Od svih aplikacija koje imate instalirane na vašem računalu, koliko ih zapravo koristite na dnevnoj ili tjednoj bazi? Vjerojatno je brojka mala, ali opet – većina nas ima hrpu nepotrebnog softvera koji nam samo zauzima mjesto na disku, troši računalne resurse i potencijalno nam više šteti nego što imamo koristi.
Uz to, neke aplikacije je vrijeme jednostavno pregazilo. Nekada su možda imale smisla, danas više nemaju, posebice jer Windowsi 10 imaju hrpu svojih alata koji zamjenjuju third-party aplikacije. Zato mi donosimo popis aplikacija koje možete ukloniti s računala ako ih imate.
Kako provjeriti instalirane aplikacije
Zapravo vrlo lako. Vjerujemo da to svi znate, ali nije na odmet još jednom ponoviti. Ako koristite Windowse 10, otvorite Settings aplikaciju, te odite u Apps > Apps & Features. Tu ćete vidjeti sve što je instalirano na vašem računalu.
Da biste uklonili aplikaciju, označite ju i stisnite gumb “Uninstall” pokraj nje, te slijedite upute. Neke će se automatski ukloniti s vašeg računala, a neke će vam dati dodatni ekran ili dva, da potvrdite svoj odabir.
1) QuickTime
QuickTime je Appleov video player. Iako se još uvijek aktivno koristi unutar macOS-a, Apple ga ne podržava od 2016. godine. Točnije, ne ažuriraju ga više jer su i sami vjerojatno dignuli ruke od njega.
Ubrzo nakon što je Apple izjavio da više neće podržavati QuickTime za Windowse, mnogi IT portali su izvijestili da ova aplikacija ima nekoliko ozbiljnih sigurnosnih propusta. Pošto ga Apple neće popraviti, vrijeme je da ga uklonite s računala.
Uklanjanjem QuickTimea nećete ništa drugo poremetiti, jer se iTunes (ako ga koristite!), ne oslanja na QuickTime. Ako trebate dobar video player, probajte VLC koji će pokrenuti bilo kakav audio ili video zapis.
2) CCleaner
CCleaner je nekada bila odlična Windows aplikacija za čišćenje smeća s računala, ali dani slave ovog programa su davno prošli. Većinu smeća Windowsi mogu sami počistiti, a CCleaner vam može napraviti više štete nego koristi. Više o tome možete pročitati ovdje.
Ova aplikacija se ažurira bez vašeg pristanka, ima skripte kojima sama može osposobiti određene segmente Windowsa, softver se distribuira s neprovjerenih izvora i slično. Ukratko – maknite CCleaner s računala, ne treba vam.
3) Ostale PC Cleaner aplikacije
Mnogi korisnici su namjerno ili slučajno instalirali neku aplikaciju za čišćenje računala. Većina tih aplikacija su beskorisne i bezopasne, a čišćenje registry-ja ne utječe uopće na performanse Windowsa. Ako na računalu imate maloprije spomenuti CCleaner, MyCleanPC ili PC Optimizer Pro, slobodno ih uklonite s računala. Postoje bolji i jednostavniji načini čišćenja računala.
4) uTorrent
Kao i CCleaner, uTorrent je bio alat kojeg smo obožavali. Pogotovo u vrijeme dok su torrenti bili aktualni i jedini način da dođete do određenog multimedijalnog sadržaja. Prije nije bilo Netflixa, Spotifyja, Steama … pa ste se morali snalaziti na druge načine. No, s vremenom alati postanu bezvrijedni. Osim što uTorrent ima užasno loš UI, tu vam nudi i hrpu užasnih ekstenzija za web preglednike, te toolbarova koji su “izumrli” prije 10 godina. Ako ne i više.
Najgore od svega je što je 2015. Godine otkriveno da uTorrent ima u sebi ugrađen “cryptocurrency mining software” koji je na vašem računalu za druge rudario Bitcoine. Naravno, bez vašeg znanja. Kada se to saznalo, kompanija je novac donirala raznim udrugama, ali je ostao gorak okus u ustima. Ako već trebate torrent klijent, radije probajte qTorrent ili Transmission.
5) Shockwave Player
Adobe Flash Player polako umire bolnom smrću, a Adobe je odlučio to sve okončati iduće godine. 2020. godine je kraj za Adobe Flash, a već sada je došao kraj za Adobe Shockwave Player. Kompanija vam ne da više ni da ga skinete, i jako je malo izvora na Internetu koji vam još mogu da ga instalirate. Ako ga imate na računalu, uklonite ga i zaboravite da je ikada postojao.
6) Java
Kada kažemo Java mislimo istodobno na dvije komponente: Java na desktopu, te Javu kao plugin za web preglednike (op.a. Plugin ima velikih sigurnosnih problema). No, danas jako malo web stranica koriste Javu. Čak i manje nego Microsoftov Silverlight. Neke statistike pokazuju da samo 0.02 posto web stranica koristi Javu što vam dovoljno govori.
Popularni web preglednici poput Chromea i Firefoxa ju više i ne podržavaju, što znači da je Java manji sigurnosni problem nego što je nekad bila.
Ako niste Java developer ili Imate neku specifičnu potrebu zašto vam Java treba, uklonite ju. Vjerojatno nećete primijetiti nikakvu razliku.
7) Microsoft Silverlight
Silverlight je web framework, sličan Adobeovom Flashu, koji vam omogućuje da u web pregledniku reproducirate određeni multimedijalni sadržaj. Prije mnogo godina, Silverlight (i Adobe Flash) su imali svojih pogodnosti. Danas se više ne održavaju, web stranice ih ne koriste i postali su beskorisni. Po statistikama, tek neke starije web stranice, njih 0.1 posto, koristi Silverlight.
Moderni web preglednici nemaju podršku već godinama za Silverlight, tako da ga slobodno uklonite s računala. Silverlight ne zauzima puno prostora, ali nema apsolutno nikakve koristi od njega.
8) Bloatware koji je došao s vašim računalom
Osim ako niste kupili premium uređaj poput Surface Proa ili instalirali sami Windowse na vaše računalo, velika je šansa da na računalu imate hrpu smeća koje ste dobili od proizvođača hardvera. To se posebice odnosi na kupce laptopa. Oni na laptope instaliraju softver koji sami proizvode, a najčešće se radi o tzv. “bloatwareu”. Bloatware su najčešće bezopasne aplikacije koje vam troše računalne resurse i mjesto na disku. To rade kompanije poput HP-a, Della, Toshibe, Lenova i drugih.
Ako imate hrpu takvih aplikacija, idite redom po instaliranim aplikacijama na računalu, i sve što vam je čudno i ne koristite, jednostavno uklonite. Iako, najbolja opcija je potpuna reinstalacija Windowsa kako biste do kraja uklonili sve nepotrebno i sami instalirali ono što vam treba.
9) Windows bloatware
Iako je borba s maloprije spomenutim bloatwareom iritantna i dugo traje, preostaje vam još da se riješite bespotrebnih aplikacija koje dolaze s Windowsima 10. One dolaze u formi Store aplikacija. Sva sreća, lako ih je ukloniti.
Neke od tih aplikacija su Xbox i Weather aplikacije. One su možda korisne malom broj ljudi, ali većini nisu. Sve smeće koje nađete, samo uklonite s računala.
Piše: B.P.