Osjećate li se ugodno znajući da vas slijedi neka nevidljiva sila koja zasjenjuje svaki vaš pokret od kuće do posla i ostalih aktivnosti svaki dan? Čak i ako niste opsjednuti privatnošću, ideja da nepoznate kompanije putem vašeg pametnog telefona mogu i stalno prate vaše kretanje, određena mjesta do kojih putujete i trajanje boravka, prateći rutu po gradu i do kuće mogu biti uznemirujuće. To je ono što vaši mobilni uređaji i aplikacije rade ovih dana, osim ako to ne onemogućite.
Ako ste zabrinuti zbog podataka koji se prikupljaju o vašem životu, prvo saznajte koje aplikacije na vašem telefonu prikupljaju podatke o lokaciji i naučite kako koristiti ugrađene kontrole na vašem pametnom telefonu za ograničavanje dijeljenja s nepoznatim strankama. U većini slučajeva je postupak prilično jednostavan i brz. Cilj je učiniti što je više moguće, kad god je to moguće. Evo kako kontrolirati koje aplikacije pristupaju vašoj lokaciji na iOS uređajima.
Kako kontrolirati podatke o lokaciji na svom pametnom telefonu
Ako su vam potrebne detaljne upute o skretanju po ulicama u aplikaciji s kartom, dobra je ideja dijeliti lokaciju s tom aplikacijom. Ako želite biti sigurni da znate park koji ste posjetili gdje ste vidjeli taj prekrasan cvijet, poželjet ćete omogućiti lokaciju za aplikaciju kamere ili upotrijebite pronalaženje pametnog telefona u slučaju da ga izgubite. S druge strane, postoje neke aplikacije za koje ne postoji zemaljski razlog da vas prate do vaše ulice, kao što su vijesti i vrijeme. Evo kako to kontrolirati.
Postupak je iz iOS 13.4 verzije, najnovijeg izdanja iOS sustava. No, starije verzije operacijskog sustava Apple nude slične načine na koje možete ograničiti pretjerano dijeljenje podataka o lokaciji s vašeg iPhone uređaja.
Na iOS uređajima dobivate nekoliko opcija koje omogućuju precizno dijeljenje vaše lokacije s aplikacijama, a to su: Always, Ask Next Time, While Using the App ili Never. Najnovija verzija iOS sustava daje izbor pod nazivom Allow Once, koji radi točno ono kako i piše.
Ako koristite iOS 13 možete primati obavijesti o tome kada neka aplikacija koristi vašu lokaciju u pozadini, koliko puta su aplikacije pristupile vašoj lokaciji, karta lokacije i objašnjenje zašto aplikacija koristi te informacije. Apple je rudarima podataka otežao posao praćenja vaše lokacije putem obližnje Bluetooth ili Wi-Fi mreže, ali svakako instalirajte sve iPhone nadogradnje za najnovije sigurnosne značajke.
Promatrajte lokacijske usluge koja vam daje više pojedinosti o upotrebi podataka u svakoj aplikaciji. Usput, dobra je ideja staviti uređaj u „Lost Mode“ putem iCloud-a jer se lokacijske usluge mogu ponovno omogućiti na uređaju ako je potrebno.
Da biste isključili dijeljenje lokacije, idite na Settings > Privacy > Location Services kako biste odabrali kada želite podijeliti svoju lokaciju za svaku aplikaciju.
Također možete spriječiti da vaš telefon dijeli vašu lokaciju u pozadini prateći: Settings > General > Background App Refresh. Tamo možete uključiti ili isključiti dijeljenje lokacije za pojedine aplikacije.
Važe mrežne aktivnosti se često prate pomoću vašeg ID-a mobilnog oglašavanja. To je jedinstveni broj koji je stvorio vaš telefon i podijelio ga s oglašivačima i proizvođačima aplikacija, to je jedan do kanala kroz koje se vaši podaci o lokaciji dijele. Onemogućite ovu značajku u vašim postavkama privatnosti: Settings > Privacy > Advertising > Limit Ad Tracking.
Upoznajte se sa „System Services“ kako biste mogli uključiti i isključiti razne značajke koje otkrivaju popis podataka o vašim lokalnim aktivnostima, kao što su promet, popularno blizu vas, značajne lokacije, Apple oglasi, prijedlozi temeljeni na lokaciji, itd. Možete pratiti ove postavke i uključiti ih ili isključiti po volji. Možete iskoristiti „Clear History“ kako biste potpuno izbrisali značajne lokacije.
Piše: A. M.