AOC-ov monitor širokog formata donosi znatno bolje iskustvo kod gledanja filmova i igranja igara, a istovremeno mu je dizajn vrlo atraktivan
Zahvaljujući većoj radnoj površini monitori širokog formata s odnosom stranica 21:9 postaju sve više zanimljivi korisnicima. Do sada smo isprobali nekoliko takvih primjeraka koji lako zadovoljavaju različite potrebe korisnika po nekoliko zadanih kriterija. AOC q2693Pm je jedan od takvih primjeraka (AOC ga još zove myMulti-Play) koji, za razliku od modela drugih proizvođača koje smo testirali, karakteriziraju pojedine specifičnosti koje se odnose na kvalitetu izrade, dizajn i ergonomiju.
Piše: Dalibor Misaljević
Rastegnuta slika
I ovdje je riječ o monitoru dijagonale 29 inča sa radnom rezolucijom od 2560 x 1080 piksela koja nam daje poveću radnu površinu. Zahvaljujući takvom omjeru ovaj će AOC dobro doći kao alternativa klasičnom višemonitorskom okruženju, a također i za gledanje filmova koji su snimani u širokom formatu bez vidljivih crnih traka i gubitka površine. Također, visoka rezolucija i široki ekran će povećati ugodu kod igranja igara koje postaju posve novo iskustvo za igrača. Uzmemo li pritom i dosta dobru brzinu odziva ekrana očito je kako su igre jedna od jačih strana ovog monitora.
Kada je u pitanju kvaliteta slike malo tko će imati bilo kakvih prigovora. To se u prvom redu može zahvaliti odabiru AH-IPS panela koji pruža dobru preciznost slike, širok vidljivi kut, ujednačenu uniformnost bez primjetnog probijanja pozadinskog osvjetljenja i pojave svijetlih mrlja, dok je, pak, dubina crne boje iznad prosjeka standardnih IPS ekrana. Sivi tonovi su realistični, no potrebno je prije toga odraditi određene korekcije. Na standardnoj toplini boja slika je hladna, dok je odabirom tople temperature (warm) situacija nešto bolja. Zato je potrebno posegnuti za ručnim podešavanjem RGB kanala. S druge strane čistoća bijele boje i prijelazi među nijansama su iznad prosjeka. Boje su i dosta precizne i pune energije, tako da je slika općenito dosta ugodna.
Podjela na zone
Već smo spomenuli da je brzina odziva ekrana dosta dobra, no nismo spomenuli kako je za to zaslužan odličan overdrive mehanizam sa tri stupnja gdje je i onaj najagresivniji upotrjebljiv (s malo vidljivih artefakta u slici). Također, ovedrive je moguće potpuno isključiti što nikako ne bismo savjetovali. Odabir Low ili Medium postavke će omogućiti brz prikaz dinamičnih sadržaja bez pojave duhova i nuspojava u slici.
Broj opcija za podešavanja je više nego solidan. Moguća je korekcija raznih parametara poput gamme, korištenja slike u slici, slike pored slike, reguliranja odnosa stranica, a tu je i nekoliko predefiniranih predložaka slike, timer za isključivanje, itd. Pored toga, uz monitor se isporučuje i odgovarajući softverski paket sa nekoliko specifičnih funkcija. i-Menu pruža reguliranje svih postavki monitora klikom miša. Premda mu sučelje nije atraktivno sve funkcionira dobro i znatno brže u odnosu na standardnu navigaciju izbornicima. e-Saver omogućava reguliranje energetske učinkovitosti ovisno o različitim stanjima računala (isključeno, uključeno, stanje mirovanja, screen sver, itd.) u koracima od 1 minute do 5 sati. Screen+, pak, omogućava podjelu ekrana na logičke cjeline i automatsku prilagodbu dokumenata, fascikli, pokrenutih programa, itd. Ekran možemo dijeliti u nekoliko različiti mreža, od po pola ekrana (uspravno i vodoravno), pa do 3, 4 ili više dijelova u raznim kombinacijama.
Širok i pristupačan
Kvaliteta izrade i dizajn su još jedna pozitivna odlika ovog monitora. Korištena je čvrsta debela plastika koja ulijeva povjerenje, prednja ploha je gotovo ravna, dok su rubovi oko ekrana dosta tanki. Zanimljiv je dizajn postolja i držača koji imaju podjednaku širinu i debljinu i pružaju odličnu stabilnost na podlozi. Dio videopriključaka i stereozvučnici su integrirani u bočnu stranu držača (DisplayPort, DVI i VGA), dok je dio smješten na stražnjoj stani postolja (HDMI/MHL, 3,5 mm audio izlaz i ulaz, te dodatni DiplayPort s takozvanom DaisyChain podrškom koja omogućava povezivanje više monitora). Nažalost, osim reguliranja nagiba drugi položaji nisu podržani (podešavanja visine, zakretanje, pivot). Tim gore iz razloga jer je monitor postavljen na nešto nižu visinu tako da će ga trebati blago nakrenuti prema naprijed. Kada se podese svi relevantni parametri slike (svjetlina, kontrast, RGB kanali) AOC q2693Pm će pružiti i sasvim solidnu energetsku učinkovitost sa potrošnjom od 34 vata.
Cijena mu je nešto veća od 2600 kuna što se obzir na njegovu veličinu, ugrađeni AH-IPS panel koji pruža jako dobru kvalitetu slike, dizajn i dobru izradu ne čini pretjeranim. Naročito obzirom kada znamo kako nekoliko konkurentskih primjeraka košta osjetno više od ovog AOC-a.
SPECIFIKACIJE
dijagonala 29“, rezolucija 2560×1080, omjer stranica 21:9, panel AH-IPS, kontrast 1000:1, svjetlina 300 cd/m2, brzina odziva 5 ms, vidljivi kutovi 178/178 stupnjeva (h/v), 16,7 milijuna boja, priključci: HDMI/MHL, DVI-D, DisplayPort, 2 x 3W RMS zvučnici, dimenzije: 700 x 351 x 215 mm, masa 5,5 kgUSTUPIO
Microline
(01) 27 97 700
www.aoc.comCIJENA
2626 knZA
široka radna površina pruža pravi kino ugođaj, preciznost boja i kvaliteta slike, brzina odziva ekrana, opremljenost priključcima, kvaliteta izrade i dizajnPROTIV
nema mogućnost podešavanja visine i drugih položajaOCJENA
4/5