Neprekidno punjenje telefona je frustrirajuće. Ako je vaša upotreba mobitela “iznad prosjeka”, još uvijek je malo vjerojatno da vaš uređaj može izdržati cijeli dan bez dopunjavanja baterije tijekom dana.
I premda je prelazak na USB-C kabele smanjio vrijeme koje je potrebno da vašem uređaju date dodatnu snagu da “izdrži dan”, konstantno razmišljanje o nadopunjavanju i punjenju mobitela može biti jako umarajuće. Ako ste nalik nama, vjerojatno gdje god da idete, sa sobom nosite punjač u torbi ili ruksaku i razmišljate gdje ćete moći spojiti telefon da se pripuni ukoliko bude potrebe.
Ali ne brinite, postoje određeni savjeti i trikovi koji mogu učiniti iskustvo punjenja manje bolnim i ponešto bržim. U nastavku donosimo devet pametnih trikova za punjenje mobitela koje biste trebali isprobati.
1) Uključite “Airplane” način rada
Jedan od najvećih “izazova” za mobitel i bateriju je mrežni signal. Neko generalno pravilo je – što je signal lošiji, baterija će se brže isprazniti.
Posljedično, ako živite u području sa slabijim signalom, punjenje vašeg telefona traje dulje nego ako živite na mjestu s jakim signalom. Konstantno traženje (dobrog) signala vam troši bateriju dok punite.
Brzo rješenje ovog problema? Stavite svoj telefon u “Airplane” (zrakoplovni) način rada prije nego što ga uključite na punjenje. Određena testiranja sugeriraju da bi to moglo smanjiti vrijeme punjenje za čak 25 posto.
Kako biste telefon postavili u način rada u zrakoplovu, jednostavno odite u Settings > Network and Internet i uključite “Airplane mode”. Samo ga svakako ponovno isključite kada se baterija napuni!
Dok ste u tom modu, mobitel će ugasiti mrežni signal i u tom periodu nećete moći primati pozive, SMS poruke niti koristiti Internet. Što znači da vam neće doći ni poruke na WhatsApp, obavijesti na Facebooku i sl.
2) Ugasite mobitel
Jednostavan, očit, ali često zanemaren “trik”. Ako je vaš telefon isključen dok se puni, punit će se puno brže. Ništa neće crpiti bateriju dok je punite.
Naravno, isključivanje telefona dok se puni ima svoje nedostatke — nećete moći primati (hitne) pozive ili poruke. Ali ako želite svoj telefon brzo pripuniti za 15-20 minuta prije nego izađete iz kuće, isključivanje telefona je definitivno pravi način.
3) Ograničite upotrebu telefona dok se puni
Ako ne možete isključiti telefon da biste ga brže napunili jer želite pratiti obavijesti s društvenih mreža (npr.), pokušajte ga ne koristiti previše dok je priključen na struju. Upotreba telefona dok se puni usporava proces punjenja. Konkretno, korištenje intenzivnih aplikacija kao što su igre će zagrijati vaš telefon, usporiti proces punjenja i dugoročno oštetiti vašu bateriju.
Dugotrajno izlaganje ekstremnim temperaturama jedna je od čestih pogrešaka koja može oštetiti vaš pametni telefon. Dakle, drugim riječima, oduprite se želji da igrate igrice, gledate videozapise ili skrolate društvenim mrežama dok je vaš mobitel spojen na punjač—punit će se brže ako ga ostavite na miru tih pola sata ili 45 minuta.
4) Provjerite je li omogućen “Charge mode”
Vaš Android uređaj vam omogućuje da odredite koju vrstu veze uspostavljate kada priključite USB kabel. Ako punite mobitel putem prijenosnog računala ili nekog drugog uređaja, morate biti sigurni da je značajka punjenja uključena i da nije slučajno onemogućena.
Idite u Settings > Connected devices > USB preferences. Na popisu opcija provjerite je li uključen prekidač “Charge connected device”. Vjerojatno je, ali nije loše provjeriti.
5) Koristite zidnu utičnicu
Korištenje USB priključka na računalu ili u automobilu dovodi do mnogo neučinkovitijeg iskustva punjenja.
Tipično, USB priključci koji nisu u zidnoj utičnici nude samo izlaznu snagu od 0,5 A. Punjenje u zidnoj utičnici obično će vam dati 1A (ovisno o vašem uređaju). Nema ništa loše u tome da dobijete manju amperažu—to neće naštetiti vašem uređaju—ali sigurno ćete puno dulje čekati da vam se mobitel napuni.
Kao neko generalno pravilo – punjenje mobitela u automobilu ili putem prijenosnog računala koristite samo za dopunu baterije, a ne za potpuno punjenje.
Ako ste doma ili na poslu, probajte punjač spajati na zidnu utičnicu i tako napuniti mobitel.
6) Kupite “Power Bank”
Ako trebate napuniti svoj telefon dok ste u pokretu—na primjer, ako ste često na putovanju cijeli dan—“power bank” može biti spas za takve situacije.
Power bank često nudi istu amperažu kao zidna utičnica, a u nekim slučajevima čak i više. No jedno upozorenje, iako bi se vaš telefon mogao puniti brže s izlazom od dva ampera, morate biti sigurni da vaš USB kabel može podnijeti dodatnu snagu.
Isto tako, ako kupujete power bank, kupite neki od provjerenih proizvođača, pa makar i cijena bila malo viša. Vjerujete nam – dugoročno će vam se isplatiti.
7) Izbjegavajte bežično punjenje
Bežično punjenje može biti odlično; vrlo je praktično (jer samo stavite uređaj na postolje) i uključuje manje kablova, što svi volimo na neki način.
Međutim, ako vam je brzina punjenja na prvom mjestu, trebali biste izbjegavati ovakav način punjenja u većini slučajeva. Mnogi bežični punjači znatno sporije pune mobitele od žičanog načina. Zapravo, određena testiranje pokazuje da bi razlika mogla biti čak 50 posto.
Zašto? Postoje dva razloga. Prvo, učinkovitiji je prijenos energije putem kabela nego putem jednostavnog kontakta. Drugo, dio energije se očituje kao višak topline.
Ali – neki bežični punjači su brzi. Ako ste investirali nešto više novaca u njega, zanemarite ovu točku. Dobar bežični punjač će napuniti mobitel gotovo jednako brzo kao da ste mobitel uštekali u zidni punjač. Naravno, tu govorimo o punjačima od 15W, 30W i jačima.
8) Uklonite masku s telefona dok je na punjaču
Svi pametni telefoni trenutno se oslanjaju na litij-ionske baterije. Kemija iza načina na koji rade nalaže da proces punjenja radi mnogo učinkovitije kada je baterija hladna.
Za optimalno punjenje, temperatura baterije (ne temperatura zraka) treba biti između 5 i 45C. Očito, temperaturu baterije djelomično kontrolira okolna temperatura, a uklanjanje maskice pomoći će je sniziti. Ne previše, ali malo.
9) Koristite visokokvalitetni kabel
Razlika u kvaliteti između dva kabela može biti velika.
Unutar vašeg jednog kabela za punjenje nalaze se četiri pojedinačna kabela—crveni, zeleni, bijeli i crni. Bijeli i zeleni kabel služe za prijenos podataka, crveni i crni za punjenje. Broj ampera koji mogu nositi dva kabela za punjenje određen je njihovom veličinom. Standardni kabel “28-gauge” (promjer cca. 0.32mm) može prenositi oko 0.5 ampera; veći kabel “24-gauge” (promjer cca. 0.51 mm) može prenositi 2 ampera.
Općenito, jeftini kabeli koriste “28-icu”, što rezultira sporijim brzinama punjenja. Ako želite testirati učinkovitost punjenja svog kabela, preuzmite aplikaciju “Ampere”. Ona vam omogućuje mjerenje brzine punjenja i pražnjenja vašeg uređaja, pa ćete vidjeti i kvalitetu vašeg kabla.
Pročitajte: Punjenje pametnih telefona preko noći je vrlo štetno! Evo i zašto!
Na kraju treba spomenuti i da brzina punjenja ovisi o vašem telefonu. Bolji i skuplji telefoni imaju danas veće brzine punjenja, dok stariji uređaji nemaju. Tako da je nekad bespredmetno raspravljati o brzini punjača ili načinu punjenja, ako telefon to ne može podržati.
Piše: Boris Plavljanić