Kada kupite novi Apple MacBook, zasigurno ćete dobiti reklamirani vijek trajanja baterije. Međutim, kako vrijeme prolazi, trajanje baterije vašeg MacBooka polako će se, ali sigurno, pogoršavati.
Propadanje baterije prirodno je za litij-ionske baterije koje se koriste u MacBook računalima, pametnim telefonima i većini gadgeta. Stoga ne postoji način da bateriju vašeg MacBooka održite 100 posto ispravnom tijekom dužeg vremenskog perioda.
Međutim, možete produžiti trajanje baterije vašeg računala usvajanjem optimalnih navika punjenja.
1) Nemojte do kraja puniti niti prazniti bateriju
Kao što smo ranije spomenuli, MacBookovi koriste litij-ionske baterije, kojima se smanjuju kapacitet kako punite i praznite svoj uređaj, odnosno kako “trošite” cikluse punjenja. Sa svakim potpunim ciklusom punjenja, maksimalni kapacitet baterije lagano se smanjuje.
Litij-ionske baterije ne bi trebalo puniti do kraja – 100 posto – jer ih to čini osjetljivima na pregrijavanje, što zauzvrat smanjuje njihov životni vijek. Zbog toga ste možda primijetili da se baterija vašeg MacBooka puni brže od 0 do 80 posto, a zatim ulazi u fazu sporog punjenja od 80 do 100 posto.
Nasuprot tome, potpuno pražnjenje litij-ionskih baterija jednako je loše i stoga “Battery University” preporučuje da napunjenost iste držite između 30 i 80 posto za maksimalno trajanje baterije.
Naravno, to je lako kada ste doma pa možete MacBook puniti i prazniti po volji, te ga držati u ovim spomenutim intervalima. Međutim, to nije lako kada ste na putu, radite van kuće i ureda i sl. Nije problem povremeno potpuno isprazniti i napuniti bateriju, samo što to ne bi trebala biti svakodnevna praksa.
2) Koristite Appleov službeni punjač
Iako se ovo čini kao nešto što se podrazumijeva, nije loše za ponovno napomenuti. Kada kupite novi MacBook, Apple vam u kutiji daje adapter za napajanje i USB-C kabel za punjenje. Uvijek se preporučuje korištenje službenog adaptera i kabela za punjenje jer su optimizirani da osiguraju dugotrajnu ispravnost vaše baterije.
I ne radi se samo o dugovječnosti baterije. Službeni MacBook punjač također je sigurniji za korištenje. Međutim, vrijedi napomenuti da postoje vrlo dobri MacBook punjači drugih proizvođača koje možete koristiti.
Ono što trebate izbjegavati su jeftini punjači nepoznatih marki, jer mogu biti štetni za dugotrajno zdravlje baterije, a mogu predstavljati i sigurnosni rizik. Tu mislimo prvenstveno na jeftine kopije koje možete naći za par dolara na AliExpressu i eBayu.
Ako namjeravate kupiti punjač, preporučujemo da nabavite onaj koji proizvodi Apple. Ako ne, nabavite jedan od renomiranih proizvođača dodataka kao što su Anker, Satechi ili Belkin.
Apple čak prodaje odabranu dodatnu opremu drugih proizvođača na svojoj web stranici, tako da to možete koristiti kao mjerilo za to koji su punjači dobri i podržani od strane Applea.
3) Omogućite optimizirano punjenje baterije
Značajka za optimizirano punjenje baterije dostupna je na vašem MacBooku. Ona uči vašu dnevnu rutinu punjenja i optimizira punjenje kako bi produljila vijek trajanja baterije. Značajka je naravno namijenjena smanjenju trošenja vaše baterije.
To čini odgodom punjenja baterije iznad 80 posto ako predvidi da ćete svoj MacBook imati priključen na struju dulje vrijeme. U isto vrijeme, značajka također osigurava da ćete imati napunjenu bateriju do trenutka kada isključite punjač.
Optimizirano punjenje baterije u macOS-u možete omogućiti u postavkama sustava. U lijevom meniju “Postavki” odaberite “Baterija” (Battery), a zatim odaberite gumb Informacije (i) pored “Stanja baterije” (BatteryHealth) i uključite opciju “Optimizirano punjenje baterije” (Optimized Battery Charging).
Kao što je već spomenuto, najbolje je održavati razinu baterije između 30 i 80 posto. No, optimizirano punjenje baterije ne sprječava da se baterija napuni preko 80 posto. To ga samo odgađa, a praćenje razine baterije dok ste usredotočeni na posao može vas ometati.
Dodatna mjera koju možete poduzeti kako biste spriječili da se vaša baterija napuni preko 80 posto je korištenjem aplikacije AlDente koja automatski ograničava punjenje baterije vašeg MacBook računala iznad zadanog postotka čak i kada je priključena na struju. Dostupna je za macOS 11 Big Sur i novije, a možete ju besplatno preuzeti sa službene web stranice.
4) Ne ostavljajte svoj MacBook stalno uključen u struju
Ako radite od doma na svom MacBooku, vjerojatno vam je cijeli dan priključen na struju. Ne brinite, niste jedini koji to radi. Ali biste trebali početi obraćat pozornost na to i s vremena na vrijeme ga maknuti s punjača. Kao što smo rekli, baterija ne bi trebala biti na 100% jer to može uzrokovati pregrijavanje, kao i što dugoročno šteti vašoj bateriji.
5) Napunite bateriju na pola, ako MacBook ne planirate koristiti duži period
Ako iz nekog razloga ne planirate koristiti MacBook na neko duže vrijeme, morate kontrolirati temperaturu okoline i postotak baterije. To dvoje će utjecati na trajanje baterije dok je vaš MacBook “u mirovanju”. Apple preporučuje punjenje baterije MacBooka na oko 50 posto.
Preporučena razina od 50 posto je zato što ako potpuno napunite bateriju i pohranite računalo na dulje vrijeme, ona može izgubiti dio kapaciteta, što utječe na trajanje baterije. A ako je ostavite potpuno ispražnjenu bateriju dulje vrijeme, kaže Apple, “baterija bi mogla pasti u stanje dubokog pražnjenja”, što će naravno – opet – utjecati na vijek baterije.
Dodatno, Apple preporučuje da se vaš uređaj skladišti u okolini ispod 32C i da se svakih šest mjeseci baterija puni do 50 posto (u slučaju da svoj uređaj čuvate dulje od šest mjeseci). Također biste trebali isključiti svoj Mac, a ne ga staviti u “sleep mode”.
6) Punite svoj MacBook na umjerenim temperaturama
Toplina je najveći neprijatelj svih vrsta baterija. Prema “Battery Universityju”, treba biti izuzetno oprezan prilikom punjenja litij-ionskih baterija. One su vrlo “delikatne” i ne podnose baš sve (vremenske) uvjete.
Nadalje, Apple kaže da punjenje baterije na visokim temperaturama može oštetiti kapacitet baterije. Prema njima, najbolja je bateriju puniti u prostoriji gdje je temperatura između 10 i 35C.
Što znači da ga nije dobro puniti u jako hladnim prostorijama, kao ni u onima u kojima je izuzetno toplo.
Piše: Boris Plavljanić