PočetnaHelpdeskBBC Micro:Bit za početnike

BBC Micro:Bit za početnike


U zadnje vrijeme se pojavilo dosta edukacijskih uređaja i mikro računala koja bi trebala promijeniti budućnost digitalnog obrazovanja, a neki od poznatijih su Arduino-a i Raspberry Pi, da bi danas svjedočili i sve popularnijem BBC Micro:bit projektu.

BBC Mirco:bit je nastao na BBC-ovoj incijativi da da se Velika Britanija ponovno vrati na programersku scenu iz 1980-ih, kada je BBC Micro plasirao njihovo vlastito mikroračunalo. Nakon kraćeg istraživanja britanske vlasti su došli do informacija koju upućuju da UK sada zaostaje u računalnoj znanosti za nekim drugim zemljama i da mnoga djeca vjeruju da će ih poslovne ponude u budućnosti odvesti na rad u druge zemlje.

Ovo je posebno vrijedilo za gaming industriju, u kojoj UK drži šesto mjesto, ali broj programera iz Ujedinjenog Kraljevstva je u stalnom padu. U 2015, kada je BBC najavio da će sklopiti partnerstvo s nekim proizvođačima hardvera i softvera, te pružateljima usluga kako bi stvorili platformu pogonjenu mikrokontrolerom s jednom matičnom pločom, tada je čitavi obrazovni sektor Ujedinjenog Kraljevstva stao na noge i poslušao ih.

Cilj micro:bit projekta nije bio predstavljanje još jednog računala ili mikrokontrolera na jednoj jednostavnoj pločici, već im je cilj bio stvoriti besplatni uređaj za djecu s maksimalnim edukativnim učinkom na njih. Micro:bit je dizajniran da radi na mobitelima kako bi potaknuo na povećanje kreativnosti u školskim klupama, i s micro:bitom svatko može stvoriti vlastiti smart uređaj s tek nekoliko redaka koda.

Micro:bit podupiru BBC i mnogi drugi davatelji usluga, a on se služi projektima i dokumentacijom koji su dizajnirani da se uklapaju u britanski računalni sustav. Nada je svih partnera zastupljenih u projektu da ponove uspjeh iz osamdesetih godina prošlog stoljeća i da pomognu djeci shvatiti kako informatika može biti zahvalna i može stvoriti nove poslove u budućnosti.

BBC MicroBit za početnike

 

Uvod u Micro Python

Za ovaj ćete projekt micro:bit trebati spojiti s Linux računalom ili Raspberry Pi-jem. Trebat će vam i LEDica, otpornik od 220 oma (CRVENO-CRVENO-SMEĐE-ZLATNO) i tri krokodilke.

U fizičkom računalstvu “Hello World” uvod obično služi upravljanju LED diodom. To omogućava testiranje pravilnog rada ploče i komponenti prije početka rada na nečem zahtjevnijem.

Počet ćemo s downloadom Python softvera nazvanog Mu. Pripazite da skinete najnoviju verziju ovog softvera za vaš operativni sustav. Datoteku ćete zatim trebati pretvoriti u .exe format, što se kod većine Linux sustava može učiniti tako što kliknete desnom tipkom miša na Svojstva, pa tamo pretvorite datoteku u izvršnu. Ako više volite rad u terminalu, tada možete učiniti sljedeće:

$ chmod +x IME SKINUTE DATOTEKE

Zatim otvorite Mu aplikaciju dvostrukim klikom na skinutu datoteku. Mu program izgleda jednostavno, ali na njemu neprestano rade članovi Python Software Foundation.

U programu se nalazi jedan red s opcijama; posebno obratite pažnju na Flash i Repl. Flash se koristi za prebacivanje vašeg koda na spojeni micro:bit, a Repl (Read Eval Print Loop) služi interaktivnoj sinkronizaciji s micro:bitom.

Naš ćemo projekt početi s ispisivanjem nekoliko redaka koda koji će paliti i gasiti LEDicu sa stankom od pola sekunde između pojedinog stanja. U gornje prozore uvodimo čitavu micro:bit Python library pomoću naredbe:

from microbit import *

Sada možemo stvoriti beskonačnu petlju koja će sadržavati kod koji želimo pokretati u slučaju “while True”.

Unutar petlje ubacujemu sljedeći red koda, jer Python zahtijeva prikaz koda unutar petlje. Prvo trebamo promijeniti nulto stanje pina koje je trenutno isključeno. Kako biste upalili pin, trebate je postaviti na 1. Zatim se čeka pola sekunde prije nego što isključi pin, pa opet čeka pola sekunde kako bismo stvorili besprijekornu petlju.

Primijetit ćete da nismo uvezli “time library”, a svejedno koristimo funkciju “sleep”. To činimo zato što Micro Python ima vlastitu funkciju “sleep” unutar micro:bit library-a koja koristi milisekunde za mjerenje trajanja, s brojem 500 koji označava polovicu sekunde.

pin0.write_digital(1)

sleep(500)

pin0.write_digital(0)

sleep(500)

Sad kad imamo upisani kod, vrijeme je za uvoz koda u spojeni micro:bit uređaj. Kliknite na Flash i pričekajte dok žuta LEDica na stražnjoj strani micro:bita ne prestane bljeskati. Kad je kod ukrcan u micro:bit, možemo se povezati na komponente.

Pričvrstite jednu krokodilku na iglu 0, a drugu na dugačku nožicu LEDice. Povežite treću krokodilku na GND micro:bita i tada pričvrstite drugi kraj krokodilke na jednu nožicu otpornika. Na drugu nožicu otpornika pričvrstite još jednu krokodilku, čiju partnericu pričvrstite na kratku nožicu LEDice.

Sada bi LEDica trebala bljesnuti, a ako se to ne dogodi, tada provjerite je li vaš spoj točno izveden skidanjem krokodilke s pina 0 i spajanjem na 3V. Ako LED zasvijetli, tada je spoj dobro postavljen.

Piše: K.B.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular