Windows je odličan operativni sustav s gotovo neograničenim mogućnostima prilagodbe, ali pretjerivanje s tim može biti problematično.
Windows 11 je poznat po svojoj prilagodljivosti, omogućavajući korisnicima da vrše promjene u mnogim područjima OS-a. Međutim, iako svi volimo mogućnost prilagodbe našeg OS-a i kontrolu nad postavkama, ponekad je bolje živjeti sa zadanim postavkama. U slučaju Windows 11, bolje je da ne dirate određene stvari u samom OS-u.
Zašto? Pročitajte više u nastavku teksta.
1) Microsoft Defender štiti vaše računalo od prijetnji, nikada ga ne isključujte
Microsoft Defender, prethodno poznat kao Windows Defender, vaša je defaultna antivirusna aplikacija koja štiti vaša računala od raznih prijetnji, uključujući viruse, zlonamjerni softver, “špijunski” softver i phishing. Štiti vas od prijetnji koje dolaze iz online i offline izvora.
Funkcija Microsoft Defender SmartScreen provjerava web stranice radi mogućeg phishinga i zlonamjernog softvera te sprječava infekciju vaših računala. Funkcije poput “Roditeljskih kontrola” (engl. Parental Control) i Firewalla neke su od drugih zapaženih značajki aplikacije Microsoft Defender. I sve su ove funkcije besplatne za korisnike Windowsa 10 i 11.
Iako Microsoft Defender nije tako dobar kao plaćeni antivirusni softver, ispunjava sve uvjete kako bi vam pružio pristojnu zaštitu. Osim ako ne planirate instalirati plaćeni antivirusni softver, nikada ne biste trebali isključiti ovu aplikaciju.
2) Ne biste trebali preuzimati softver iz nepouzdanih izvora
Bez obzira na napredne mogućnosti antivirusnog softvera koji koristite na svom računalu, nikada ne preuzimajte softver iz nepouzdanih izvora. A ako niste previše upućeni u tematiku, može biti zamršeno prepoznati pouzdane izvore.
Međutim, kao osnovno pravilo, uvijek zapamtite ovo: pretražujte Internet kako biste saznali mišljenja ljudi o tom konkretnom softveru i, naravno, web stranici prije instaliranja istoga.
Ako niste dobri u pretraživanju Interneta, pokušajte koristiti Microsoft Store za preuzimanje aplikacija. Aplikacije dostupne na Microsoft Storeu provjerava Microsoft i smatraju se sigurnima. Posebno je važno napomenuti da će za preuzimanje bilo čega iz Microsoft Storea biti potreban Microsoft račun. Ili druga solucija – uvijek pogledajte tko je proizvođač softvera i skinite aplikacije sa stranica proizvođača ako je moguće.
3) Ažuriranja sustava su važna, nikada ih ne preskačite
Nakon objavljivanja glavnog ažuriranja sustava Windows, Microsoft nastavlja gurati sigurnosna ažuriranja kako bi vaše računalo bilo sigurno od najnovijih zlonamjernih programa. Izbjegavanje ili odgađanje instalacije tih mjesečnih sigurnosnih ažuriranja ozbiljno će ugroziti vaše računalo.
Osim sigurnosnih ažuriranja, tvrtka također šalje kvalitetna ažuriranja i manja ažuriranja značajki, pružajući vam pristup najnovijim značajkama i poboljšanjima.
Doduše, ažuriranja sustava Windows ponekad mogu uzrokovati neugodnosti i utjecati na vaš posao. No, većinu vremena, samo mali skup korisnika s određenim komponentama hardvera je pogođen. Čak i ako ste dio tog malog skupa korisnika, Microsoft je dovoljno brz da izda ispravak putem ažuriranja softvera.
4) Ne biste trebali stavljati slabe lozinke
Iako se čini odličnom idejom da se možemo prijaviti na naše online račune i usluge bez potrebe za unosom lozinke, još nismo tu. Lozinke koristimo svugdje kako bismo zaštitili naše online i offline račune, odnosno podatke.
Ako koristite Windows 11, ili bilo koji drugi OS, zapamtite da odaberete snažnu lozinku. Snažna lozinka ima sljedeće karakteristike:
- Kombinacija je velikih i malih slova, brojeva i simbola te ima minimalno 12 do 14 znakova
- Trebala bi biti različita od vaših drugih lozinki
- Trebala bi vam biti lako pamtljiva
5) Nikada ne koristite javni Wi-Fi bez VPN-a
Javne Wi-Fi usluge mogu vam pomoći ako vam je ponestalo mobilnih podataka ili nemate širokopojasnu vezu kod kuće. U osnovi je to besplatan internet koji nude tvrtke, organizacije ili gradovi na javnim mjestima.
Ipak, budite svjesni da korištenje javne mreže nosi svoje rizike. Te rizike možete ublažiti korištenjem VPN usluge.
VPN usluga neće izložiti vaš pravi identitet hakerima, čime vam pomaže da ostanete zaštićeni i štitite svoju privatnost, a podaci su vam kriptirani i nitko ih ne može “presresti”.
6) Zastarjeli softver može vam stvoriti probleme, pokušajte ga izbjegavati
Zastarjeli softver može ugroziti vaše računalo. I tu ne govorimo samo o Windowsima 11, već i o drugim operativnim sustavima. Hakerima je lakše zaraziti stari softver zlonamjernim programom nego novi.
Postoji više razloga zašto hakeri ciljaju stari softver. Prvo, proizvođači aplikacija možda više ne izdaju sigurnosne zakrpe jer je softver star. Stoga stari softveri ne štite od evoluirajućih prijetnji zlonamjernim softverom.
Osim sigurnosti, zastarjeli softver će uvijek zaostajati u drugim ključnim mjerilima, uključujući performanse i funkcionalnost. Novija verzija softvera pružit će vam najnovije značajke i optimalnu zaštitu. Softver na računalima s Windowsima 11 nije iznimka.
7) Ne biste trebali onemogućiti kontrolu korisničkog računa (UAC), osim ako niste napredni korisnik
Kontrola korisničkog računa (User Account Control; UAC) sigurnosna je značajka u Windowsima 11. Standardno je omogućena kako bi vaše računalo bilo zaštićeno od rizika koji bi se mogli pokrenuti kada napravite određene promjene na svom računalu.
Kada je omogućena, UAC će prikazati upozoravajuću poruku koja vas pita želite li dopustiti ili odbiti te promjene na vašem računalu. Također može tražiti administratorsku lozinku prije nego što vam dopusti da napravite neovlaštene promjene.
Osim ako ste napredni korisnik koji želi zaobići te upite, nikada ne biste trebali onemogućiti UAC. Kada je UAC isključen, nećete dobiti nikakve upite koji vas upozoravaju na posljedice promjene. Dakle, ako ste “standardni” korisnik Windowsa, bolje izbjegavajte mijenjanje zadanih postavki UAC-a.
8) Izbjegavajte instaliranje previše programa na računalo
Kada više ne koristite program, uvijek je bolje riješiti ga se. Preporučujemo da deinstalirate sve programe koji vam više nisu neophodni i koje ne koristite. Deinstaliranjem istih možete osloboditi memoriju sustava i poboljšati ukupnu izvedbu, odnosno performanse vašeg računala.
Osim toga, uvijek biste trebali paziti na broj aplikacija koje rade u pozadini. Ako ih je previše, aplikacija koju trenutno koristite možda neće biti tako brza kako biste željeli. Instaliranje previše aplikacija na vašem računalu čini vaš sustav zatrpanim i otežava njegov rad.
Sada znate što ne biste trebali raditi u Windowsima 11
Sve značajke koje pronađete u Windowsima 11 su namijenjene postizanju nečega, ali nisu za svakoga. Samo zato što vam je dopušteno nešto raditi ne znači da vas OS potiče na to.
S druge strane, zadana postavka Windowsa 11 ne radi uvijek u vašem najboljem interesu. Zato je važno znati što biste trebali mijenjati i što ne biste.
Piše: Boris Plavljanić