PočetnaHelpdeskJe li vaša internetska brzina dovoljno visoka za ''streamanje'' zvuka?

Je li vaša internetska brzina dovoljno visoka za ”streamanje” zvuka?


Internet se u cijelome svijetu, pa tako i kod nas, u posljednjih desetak godina poprilično ubrzao. Brzine skidanja i učitavanja podataka dovoljno su visoke da sada preko interneta možemo obavljati i nešto što se zove ”streaming” multimedijskog sadržaja. No, spora internetska povezivost uzrokovat će sporost učitavanja medija na internetsku stranicu i pauze prilikom pokretanja video ili audio medija.

Što znači kada glazba ili videozapisi (ili bilo što treće što pokušavamo očitati preko interneta) zapinje, odnosno kada piše ”buffering, please wait”? To znači da je podataka koji se pokušavaju probiti do vašeg uređaja sa interneta (ili obrnuto, sa interneta na uređaj) previše za vašu internetsku konekciju, koja ima problema s očitavanjem i skidanjem istih.

Svaki puta kada je količina podataka koje želite skinuti, pogledati ili poslušati sa interneta previsoka i prezahtjevna za vašu internetku konekciju, ona će imati problema s njihovim skidanjem, odnosno prikazivanjem. Jedan od načina kako te probleme možete otkloniti jest da se prebacite na višu internetsku brzinu (recimo sa 3G na 4G i uskoro nadamo se na 5G).

No kako možemo znati je li internetska konekcija koju trenutno koristimo, odnosno na koju smo trenutno spojeni dovoljna za sve ono što želimo raditi na internetu (kao što je gledanje filmova, serija, slušanje glazbe sa YouTubea, itd.)? Najjednostavniji način kako možemo saznati to jest ako provjerimo kapacitet internetske konekcije. To možemo provjeriti ako testiramo brzinu konekcije na koju smo spojeni.

 

Kako možemo ispitati brzinu konekcije na koju smo spojeni?

Danas na internetu postoji nekoliko internetskih alata putem kojih možemo provjeriti brzinu i stabilnost internetske konekcije. Najjednostavniji od svih načina, a uz to i potpuno besplatan jest alat pod nazivom Speedtest.net.

Ako želite izmjeriti pravu brzinu internetske konekcije na koju ste spojeni, najbolji način kako to možete provjeriti jest ako odete na ovu stranicu i slijedite upute. Nakon pokretanja ispitivanja, obratite pozornost na brzinu skidanja, odnosno na ”download speed”.

 

”Streamanje” bez ”bufferinga”

U slučaju da imate pristup internetskim konekcijama velike brzine, moći ćete bez ikakvih problema ”streamati”, odnosno stavljati na internet i preuzimati s interneta raznorazne vrste datoteka. Danas na području velikog dijela Hrvatske korisnici mogu imati pristup brzin internetskim konekcijama, bilo da se radi o podatkovnom prometu pružatelja mrežnih usluga ili takozvanom ”flat” internetu ili ”broadband” konekcijama, što dodatno olakšava stvar.

Ipak, prilikom streamanja sadržaja treba obratiti pozornost na još neke stvari. Streamate li preko Wi-Fi veze ili preko konekcije putem internetskog kabela? Znajte da je konekcija putem kabela puno stabilnija i u pravilu brža od Wi-Fi veze.

 

Minimalni i optimalni zahtjevi

Logično, audio streaming koristi manje internetskog prometa od streaminga videozapisa. Za streaming audio datoteka potrebna vam je minimalna internetska brzina od 1.5 Mbps.

Za video streaming je stvar malo drugačija jer vam treba ”brži” internet. Tako će vam za streaming glazbenih videozapisa (u standardnoj kvaliteti) trebati internetska brzina od barem 3 Mbps. Želite streamati videozapise u visokoj (ili takozvanoj HD) rezoluciji? Ako se odlučite za takav potez znajte da će vam trebati internetska brzina od barem 5 Mbps (kako biste izbjegli zapinjanja i famozni ”buffering”).

Piše: I.H.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular