasno, ona mora biti trajna i brza.
Nemojte kupiti prvu na koju naiđete i onu koja je najjeftinija. Bolje je dati malo više novaca za kvalitetnu karticu čiji je vijek trajanja dulji i koja ima veći protok podataka. Takve kartice imaju oznake po klasama 1, 2, 3, 4… 10. Minimum je kartica s oznakom “class 4”, ali one s oznakom “class 10” su najbrže i njih preporučujemo.
Ipak, imajte na umu da korištenje microSD kartice kao dodatak RAM-ima će smanjiti životni vijek kartice jer će se podaci konstantno pisati i brisati s nje!
Isto tako, provjerite ima li vaš telefon uopće mogućnost dodavanja microSD kartice. Nažalost, mnogi uređaji danas više nemaju tu mogućnost.
Aplikacije za lakše kreiranje “swap” datoteke
Iako je moguće manualno specificirati swap datoteku na vašem Android uređaju, vidjet ćete da je to lakše napraviti uz pomoć aplikacije. Na primjer, neke od dobrih aplikacija su:
- Swapper – ROOT (besplatna)
- Free Swapper for Root (besplatna)
- AMemoryBoost (Swap enabler) (besplatna)
Sve ove aplikacije, jer su besplatne, imaju u sebi reklame, ali rade na sličan/isti način:
- Pokrenite aplikaciju
- Kreirajte Swap datoteku
- Odaberite veličinu swap datoteke
- Odaberite lokaciju swap datoteke (microSD ili interna memorija)
- Pričekajte dok swap datoteka bude kreirana
Nakon toga ćete morati rebootati uređaj kako bi se swap datoteka inicijalizirala. Isto tako, imajte na umu da ne obrišete aplikaciju s kojom ste kreirali swap datoteku. Samo ostavite aplikaciju na mobitelu.
Nemate rootan uređaj? Probajte prakticirati određene navike
Ako vaš telefon ne može biti rootan ili ne želite rootati uređaj, ne brinite. Nije sve izgubljeno. Dovoljno je da dobijete bolju ideju kako Android memory management radi.
To znači da biste trebali prakticirati instaliranje “light” verzija aplikacija ako takve postoje, da obrišete aplikacije koje ne koristite, te da zaobilazite aplikacije kao što su “RAM boosters” i “Task killers”.
One ne rade baš onako kako su opisane, a i često rade u pozadini, te vam troše dostupnu RAM memoriju!
Da li dodavanje RAM-a stvarno povećava performanse Android uređaja?
Ako ste alocirali dio microSD kartice vašim RAM-ima, trebali biste vidjeti rezultate odmah. Posebice ako volite igrati igre na mobitelu. Vidjet ćete da igre bolje rade, a neke “nekompatibilne” igre koje niste mogli instalirati, sada možete.
Uz to, vaš uređaj bi generalno trebao raditi bolje i bit ćete produktivniji. Ipak, postoje neki kompromisi na koje trebate biti spremni. Točnije, bacite povremeno oko na vašu memoriju. Ona se može činiti manja nego prije, jer ako imate microSD karticu od 32 GB i 12 GB ste alocirali za swap datoteku, onda nemate više 32 GB na raspolaganju. Imate “samo” 20-ak GB.
S manje mjesta, ono će se i brže popuniti s vašim aplikacijama i multimedijalnim sadržajem. Ali u svakom slučaju, “dodavanjem RAM-a” će vam mobitel bolje i fluidnije raditi.
Piše: B.P.