PočetnaHelpdesk5 stvari koje virtualna privatna mreža može sakriti i 5 koje ne...

5 stvari koje virtualna privatna mreža može sakriti i 5 koje ne može


VPN ili virtualna privatna mreža je vrlo koristan alat za zaštitu vaše privatnosti, ali nije savršen ni idealan. Štoviše, postoje određene vrste internetske aktivnosti protiv koje VPN ne štiti.

Svatko onaj tko želi zaštititi svoju internetsku sigurnost, virtualna privatna mreža (VPN) nešto je što se mora imati, svojevrstan ”must-have”. S pravim VPN-om možete spriječiti različite zlonamjernike na internetu u poduzimanju različitih štetnih radni po vas kao korisnika.

Osim toga, zahvaljujući dobrom VPN-u možete pregledavati internetski sadržaj bez brige hoće li vas itko špijunirati, odnosno velika većina vaših internetskih aktivnosti ostat će zaštićena. Ali evo u čemu je stvar: VPN-ovi nisu idealni ni svemogući. Iako nude mnogo prednosti, imaju i neka ograničenja.

Razumijevanje onoga što VPN može, a što ne može činiti ključno je za donošenje informiranih odluka o zaštiti privatnosti i sigurnosti vas kao korisnika na internetu. U nastavku ovog članka reći ćemo nešto više o tome što je ono što VPN može sakriti, odnosno od čega vas može zaštititi, a što ne može.

VPN

Što virtualna privatna mreža skriva?

VPN pomaže u zaštiti internetskih aktivnosti korisnika od da tako kažem, ”vanjskih promatrača”. Evo nekih od stvari od koje svaki dobar VPN štiti svoje korisnike.

 

  1. VPN čuva i maskira vašu IP adresu, odnosno adresu vašeg internetskog poslužitelja

Kad god se spojite na internet, vaša IP adresa vidljiva je svima koje to zanima. To hakerima, različitim drugim entitetima i vladama država svijeta olakšava praćenje vaših mrežnih aktivnosti. ISP-ovi mogu koristiti IP adresu za prikupljanje podataka o vašim aktivnostima pregledavanja, ograničavanje pristupa određenim stranicama, pa čak i smanjenje brzine vaše internetske veze.

Cyber-kriminalci vašu IP adresu mogu koristiti za zlonamjerne aktivnosti poput doxxinga. Čak i ako Internet pregledavate anonimno bez korištenja svog stvarnog imena, vaša IP adresa i dalje se može koristiti za vašu identifikaciju. Jedna od prednosti virtualne privatne mreže jest ta da ona može maskirati vašu IP adresu preusmjeravanjem vašeg prometa kroz jedan od svojih poslužitelja. To osigurava da nitko tko prati Internet aktivnosti neće moći pratiti vašu mrežnu aktivnost, do vas ili vaše lokacije.

 

  1. Geo-lociranje

S obzirom na to koliko smo danas i u posljednjih pet do deset godina ”uronjeni” i zaokupljeni virtualnim svijetom, internetom i svemu onome što se ondje događa, ne čudi da je geo-lociranje postalo problem. To je kao da dajete svoju adresu bilo kome tko posjeti određenu internetsku stranicu, što znači da to baš i nije ono što želite ako pokušavate zadržati privatnost svoga mjesta boravišta i/ili prebivališta. Od prilagođenih reklamnih sadržaja pa sve do ograničenja na određenim internetskim stranicama, tvrtke i entiteti na internetu koriste podatke o vašoj lokaciji radi različitih svrha.

VPN vam može pomoći u zaobilaženju ovakvih ograničenja, skrivanjem vaše lokacije i omogućavanjem pristupa sadržaju, koji bi vam inače bio nedostupan zbog geo-lociranja. S VPN-om možete u neku ruku ”lažirati” svoju lokaciju, odnosno tijekom korištenja VPN-a, zahvaljujući sposobnostima VPN-a, izgledat će kao da pristupate određenom internetskom sadržaju s drugog kraja svijeta. Ovo pruža dodatnu razinu privatnosti.

 

  1. Aktivnost pregledavanja

Kada pregledavate internetske sadržaje bez VPN-a, vaš ISP, odnosno pružatelj mrežnih usluga može vidjeti sve vaše aktivnosti. To uključuje vašu povijest pretraživanja, preuzimanja, pa čak i internetske stranice koje posjećujete.

VPN kriptira vaše podatke i usmjerava ih kroz siguran tunel, tako da je vaša aktivnost pregledavanja skrivena od bilo koga tko pokušava saznati što pregledavate i/ili preuzimate s interneta, što znači da vaš pružatelj mrežnih usluga neće moći saznati što ste pregledavali, odnosno kakav ste sadržaj preuzimali. Zahvaljujući kvalitetnom VPN-u možete bezbrižno pregledavati Internet, znajući da nitko ne može vidjeti ono što radite.

 

  1. Osobne informacije za identifikaciju

Tijekom pregledavanja interneta, vaši osobni podaci (PII ili ”Personally Identifiable Information”) su izloženi. Te informacije mogu biti vaše osobne ime i prezime, adrese e-pošte, fizičke adrese i telefonskog broja. Hakeri mogu dobiti pristup tim podacima i mogu ih koristiti u zlonamjerne svrhe, poput krađe identiteta ili prijevare. VPN pomaže u zaštiti od toga tako kriptira sve vaše podatke prije nego što dospiju na poslužitelj, čime dodatno otežava pristup tim informacijama.

 

  1. Torrent aktivnosti

Torrenting je izvrstan način za brzo preuzimanje velikih datoteka, ali preuzimanje tih datoteka dolazi isto tako s određenim rizikom. Bez VPN-a, vaš ISP može vidjeti što preuzimate preko Torrenta, što može neslavno završiti za vas kao korisnika. ISP-ovi često smanjuju brzinu torrenta i čak suspendiraju korisnike koji su uhvaćeni u ilegalnom dijeljenju ili preuzimanju datoteka.

Dobar VPN može vam pomoći u sakrivanju aktivnosti koje obavljate dok ste na Torrent stranicama i ono što je još važnije, može vas kao korisnika zaštititi od svih eventualnih pravnih posljedica. VPN će kriptirati sve vaše podatke tako da nitko ne može vidjeti što preuzimate. ISP-ovima neće biti lako otkriti što radite, što znači da vas neće moći blokirati.

TOR i VPN

Što je ono što VPN ne skriva?

  1. Aktivnosti korisničkog računa

VPN može kriptirati vaš internetski promet, sakriti vašu IP adresu i lažirati vašu lokaciju, ali vas ne može zaštititi od praćenja korištenja internetskih usluga. Kada se prijavite za internetsku stranicu ili online uslugu, tvrtka će i dalje moći pratiti vaše aktivnosti unutar svoje platforme. Dakle, ako koristite Gmail, Facebook ili Twitter s omogućenim VPN-om, aktivnosti onoga što radite na svome korisničkom računu i dalje će biti vidljive.

 

  1. Potvrde o plaćanju

Omogućavanje VPN-a može vas zaštititi od hakera i neovlaštenog njuškanja, ali vas ne može vas zaštititi od financijskih prijevara. Kada kupujete putem interneta kreditnom karticom ili PayPalom, tvrtka i dalje može pristupiti vašim podacima o plaćanju. Čak i ako koristite VPN, važno je poduzeti dodatne mjere opreza pri kupnji na mreži i uvijek koristiti siguran način plaćanja.

Kako se računalo zarazi virusima

  1. Virusi i ostali štetni programi

Nažalost, korištenje VPN-a tijekom pregledavanja interneta ne može spriječiti zlonamjerni softver ili viruse u širenju zaraze na vaše računalo. Korištenje VPN-a bi zapravo moglo pogoršati situaciju, jer vas VPN može usmjeriti kroz nepouzdane mreže koje bi mogle sadržavati zlonamjerni softver. Čak i ako koristite VPN, uvijek je važno imati dobar antivirusni program na računalu, pogotovo ako želite imati što veću moguću zaštitu od eventualnih napada virusa ili ostalih vrsta štetnih programa.

 

  1. MAC adrese uređaja

Vaš VPN može sakriti vašu IP adresu, ali ne može sakriti MAC (”Media Access Control”) adresu vašeg uređaja. Ovo je jedinstveni identifikator dodijeljen svakom uređaju na mreži i može se koristiti za praćenje vaših aktivnosti.

 

  1. Iskoristivost podataka

Vaš pružatelj mrežnih usluga i dalje će moći vidjeti koliko podataka koristite, čak i ako koristite VPN. Također, neki pružatelji mrežnih usluga imaju podatkovna ograničenja koja ograničavaju količinu podataka koju možete koristiti svaki mjesec, a ta će se ograničenja i dalje primjenjivati čak i ako koristite VPN.

Piše: Ivan Hečimović


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular