Četvrtak, 2 siječnja, 2025
PočetnaHelpdesk20 internetskih termina za početnike (1.dio)!

20 internetskih termina za početnike (1.dio)!


Internet se sastoji od milijuna međusobno povezanih računala i računalnih mreža. Stolna računala, serveri, glavne mreže, pametni telefoni, prijenosna računala, tableti, konzole za igranje igara, GPS uređaji za navigaciju… svi ti uređaji imaju najmanje jednu zajedničku stvar: povezani su na internet. No internet je u isto vrijeme ”svačiji” i ”ničiji”. To znači da nitko ustvari ne može posjedovati internet.

Kratica ”WWW” ili ”World Wide Web” je prostor u kojemu se sav digitalni sadržaj dostavlja korisnicima internetskih usluga. WWW u sebi koristi sav internetski sadržaj; od onog najpopularnijeg do onog kojeg nikada nismo (i najvjerojatnije nećemo trebati) vidjeti niti koristiti.

Što je internet? Od čega se internet sastoji? Što je recimo server, blog, koje je značenje riječi ”internetski preglednik”? Odgovore na ova pitanja i na puno više drugih pitanja koja ste možda imali, a niste se usudili nikoga pitati (a ne znate engleski) pružit ćemo u dva dijela članka na temu 20 najčešćih internetskih termina za početnike.

chrome tips

Značenje riječi ”internetski preglednik”

Svako tko danas želi pretraživati internetski sadržaj radi će to preko nekog od dostupnih i postojećih internetskih preglednika. Što zapravo je internetski preglednik? Od čega se on sastoji i kako funkcionira?

Internetski preglednik je besplatni softverski paket (skup ili zbir programa ili mobilnih aplikacija) koji služe omogućivanju pregledavanja internetskog sadržaja s interneta. Taj internetski sadržaj uključuje grafičko sučelje i sve ono što vidimo na internetskim stranicama. Neki od najpopularnijih internetskih preglednika danas su Mozilla Firefox, Google Chrome, Safari, Opera i Microsoft Edge. Imajte na umu da su ovo samo najpopularniji, no ne i jedini, jer danas internetskih preglednika ima na desetine.

Program za internetske preglednike je poseban program koji je osmišljen kako bi pretvarao HTML i XML računalne kodove u dokumente i datoteke koje običan čovjek može bez problema čitati i pregledavati. Svaki internetski preglednik prikazuje internetski sadržaj u obliku internetskih stranica. Svaka internetska stranica posjeduje svoju vlastitu internetsku adresu koja se još naziva i URL.

 

Što je to internetska stranica?

Internetska stranica je ono što vidimo u svojim internetskim preglednicima kada pregledavamo internet. Najjednostavnije kako možemo zamisliti internetske stranice jest ako ih zamislimo kao jedan časopis. Na tim stranicama možemo vidjeti i pregledavati podatke u obliku teksta, fotografija, slika, dijagrama, poveznica, reklamnog sadržaja i sličnog.

Internetske stranice su osmišljene na način da budu visoko interaktivne. To znači da korisnik (najčešće i ukoliko je sve u redu sa stranicom i ukoliko stranica dopušta te radnje) ima mogućnost kliknuti, označiti nešto, povući označivač, otvarati kartice i podatke unutar stranice, pregledavati multimedijske sadržaje, itd.

INTERNET PREGLEDNICI

Značenje pojma ”URL”

URL je kratica od engleske riječi ”Uniform Resource Locators”. Radi se naime o adresama internetskih stranica koje se koriste kako bi korisnici pregledavali internet i dolazili do onih vrsta informacija i podataka koji ih zanimaju. Svaka internetska stranica ima vlastitu, jedinstvenu internetsku adresu. Adresa može služiti i za pronalaženje i označavanje specifičnih stranica i/ili podataka. URL je obično koncipiran na sljedeći način: http://www.pcchip.hr.

URL ili internetske adrese sastoje se od tri glavna dijela:

  • Protokola, koji završava //: dijelom. Iako velika većina stranica koriste protokol http:// postoje i drugi protokoli.
  • Domaćina internetske stranice. Domaćin najčešće završava .org, .com, .net. ili u slučaju PCCHip adrese .hr (s obzirom na to da je domena internetske stranice u Hrvatskoj).
  • Naziva internetske stranice.

 

Koja je razlika između pojmova HTTP i HTTPS?

HTTP označava kraticu za ”Hypertext Transfer Protocol”, odnosno za standard komunikacije između internetskih stranica. Svaka internetska stranica koja sadrži ovaj prefiks trebala bi funkcionirati normalno na pregledniku.

S druge strane, HTTPS označava kraticu za ”Hypertext Transfer Protocol Secure”, što označava da je neka stranica osigurana posebnom vrstom enkripcije ili zaštite.

html web dizajn

HTML i XML?

Programski jezik koji služi za kodiranje i programiranje internetskih stranica naziva se ”Hypertext Markup Language” ili kraće HTML. Glavna namjena HTML-a je slanje naredbi internetskom pregledniku za prikazivanje tekstualnih i grafičkih segmenata na određeni način. XML označava ”eXtensible Markup Language”.

Radi se o svojevrsnoj podvrsti programskog jezika HTML s time da se XML više usredotočuje na katalogiziranje i stavljanje tekstualne u baze podataka sadržaja određene internetske stranice.

IP ADRESA NA MOBITELUIP ADRESA NA MOBITELU

Što je to IP adresa?

Svaki uređaj koji ima mogućnost spajanja na internet koristi svoju vlastitu adresu za internetski protokol koji služi za identifikaciju tog uređaja. U većini slučajeva IP adrese se određuju automatski i ona se sastoji od skupa brojeva ili slova.

Glavna namjena IP adresa jest praćenje uređaja od strane pružatelja internetskih usluga (i u ekstremnijem slučaju određenih vladinih udruga).

 

Što je ISP?

Internet jednostavno ”neće raditi” bez pružatelja internetske usluge, odnosno bez ISP-a ili ”Internet Service Providera”. ISP pruža različite usluge koje su dostupne korisnicima po različitim cijenama (elektronička pošta, pristup internetskim stranicama, itd.).

Velika većina pružatelja internetskih usluga svoje usluge naplaćuju na mjesečnoj bazi i ovisno o tome kakav paket je korisnik uplatio on dobiva određenu mogućnost korištenja interneta, ovisno o brzini i vrsti (”flat” ili neograničen internet, podatkovni promet, itd.).

linksys router

Što je router?

Router je hardverski uređaj (što znači da se radi o fizičkoj komponenti) koji služi za primanje i slanje internetskog signala. Router signal prima od pružatelja internetskih usluga i odašilje ga prema uređajima koji su spojeni na internet.

Router može biti sa kabelom, bežični ili ga korisnik može spojiti na kabel, ali isto tako i koristiti njegovu bežičnu ili ”Wi-Fi” mogućnost spajanja na internet.

email

Koje je značenje elektroničke pošte?

Elektronička pošta je mogućnost slanja i primanja poruka na elektronički način. Radi se ustvari o usluzi primanja i slanja poruka koje korisnici mogu natipkati preko svojih uređaja i međusobno si slati.

Usluge elektroničke pošte ili kraće ”emaila” je nešto što obavljaju usluge za elektroničku poštu (kao što su Gmail, Outlook, Yahoo, Yandex, itd.). Elektronička pošta, osim teksta može sadržavati i različite primitke, poveznice na internetske stranice, itd.

Što je to ”email” Spam te što su to filteri?

Spam je ustvari informatički sleng koji označava neželjenu elektroničku poštu. Spam elektronička pošta dijeli se u dvije skupine: oglašivačku (koja se sastoji od reklama) i hakersku (opasna pošta koja se sastoji od pokušaja kriminalaca da korisnike namame kako bi im dali svoje osobne podatke, kao što su lozinke bankovnih kartica, i sl.).

Jedna od najpopularnijih obrana (ili pokušaja obrane) od spam poruka su filteri. Filter oblik zaštite je predefinirano ugrađen u gotovo svaki pružatelj usluge slanja e-poruka. Posebnost filtera jest u tome što oni koriste programe koji automatski očitavaju i skeniraju sve dolazeće elektroničke poruke ne bi li u njima pronašli nešto što podsjeća na spam.

Piše: I.H.


RELATED ARTICLES

Komentiraj

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular